Dlaczego każde dziecko powinno mieć przytulankę?

Każdy z nas będąc dzieckiem miał swoją ulubioną przytulankę czy zabawkę, z którą nie chciał się rozstawać. Obecnie dzieci także przywiązują się do ulubionych zabawek. Przytulanki właściwie nigdy nie wyszły z mody i nadal są przez dzieci pożądane. W końcu sprawdzają się w wielu zabawach. W dzisiejszym wpisie zastanowimy się, dlaczego każde dziecko powinno mieć przytulankę.

Zapewnia poczucie bezpieczeństwa i bliskości, gdy rodziców nie ma w pobliżu

Przytulanki to zabawki, które nie bez powodu są przez dzieci uwielbiane. Mają miękką strukturę i można się do nich przytulić. To daje pewne poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Dlatego jedną z pierwszych zabawek, jaką rodzice powinni sprawić dziecku jest właśnie przytulanka. Nie musi być ogromnych rozmiarów. Można wybrać niewielką, którą maluszek w przyszłości będzie chętnie ze sobą wszędzie zabierał. Zabawka będzie mu towarzyszyła w wielu sytuacjach i po prostu z nią w rączce dziecko będzie się czuło pewniej. Kiedy rodzice nie będą w pobliżu, a maluch poczuje lęk, przytuli się do swojej przytulanki, aby poczuć się lepiej.

Dziecko łatwiej zasypia z ulubioną przytulanką

Przytulanka służy do uspokajania dziecka, ale również jest typowym kompanem do snu. Dzieci bardzo często boją się ciemności i tego, co ona skrywa. Przytulanka jest pewnego rodzaju gwarantem, że wszystko będzie dobrze i już za chwilę zaśnie, a rano obudzi się wypoczęte i nie będzie śnić koszmarów. Jeśli te ostatnie się pojawią, to przytulanka też się przyda. W końcu pozwoli opanować strach i znów zapaść w sen, tym razem już spokojniejszy. Ulubiona przytulanka często jest tą zabawką, bez której dziecko nie zasypia. W związku z tym rodzic musi ją zabierać ze sobą wszędzie. Jeśli wybieracie się na wakacje z dzieckiem, to do bagażu koniecznie musicie spakować przytulankę, która dla dziecka jest namiastką domu. Podobną funkcję pełnią kocyki dla niemowląt (najlepsze znajdziesz tu https://mojswiatdziecka.pl/posciel-i-kocyki-dla-dzieci), do których także można się przytulić i lepiej się poczuć. Niemniej jednak przytulanka także jest ważnym elementem codziennego rytuału zasypiania.

Mając przytulankę dziecko zyskuje kompana do zabaw

Choć dziecko nie może swojej przytulanki zabrać ze sobą do przedszkola, bo dzieci mają korzystać z zabawek, które są w nim zgromadzone, to jednak ów pluszak staje się ulubionym kompanem zabaw. Gdy dziecko nie może go zabrać ze sobą na przedszkolną salę, może przyjść z nim do przedszkola i zostawić w plecaku czy w worku w szatni. W ten sposób przytulanka będzie na niego czekać po skończonych zajęciach. Ta maskotka będzie elementem wszystkich domowych zabaw i powiernikiem dziecięcych sekretów. Na pewno znajdzie honorowe miejsce przy stoliczku dziecka. Maluch będzie przygotowywał dla niej posiłki i napoje, używając swojej zabawkowej drewnianej lub plastikowej zastawy. Przytulanka obok lalek czy innych misiów jest najważniejszym elementem dziecięcego pokoju. Dziecko zawsze musi mieć ją pod ręką, zwłaszcza jeśli tylko dzięki niej może się uspokoić.

Przytulanka może zastąpić smoczek, gdy chce się oduczyć dziecko jego używania

Tradycyjne uspokajacze to oczywiście smoczki. Jednak przychodzi taki moment, gdy rodzicie nie chcą już dziecku dawać smoczka na każde zawołanie. Wtedy mogą wytłumaczyć dziecku, że smoczki zostały przez pluszowego misia oddane malutkim dzieciom, które ich potrzebują. Natomiast ono jest już na tyle duże, że powinno poradzić sobie bez niego. Jednocześnie można zapewnić dziecko, że zawsze może bardzo mocno przytulić się do przytulanki. W ten sposób łatwiej będzie mu zaakceptować brak smoczka. Jeżeli nie działają kocyki dla niemowląt, to przytulanka powinna zdać egzamin w tym zakresie. Miękki materiał w połączeniu z sympatycznym wizerunkiem postaci dobrze i kojąco wpływa na dziecko.

Bez wątpienia każde dziecko powinno mieć przytulankę. Sprawdzi się w długiej podróży, w domu, na wakacjach, ale i placu zabaw czy w przedszkolnej szatni. Będzie towarzyszyć dziecku w codziennym życiu i razem z nim przeżywać rozmaite przygody. Pamiętajcie, by zawsze dobrze chronić przytulankę przed zgubieniem. Jeśli jednak tak się stanie, to musicie wyjaśnić dziecku, że tak się zdarza i nie może rozpaczać z powodu jej straty. Warto w zanadrzu mieć nową przytulankę dla dziecka, którą będzie mogło zaakceptować.