Jelitówka – jak długo zaraża grypa jelitowa po ustąpieniu objawów oraz leczenie

Charakterystyczne objawy jelitówki to nudności, skurcze brzucha oraz wymioty i biegunka. Ich przyczyną u małych dzieci i niemowląt są rotawirusy, a u dorosłych – norowirusy. Wirusy wywołujące grypę jelitową mogą być wszędzie: w powietrzu, na przedmiotach codziennego użytku, w pokarmie.

Zastanawiasz się jak długo zaraża jelitówka po ustąpieniu objawów oraz jak powinno przebiegać jej leczenie? Sprawdź!

Ile zaraża grypa jelitowa po ustąpieniu objawów?

Jelitówką można zarazić się w wyniku kontaktu z chorą osobą, nawet jeśli nie wykazuje ona żadnych objawów choroby, a tylko jest zakażona. Grypa jelitowa zaraża zarówno kilku dni po  ustąpieniu objawów, jak i przed ich wystąpieniem.

Gdy zauważysz u siebie lub u dziecka objawy jelitówki, nie pędź do pracy, ani nie wysył malucha do szkoły natychmiast po ich ustąpieniu. Daj sobie czas na odpoczynek. Szacuje się, że grypa jelitowa zaraża do 48 godzin po ustąpieniu jej objawów.

Jelitówkaleczenie

Jelitówka leczenie to przede wszystkim łagodzenie objawów choroby. Ważne jest również nie dopuszczenie do odwodnienia. Przy grypie jelitowej stosuje się leki zawierające loperamid, który łagodzi objawy biegunki. Należy uzupełniać elektrolity oraz przyjmować probiotyki. Zalecana jest dieta o działaniu zapierającym i nie podrażniającym żołądka, oparta na gotowanej marchewce, ryżu, sucharach, kleiku ryżowym oraz gotowanym kurczaku. Do picia najlepiej czarna herbata lub woda mineralna w temperaturze pokojowej. Na złagodzenie jelitówki ma również duży wpływ odpoczynek, a także zwiększenie dbałości o higienę, której brak jest główną przyczyną zachorowań.