Czym smarować skórę po oparzeniu słonecznym?

Kosmetyki na oparzenia to podstawa pielęgnacyjnego niezbędnika w czasie wakacji. O przedawkowanie kąpieli słonecznych wcale bowiem nie jest tak trudno – nawet przy stosowaniu kremów ochronnych. Co warto mieć zawsze pod ręką? I po jakie preparaty sięgnąć, kiedy doszło już do oparzenia? Podpowiadamy, czym najlepiej smarować podrażnioną skórę i jak wspomóc jej regenerację.

Jak wybrać kosmetyki na oparzenia?

Jakie kosmetyki na oparzenia są najlepsze? Czym smarować rozgrzaną i spieczoną od słońca skórę? Jak złagodzić podrażnienie, ból, suchość i uczucie ściągnięcia? Sezon wakacyjny to czas, kiedy tych i podobnych pytań pojawia się naprawdę wiele. Wbrew pozorom, o oparzenia słoneczne wcale nie jest tak trudno – zwłaszcza w przypadku skóry o wrażliwszym fototypie lub osłabionej z mniej wydolnymi naturalnymi mechanizmami obronnymi.  Kosmetyki na oparzenia warto jednak mieć pod ręką nie tylko latem – promieniowanie działa bowiem na skórę przez cały rok.

Czym smarować skórę po oparzeniu?

Co zrobić, kiedy przesadziliśmy ze słońcem? Czym smarować skórę po oparzeniu? Podrażniona od słońca skóra odznacza się tkliwością i uwrażliwieniem na dotyk. Wyglądać może wyglądać różnie – w zależności od stopnia oparzenia, a także indywidualnej reakcji, objawy mogą ograniczyć się do zaczerwienienia, pieczenia i rozgrzania skóry, uczucia ściągnięcia czy przesuszenia, ale też, jak w przypadku oparzeń II stopnia, obejmować obrzmienie tkanek czy pęcherze wypełnione płynem surowiczym.

Kosmetyki na oparzenia, jakie zaleca się zastosować w ramach pierwszej pomocy w takich sytuacjach, to przede wszystkim te o działaniu kojąco-łagodzącym, chłodzącym oraz przeciwzapalnym. Dobrze sprawdzą się w szczególności te, które jednocześnie zadziałają nawilżająco na przesuszoną, szorstką skórę i otulą niewielką warstwą okluzji – np. z zawartością takich składników, jak:

 • Alantoina,
 • d-panthenol,
 • aloes,
 • azulen,
 • ektoina,
 • gliceryna,
 • bisabobol,
 • witamina E.

Najlepsze kosmetyki na oparzenia – co wybrać?

Bezpośrednio po ekspozycji na słońce, kiedy skóra odznacza się ekstremalną tkliwością, warto stawiać na kosmetyki na oparzenia o lekkich, wodnych i żelowych formułach – zapewnią łatwe rozprowadzanie, a tym samym nie będą potęgować bólu. Dobrze sprawdzić się mogą żele, mleczka, mniej treściwe w konsystencji balsamy, ale także preparaty w sprayu, maski w płachcie i opatrunki hydrożelowe. Szeroki wybór dedykowanych kosmetyków na oparzenia znajdziecie pod adresem: https://www.4skin.pl/sklep/wskazanie/oparzenia-sloneczne/.

Przy wyborze kosmetyków na oparzenia, warto zwracać baczną uwagę na skład nie pod względem zawartych substancji aktywnych, ale też pozostałych składników. Zwłaszcza w pierwszej fazie oparzenia zdecydowanie bezpieczniej stawiać na preparaty bez dodatkowych substancji zapachowych czy barwników, które dodatkowo mogłoby spotęgować podrażnienie już i tak mocno uszkodzonej skóry.

H2 Polecane kremy na oparzenia słoneczne i regenerację skóry

Kiedy zażegnamy pierwszy kryzys, a skóra pozwoli na rozsmarowywanie nieco bardziej treściwych produktów, warto włączyć do pielęgnacji odżywcze kremy na oparzenia słoneczne. Wspomogą one regenerację i odbudowę uszkodzonej bariery naskórkowej, a jednocześnie zadbają o nawilżanie i ochronę osłabionej skóry. Jakie kremy na oparzenia słoneczne stosować?

Wciąż dobrze sprawdzą się wymienione wcześniej alantoina, pantenol czy ektoina. Oprócz nich, w preparatach warto szukać w szczególności takich substancji, jak:

 • beta glukan,
 • wąkrota azjatycka,
 • trehaloza,
 • kwas hialuronowy,
 • składniki NMF,
 • lipidy,
 • prebiotyki i probiotyki.

Wybór kosmetyków na oparzenia jest obecnie bardzo szeroki. Warto z tego skorzystać, a podczas poszukiwań mieć na uwadze nie tylko interesujące nas właściwości produktów, ale też specyfikę skóry. Kremy na oparzenia słoneczne do twarzy mogą odznaczać się zarówno mniej obciążającymi formułami, jak i wyjątkowo treściwymi. O ile skóry z natury suche będą z nimi dobrze współpracować, tak w przypadku tłustych, mieszanych czy podatne na zanieczyszczanie tego typu produkty mogą się nie sprawdzić – zwłaszcza, jeśli w składzie znajdą się akne- i komedogenne substancje.

W sklepie internetowym 4skin.pl bez trudu znajdziecie wysokiej jakości kosmetyki na oparzenia współgrające z typem Waszej cery, jak również szereg wysokiej jakości preparatów do pielęgnacji podrażnionej skóry ciała. W razie trudności z doborem odpowiednich produktów dla siebie zawsze możecie liczyć także na bezpłatną konsultację z fachowym kosmetologiem.