1,4 miliarda złotych dla branży hotelarskiej i gastronomicznej – bezzwrotne dotacje z KPO

1,4 miliarda złotych to suma bezzwrotnych dotacji, które zostaną przyznane branży hotelarskiej i gastronomicznej (HoReCa) z Krajowego Planu Odbudowy. To wsparcie ma pomóc sektorowi, który doznał dużych strat w czasie pandemii i teraz zmaga się z rosnącymi kosztami energii. Program oferuje do 90 procent dofinansowania na instalację pomp ciepła oraz systemów wentylacyjnych, co może znacząco obniżyć koszty ogrzewania.

Ponad pół miliona dotacji dla MŚP

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości informuje, że prace nad dokumentacją są na ukończeniu, a ostateczne założenia programu zostaną ogłoszone w dniu rozpoczęcia naboru wniosków, który ma nastąpić jeszcze w kwietniu.

Dostęp do wsparcia zostanie ograniczony do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które muszą wykazać co najmniej 30-procentowy spadek obrotów w latach 2020 lub 2021 w porównaniu do roku poprzedniego. Ta kwalifikacja ma na celu skierowanie pomocy tam, gdzie pandemia spowodowała największe straty finansowe. W ramach tego wsparcia, oprócz hotelarstwa, dofinansowanie mogą uzyskać również firmy z sektora kultury i turystyki, na zakup i instalację nowoczesnych systemów ogrzewania i wentylacji.

Energia jest jednym z istotnych składników kosztów w branży HoReCa. Sektor zmaga się z wyzwaniem związanym ze ich wzrostem, a rozwiązaniem, które może w wymierny sposób pomóc, jest inwestycja w system ogrzewania z pompami ciepła i rekuperacją. To olbrzymia szansa, by wdrożyć nowoczesne rozwiązania, które przez lata będą przynosiły korzyści w postaci mniejszych rachunków za prąd. Od wielu lat współpracujemy z branżą i możemy pochwalić się wieloma udanymi realizacjami. To pokazuje, że warto pomyśleć o skorzystaniu ze dostępnego wsparcia, tym bardziej że jest ono bezzwrotne – mówi Wioletta Walczak, Inżynier Wsparcia Projektowego w Stiebel Eltron.

Program wsparcia w formie bezzwrotnych dotacji obejmuje do 90% kosztów netto inwestycji, przy maksymalnej wartości projektu wynoszącej 600 tys. zł, co oznacza dofinansowanie do 540 tys. zł. Jak podaje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, dostępne są środki rzędu prawie 1,4 mld zł, z przeznaczeniem na modernizację ponad 2,5 tys. przedsiębiorstw. Warunkiem koniecznym jest prowadzenie działalności na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Projekty muszą zostać zakończone w ciągu 12 miesięcy, a ostateczny termin realizacji to 31 stycznia 2026 roku.

Inwestycja z przyszłością

Jednym z przykładów obiektu, który korzysta z pomp ciepła, jest Ośrodek Turystyczny Warzenko nad Jeziorem Tuchomskim, położony 20 km od Trójmiasta. Zarządzany przez Caritas ośrodek oferuje całodobową opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami oraz dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych, a także realizuje funkcje komercyjne, takie jak organizacja konferencji czy wesel, co wspomaga finansowanie jego działalności.

Ośrodek składa się z dwóch budynków z lat 70. oraz jednego wybudowanego niedawno. Zainstalowano tam pompy ciepła Stiebel Eltron HPA-O 13 Premium w układzie kaskadowym, które zapewniają ogrzewanie, chłodzenie oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. W systemie znajduje się również zbiornik buforowy o pojemności 400 litrów i dwa zasobniki ciepłej wody użytkowej po 500 litrów każdy, a całością zarządza specjalistyczna automatyka.

Ogrzewanie i chłodzenie w pomieszczeniach hotelowych odbywa się poprzez ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe). Sala konferencyjna korzysta z tego samego systemu, dodatkowo wyposażona jest w centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła, co pozwala na dogrzewanie powietrza zimą i jego chłodzenie latem. System pracuje na parametrach: w trybie grzania 35/28 stopni C (zasilanie i powrót), w trybie chłodzenia 22/17 stopni C (zasilanie i powrót) oraz przygotowuje ciepłą wodę użytkową do ok. 55 stopni C. Chłodzenie płaszczyznowe, ciche w działaniu, jest idealne dla obiektów konferencyjnych i hotelowych. Automatyka systemu, wyposażona w czujnik wilgotności, zapobiega kondensacji wilgoci na chłodzących powierzchniach.

Innym przykładem efektywnego zastosowania technologii pomp ciepła jest hostel w Komornikach koło Środy Śląskiej, o powierzchni 450 m kw. W ramach modernizacji systemu grzewczego w 2018 roku, właściciele zdecydowali się na montaż dwóch powietrznych pomp ciepła Stiebel Eltron serii WPL 23, które zainstalowano w układzie kaskadowym na zewnątrz budynku. System grzewczy został rozbudowany o dwa zasobniki ciepłej wody użytkowej VTS o pojemności 500 litrów każdy oraz zasobnik buforowy SBP 700.

Zastosowanie układu kaskadowego umożliwia efektywniejszą pracę i zwiększa bezpieczeństwo cieplne, co jest szczególnie ważne w obiektach komercyjnych. Takie rozwiązanie pozwala także na zwiększenie wydajności, której nie można uzyskać przy pojedynczym urządzeniu. Pompa ciepła powietrze-woda WPL 23 może być montowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, co czyni ją elastyczną opcją dla obiektów modernizowanych. Montaż systemu typu monoblok na zewnętrznej ścianie wymaga jedynie przeprowadzenia przewodów zasilających oraz rur doprowadzających i odprowadzających.

Cicha praca urządzenia eliminuje problem hałasu, a efektywność pomp utrzymuje się nawet w niskich temperaturach do -20°C, zapewniając dostawy ciepła do +60°C. Dzięki temu system gwarantuje niezawodne ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej przez cały rok.

Wsparcie w realizacji tego typu inwestycji oferuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Projekt realizowany jest za pośrednictwem regionalnych operatorów, którzy są odpowiedzialni za selekcję projektów do dofinansowania w poszczególnych województwach. Szczegółowe informacje i dokumenty programowe dostępne są na stronie programu wsparcia dla branży HoReCa w ramach Krajowego Planu Odbudowy na portalu Gov.pl.

Przedsiębiorcom obawiającym się trudności z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie lub tym, którzy cierpią na brak czasu specjaliści Stiebel Eltron pomogą w jego sporządzeniu. Oczywiście punktem wyjścia będzie przygotowanie szczegółowego zakresu inwestycji. Dobór urządzeń, wycena, projekt instalacji i jej montaż mają kluczowe znaczenie. By skorzystać z pomocy fachowców wystarczy zgłosić się poprzez formularz kontaktowy, który jest dostępny na naszej stronie – wyjaśnia Wioletta Walczak z Stiebel Eltron.