Pomysły na to, jak wesprzeć rozwój dziecka w wieku przedszkolnym

Przedszkolak rozwija się z nieprawdopodobną szybkością. Warto wiedzieć jak pomóc mu, aby najpełniej rozwinął swój potencjał.

Nauka przez zabawę

Przedszkolaki lubią się przede wszystkim bawić. Nie bez przyczyny do szkoły idą dopiero sześcio- i siedmiolatki. Młodsze dziecko nie jest w stanie usiedzieć w ławce przez 45 minut w pełnym skupieniu i rozwiązywać zadań wskazanych przez nauczyciela. Nawet dzieciom w pierwszych klasach szkoły podstawowej sprawia to jeszcze trudność, stąd też wynika konieczność dopasowania programu nauczania do poziomu rozwoju dziecka w tym wieku.

Rozwój przedszkolaka możemy wesprzeć nauką przez zabawę. Warto na przykład już malucha uczyć czytania i pisania. Zaprocentuje to w szkole. Poznawanie liter czy cyfr można połączyć z opowiadaniem bajek, rysowaniem skojarzeń, grami słownymi. Do nauki liczenia wykorzystać można klocki, zabawki – na zeszyt w kratkę przyjdzie jeszcze pora.

Cute children sculpt something from grey plasticine in kindergarten

Rozwijanie zainteresowań

Już dzieci w wieku przedszkolnym wykazują zainteresowania, które kiedyś mogą stać się ich prawdziwymi pasjami. To dobry moment, żeby po pierwsze wspierać pierwsze hobby malucha, a po drugie – pokazać mu jak najszerszy zakres interesujących działań.

Jak można rozwijać zainteresowania dziecka w wieku przedszkolnym? Jeśli nasza pociecha wykazuje chęć muzykowania, warto wykorzystać piosenki dla przedszkolaków na Rodzice.pl i wspólnie z dzieckiem śpiewać. Na stronie znajdziemy prawdziwy kanon przedszkolnych piosenek – wiele z nich pamiętamy jeszcze pewnie ze swojego dzieciństwa. Gdy dziecko coś zbiera, na przykład samochodziki, figurki dinozaurów, warto znaleźć programy edukacyjne o tej tematyce, książeczki, które pozwalają poznawać kolejne fakty na dany temat.

Dziecku dobrze jest też pokazywać jak wiele ma różnych możliwości. Można na przykład zachęcić je do różnych zajęć sportowych, artystycznych. Jeśli nie będzie chciało na nie uczęszczać – nie zmuszajmy dziecka, to może je tylko zniechęcić. Często jednak wspólne zajęcia w grupie rówieśniczej są dla malucha momentem wyczekiwanym.

Wspieranie kreatywności

U przedszkolaka warto rozwijać kreatywność i wyobraźnię. Pomoże mu to w nauce, w funkcjonowaniu w społeczeństwie. Warto wykorzystywać ku temu każdą nadarzającą się okazję.

Wymyślajmy z dzieckiem bajki, opowiadania. Możemy bawić się w ten sposób, że proponujemy fragment historii i na zmianę dopowiadamy z dzieckiem kolejne wątki. Im bardziej fantastyczne, baśniowe – tym lepiej. Różne przedmioty można wykorzystać do muzykowania – nawet dwa plastikowe wiaderka posłużą za bębenki. Kreatywność wspierają też znakomicie aktywności plastyczne. Warto dać przedszkolakowi kredki, farby i postawić przed nim zadanie wymagające wyobraźni. W kreatywnych zajęciach przydają się też „dary natury” – kasztany zbierane jesienią przeistoczą się w ludziki, liście – w bukiety lub elementy pierwszych dzieł sztuki.

Na rynku dostępnych jest też wiele zabawek edukacyjnych, które zachęcą przedszkolaka do odkrywania swoich możliwości.

Warto wspierać rozwój przedszkolaka na każdym polu. W tym wczesnym okresie życia zachodzi nieprawdopodobny rozwój mózgu. Dziecko nabywa wtedy wiele umiejętności, które wykorzysta na późniejszych etapach. Ponadto jest ciekawe wszystkiego, chętnie poznaje nowe rzeczy, bada świat. Warto mu na to pozwolić.