Czy kosmetyki naturalne są zdrowe i skuteczne?

Szukasz sprawdzonych sposobów na poprawę kondycji skóry i włosów? Zapoznaj się w takim razie z korzyściami, jakie przynosi korzystanie z kosmetyków naturalnych, które charakteryzują się prostymi i bezpiecznymi składami, certyfikowanymi substancjami oraz dbałością o środowisko.

Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne?

Poniżej przedstawiamy korzyści, wynikające ze stosowania kosmetyków naturalnych.

Bezpieczny skład i skuteczność

Skład kosmetyków naturalnych oparty jest jedynie na delikatnych substancjach myjących pozyskiwanych z natury. Są to m.in. ekstrakty roślinne, drogocenne oleje i masła, które nawilżają, chronią i regenerują skórę. Dlatego można je polecić osobom o bardzo wrażliwej cerze, ze skłonnościami do podrażnień i alergii.

Nie znajdziemy w nich za to syntetycznych i potencjalnie szkodliwych składników, takich jak np. ftalany, PEGi czy parabeny. Kosmetyki naturalne nie zawierają także agresywnych detergentów, które mogą prowadzić do podrażnienia i wysuszenia skóry, ani silikonów, które tworzą na skórze sztuczną warstwę okluzyjną.

Dzięki temu dogłębnie wnikają w skórę, wzmacniając jej barierę hydrolipidową oraz wspomagając procesy fizjologiczne. Są delikatne, ale skuteczne. Na efekty ich działania trzeba niestety poczekać. Produkty tego typu nie maskują bowiem problemów, ale z nimi walczą, dlatego musimy uzbroić się w cierpliwość i dać im czas, aby mogły zadziałać.

Uniwersalność

Kosmetyki naturalne cenione są również za uniwersalność. Jeden produkt ma często wiele zastosowań. Na przykład hydrolat można stosować jako tonik, mgiełkę do twarzy, bazę do maseczki lub spray do włosów. Z kolei olejek roślinny (np. arganowy, kokosowy, ze słodkich migdałów) świetnie sprawdzi do pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów. Można stosować go także do kąpieli, do łagodzenia podrażnień skórnych, a także do pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt i dzieci.

Troska o środowisko

Wybierając kosmetyki naturalne, dbamy nie tylko o swoje zdrowie, ale także o środowisko. Powstają one bowiem z poszanowaniem praw natury. Wielu producentów przykłada dużą wagę do bezpiecznego dla środowiska pozyskiwania surowców — uprawiane są one w sposób ekologiczny, bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin, które przenikają do wód gruntowych, a ich toksyczne opary unoszą się w powietrzu. Niektórzy stawiają nawet na ręczną produkcję, w ograniczonej ilości. Tak wyprodukowane kosmetyki trafiają bezpośrednio do klienta, zamiast zalegać miesiącami w magazynie, aby następnie trafić na wysypisko śmieci.

Ponadto kosmetyków naturalnych nie testuje się na zwierzętach, a większość z nich jest wegańska, czyli pozbawiona jakichkolwiek składników odzwierzęcych. Kolejnym plusem są opakowania w duchu less waste – w większości umożliwiają powtórne wykorzystanie, nadają się także do recyklingu.

Czy kosmetyki naturalne mają wady?

Do „wad” kosmetyków naturalnych należy specyficzny, nie zawsze ładny zapach, oraz krótki termin przydatności (nie mylić z terminem ważności). Wynika to z tego, że naturalne składniki nie są tak trwałe, jak te sztuczne konserwanty, nie są też aż tak odporne na działanie wolnych rodników, bakterii czy zanieczyszczeń z powietrza, jak kosmetyki z drogerii.

Minusem kosmetyków naturalnych może też dla niektórych być cena, która zwykle odbiega od tej drogeryjnej. Pamiętaj jednak, że kupując naturalny produkt, kupujesz także bezpieczeństwo, zaufanie, kawałek natury, oraz życie niejednego testowanego w badaniach zwierzęcia.

Gdzie kupić kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne nie są tak powszechnie dostępne, jak ich drogeryjne, pełne sztucznych substancji odpowiedniki. Można je nabyć w dobrej drogerii internetowej, której oferta obejmuje produkty przeznaczone do twarzy, ciała oraz włosów, zarówno dla kobiet, mężczyzn, jak i dzieci. W dobrym sklepie z kosmetykami naturalnymi dostaniesz produkty renomowanych marek, takich jak Resibo, Mokosh, Yope, Vianek, Make Me Bio czy Nature Queen, oraz wielu innych producentów, z równie świetnymi preparatami.

Artykuł powstal we współpracy z drogerią https://unlapin.pl