Ugryzienie bąka – co robić?

Bąk wyglądem przypomina muchę, ale jest od niej 2 razy większy.Okres rozmnażania owadów trwa od czerwca do sierpnia. Samica, aby złożyć jaja musi napić się krwi. Z tego powodu atakuje zwierzęta oraz ludzi. Ugryzienie bąka najpierw wywołuje silny ból, a następnie pojawia się bąbel, który puchnie do dużych rozmiarów. Napięta skóra jest twarda i gorąca w dotyku, ugryzienie bardzo boli. Rana bardzo długo się goi.

Ugryzienie bąka – co robić?

Po ugryzieniu bąka najlepiej jest przyjąć lek antyalergiczny, np. Telfexo (chlorowodorek feksofenadyny), który łagodzi obrzęk, świąd i zaczerwienie. Jeśli lek przyjmiemy szybko to po ugryzieniu pozostanie tylko czerwony ślad. Warto również zażyć wapno, najlepiej z kwarcytyną, które działa pomocniczo przy alergiach i świądach. W aptece dostępne są również bez recepty maści antyhistaminowe, np. Fenistil gel, które działają przeciwświądowo, miejscowo przeciwuczuleniowo i znieczulająco, a także zmniejszają obrzęk i chłodzą.

Z domowych sposobów na ugryzienie bąka sprawdza się spirytus, który nie tylko dezynfekuje skórę, ale znieczula również bolącą i swędzącą skórę. Do rany przyłóż wacik nasączony spirytusem i pocieraj opuchnięte miejsce.

Ugryzienie bąka – zdjęcia

Znalezione obrazy dla zapytania ugryzienie bąka

Znalezione obrazy dla zapytania ugryzienie bąka

Znalezione obrazy dla zapytania ugryzienie bąka