Jak powinna wyglądać zastawa stołowa

Naczynia stołowe to główna atrakcja wystawnych kolacji i domowych obiadów. To znacznie więcej niż naczynia do serwowania potraw. Piękne zastawy stołowe podkreślają walory wizualne posiłków, nadają również nastrój domowym doznaniom kulinarnym, a także wyrażają Twój osobisty styl. Zrozumienie i uchwycenie różnic między różnymi typami zastawy stołowej, od formalnych ustawień na eleganckie przyjęcia po codzienne przedmioty do codziennego użytku, jest kluczem do wyboru zestawu, który będzie pasował do Twojego domu.

Rodzaje materiałów z których wykonana jest zastawa stołowa

Nazywaj to, jak tylko chcesz – naczyniami, talerzami lub sztućcami – centralnym punktem Twojego stołu może być zastawa stołowa. Zanim zaczniesz się zastanawiać nad wzorami i kolorami, dobrym początkiem będzie skupienie się na tym, jaki materiał naprawdę lubisz. Porcelana kostna, ceramika, porcelana, melamina i kamionka to najpopularniejsze materiały stołowe.

Te rodzaje zastawy stołowej mają swoje zalety, które mogą pomóc w dokonaniu wyboru:

Porcelana kostna (eng/ Bone China):

Porcelana kostna jest trwałą, lekką i elegancką alternatywą zarówno do codziennych, jak i na specjalne okazje, ponieważ jest odporna na odpryski. To najsilniejsza porcelana, ale w przeciwieństwie do szlachetnej porcelany jest ona zazwyczaj przeznaczona do kuchenek mikrofalowych i myć w zmywarce.

Ceramika:

Ceramika emanuje wartością, solidnością i swobodnym wyglądem. Będąc jednym z najstarszych materiałów przemysłowych, nadaje również Twoim zastawom stołowym znaczną wagę. Aby zastawa stołowa wyglądała jak najlepiej, lepiej unikać nieoczekiwanych zmian temperatury, np. Spowodowanych piekarnikiem lub wysokimi ustawieniami kuchenki mikrofalowej.

Porcelana:

Porcelana to wszechstronny materiał o nieporowatej powierzchni i niesamowitej trwałości wynikającej z wysokich temperatur wypalania. Kawałki porcelany można zazwyczaj myć w zmywarce, używać w kuchence mikrofalowej i piekarniku. Niektóre porcelanowe zastawy stołowe zawierają metaliczne akcenty, więc pamiętaj, że dzięki temu kuchenki mikrofalowe nie nadają się do użytku.

Przykładowe serwisy obiadowe z porcelany znajdziesz na: https://polszklo.com.pl/17-serwisy-obiadowe

 

Melamina:

Te zestawy z pewnością byłyby marzeniem artystów, ponieważ byłyby nietłukące, a także trudniejsze do złamania lub odpryskiwania. Naczynia z melaminy są idealne do użytku na zewnątrz. Naczynia z melaminy nie nadają się jednak do piekarnika lub kuchenek mikrofalowych, ale zazwyczaj można je myć w zmywarce.

Kamionka:

kamionkowe zastawy stołowe mają specjalną glazurę wykończeniową, która nadaje gładki wygląd materiałowi i nieprzepuszczalne wykończenie, dzięki czemu jest idealna do codziennego użytku i przyjazna rodzinie. Zestawy kamionkowe są trwalsze niż

ceramika, ale nadal wymagają konserwacji i przechowywania w równych temperaturach. Jeśli zdecydujesz się na kamionkę, uważaj, aby nie wystawiać jej na działanie wysokich temperatur lub mrozów. Należy również pamiętać, że elementy z ręcznie malowanymi wzorami mogą wymagać prania ręcznego.

Style zastawy stołowej

Włączenie osobistego akcentu do zestawu obiadowego jest proste. Występują w szerokiej gamie wzorów, od codziennych po stylowe i wiele innych. Bardziej formalne zestawy obiadowe są zwykle wykonane z porcelany, porcelany lub kamionki. Naczynia gliniane i melamina to świetne zestawy do codziennych zastaw stołowych. Najlepiej wybrać trwałe zestawy obiadowe do codziennego użytku, zestaw odporny na stłuczenie byłby idealny dla młodzieży i przyjęć plenerowych, a delikatniejsze materiały na bardziej stylowe przyjęcia obiadowe i formalne spotkania. Dobrze jest mieć jeden zestaw do codziennego użytku, a inne zestawy, szczególnie na święta i te specjalne okazje.

Teraz, gdy wiemy, jakie style zastawy stołowej są dostępne, czas wyjść poza formalne i nieformalne projekty. Zestawy naczyń obiadowych możemy dalej podzielić na cztery kategorie stylistyczne: ręcznie malowane, wzorzyste, solidne, pasmowe. Świetnym sposobem na wyrażenie swojej osobowości i uzupełnienie wystroju domu jest użycie kolorów i wzorów. Wybór neutralnego koloru, takiego jak biały lub kość słoniowa, jest najbardziej wszechstronnym z formalnych zestawów obiadowych.

Wybór zestawu obiadowego z ładnym obramowaniem lub detalem na brzegach doda koloru i osobowości, jednocześnie eksponując samą potrawę. A jeśli chodzi o bardziej nieformalne talerze obiadowe, dlaczego nie zachwycić się kolorami i wzorami, które Cię przyciągają. Odważ się na przygodę. Rozważ wybór klasycznych lub tradycyjnych elementów, a nie trendów. Jeśli kupujesz z myślą o długowieczności, solidne lub pasiaste białe elementy są ponadczasowymi, wszechstronnymi opcjami. Stanowią elegancką bazę, gdy chcesz dodać do stołu bardziej kolorowe akcenty, a także poprawią wygląd potrawy.

Wybór kompletu zastawy stołowej

Gdy już zdecydujesz, czego chcesz, czas rozważyć różne opcje. Czy powinieneś kupić zestaw obiadowy, nakrycie czy otwarty towar? Odpowiedź zależy od szeregu czynników, w tym od Twoich osobistych potrzeb. Przed podjęciem decyzji rozważ następujące kwestie:

Formalne zastawy stołowe są często sprzedawane w nakryciach, które zawierają wszystkie elementy, których jedna osoba potrzebowałaby przy stole. Idealne dla osób lub par budujących kolekcje, większość nakryć składa się z pięciu elementów: talerza obiadowego, talerza sałatkowego lub deserowego, talerza do chleba, filiżanki i spodka. Niektóre zestawy mogą zawierać miski na zupę.

Zestawy naczyń obiadowych obejmują wiele nakryć, które pozwolą zadbać o cały stół. Najpopularniejsze zestawy to zestawy 20-częściowe, które oferują obsługę czterech osób. Zwykle zawierają talerz obiadowy, talerz sałatkowy, filiżankę i spodek do każdego ustawienia.

Towar otwarty to zastawa stołowa sprzedawana na sztuki. Jest to idealne rozwiązanie dla każdego, kto potrzebuje tylko kilku elementów lub dla kogoś, kto chce mieszać i dopasowywać w ramach kolekcji.

Większość ekspertów zaleca posiadanie od ośmiu do 12 pięcioczęściowych nakryć stołowych, aby mieć wystarczającą ilość zastawy stołowej do ogólnego użytku i rozrywki. Jeśli kupujesz dwa zestawy – jeden na co dzień, a drugi do użytku oficjalnego – możesz wybrać od czterech do sześciu nieformalnych nakryć i do 12 formalnych nakryć. To naprawdę zależy od wielkości twojej rodziny, częstotliwości, z jaką będziesz się bawić i ilości miejsca, które masz na przechowywanie dodatków.

Innym pomysłem jest kupienie białej zastawy stołowej, która sprawdza się zarówno w formalnym, jak i codziennym użytku, a następnie ubrana w akcesoria, takie jak podkładki, ładowarki i pościel. Możesz użyć akcesoriów, takich jak serwetki, aby dodać kolor i osobowość do neutralnego stołu. Alternatywnie, te akcesoria mogą stonować odważne lub wzorzyste zastawy stołowe.

 

Czy masz gdzie to wszystko przechować?

Coś, co należy wziąć pod uwagę, zanim wyjdziesz i kupisz stosy talerzy obiadowych i kilkanaście lub więcej nakryć, to ilość dostępnego miejsca. Ważne jest również, aby wziąć to pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, czy zainwestować w jeden zestaw, który może być podwójny, czy dwa zestawy na różne okazje.

Dbanie o nową zastawę stołową

Tak jak przed zakupem zestawów zastawy stołowej zastanawiałeś się nad przestrzenią do przechowywania, przed podjęciem ostatecznej decyzji powinieneś również wziąć pod uwagę specjalną pielęgnację, jakiej wymaga Twoja zastawa. Na przykład, odporne na pęknięcia zastawy stołowe, które można myć w zmywarce, dają rodzicom więcej spokoju, a talerze obiadowe nadające się do kuchenek mikrofalowych sprawiają, że odgrzewanie resztek jest chwilą.

Naczynia stołowe odporne na stłuczenie są idealne do rozrywki na świeżym powietrzu i gdy w domu są dzieci. Dobrze jest zapoznać się z instrukcją pielęgnacji, aby sprawdzić, czy naczynia stołowe nadają się do mycia w zmywarce, kuchence mikrofalowej i piekarniku.

Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby utrzymać doskonały wygląd zastawy stołowej:

  • Moczenie kawałków w białym occie przez trzy minuty przed opłukaniem i osuszeniem ręcznikiem pomaga usunąć plamy z twardej wody na zastawach i szklankach.
  • Usunięcie plam po kawie z kubków, a także śladów po widelcu z talerzy jest ułatwione przez wcieranie pasty z sody oczyszczonej i wody na powierzchnię przed wypłukaniem i wysuszeniem.
  • Układanie częściej używanych talerzy i misek jest w porządku, ale aby zapobiec porysowaniu i odpryskiwaniu drobnych porcelanowych naczyń stołowych, umieść je w wyściełanym futerale lub z tkaniną między każdym kawałkiem, aby był bezpieczny.