Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny – specyfika badań

By sprawdzić podejrzenie poważnej choroby u pacjenta np. nowotworu i zadbać o jak najszybszą jego diagnozę, lekarz specjalista może zlecić wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Na badania tego typu, lekarz skierować Cię może również przy podejrzeniu urazu np. po stłuczce samochodowej, czy innym nieszczęśliwym wypadku. Czym różnią się wymienione rodzaje badań? Gdzie można je wykonać i ile to kosztuje? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Gdzie zrobisz rezonans magnetyczny i tomografię komputerową w Warszawie?

By uniknąć stresu związanego z badaniem rezonansem magnetycznym czy przygotowaniem do niego warto wybrać placówkę, która zaopiekuje się pacjentem jak najlepiej. Samego badania nie należy się obawiać, ponieważ w nieinwazyjny sposób wykorzystuje właściwości magnetyczne ciała, dzięki którym wyniki są bardzo dokładne. 

Gdy badanie jest natychmiastowo wymagalne, a kolejka na badanie na fundusz zdrowia jest dosyć długa, trzeba zorientować się, gdzie można zrobić rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową w Warszawie w jak najszybszym terminie. Istnieje wiele obiektów wykonujących tego typu badania, lecz przy wyborze ośrodka medycznego należy sprawdzić nie tylko czas oczekiwania, a także opinie pacjentów zarówno o samej klinice, jak i o jej pracownikach.

Czy tomografia komputerowa boli?

Nie musisz obawiać się o ból w czasie wykonywania tomografii komputerowej, ponieważ badanie to jest bezbolesne. Bezpośrednio przed tomografią należy uważnie słuchać personelu medycznego i stosować się do jego zaleceń, aby nie trzeba było powtarzać zabiegu. Zalecenia medyków będą zależne od tego, która część ciała pacjenta ma zostać zbadana. Podczas tomografii komputerowej pacjent powinien pozostać nieruchomo. 

Ile kosztuje rezonans magnetyczny prywatnie w Warszawie?

Rezonans magnetyczny możesz zrobić w Warszawie na NFZ lub prywatnie. Niestety, kolejki na wykonanie badania na NFZ są dość długie (zależnie od placówki czas oczekiwania może wynosić kilka miesięcy). Jeśli możesz sobie pozwolić na opłacenie kosztu rezonansu magnetycznego prywatnie w Warszawie, z pewnością przyniesie to korzyść dla Twojego zdrowia. Z reguły im wcześniej zrobimy takie badanie i podejmiemy odpowiednie leczenie tym lepiej dla naszego organizmu. Jaka jest cena rezonansu magnetycznego w stolicy? Jest to mocno zależne od wybranego ośrodka medycznego. Najlepszym wyjściem jest kontakt z ośrodkiem i dopytanie o aktualną ofertę – da to najbardziej rzetelną informację odnośnie kosztów, jak i dostępnych terminów.

Często pacjenci zwlekają z wykonaniem badania, ponieważ boją się jego wyniku. Pamiętaj, że współczesna, wysoko rozwinięta medycyna jest w stanie skutecznie wyleczyć zdiagnozowane we wczesnej fazie nowotwory. Nie zwlekaj zatem z zapisem na wizytę u lekarza.

Jakie są różnice pomiędzy tomografią komputerową i rezonansem magnetycznym?

Wiele osób zastanawia się, jakie są różnice pomiędzy tomografią komputerową i rezonansem magnetycznym. W pierwszym badaniu do wykonania zdjęcia wykorzystuje się lampy rentgenowskie. Rezonans natomiast wytwarza pole magnetyczne, dzięki któremu możliwe jest wytworzenie obrazu konkretnej struktury ciała pacjenta. Ponadto, RM jest badaniem, podczas którego usłyszeć możemy różne dźwięki, natomiast tomografia jest wykonywana w zupełnej ciszy. Częściej zalecanym, a zarazem mniej kosztownym badaniem jest tomografia komputerowa.