Przyjaźń damsko męska z męskiego punktu widzenia – czy ma sens?

Mila Kunis as "Jaime" and Justin Timberlake as "Dylan" in Screen Gems' FRIENDS WITH BENEFITS.

O prawdziwą przyjaźń należy dbać ponieważ jest to relacja niezwykle piękna i wartościowa. Prawdziwy przyjaciel to człowiek, który w pełni nas akceptuje i na którego zawsze możemy liczyć, przy czym pomoc ta jest bezinteresowna. Relacja przyjaciel-przyjaciel pozbawiona jest zazdrości, namiętności oraz innych uczuć, które wiążą się z miłością. Czy zatem możliwa jest relacja przyjacielska między kobietą a mężczyzną. Czy jest możliwe, że prędzej czy później nie zakończy się ona miłością?

Przyjaźń damsko męska z męskiego punktu widzenia

Przyjaźń damsko męska z męskiego punktu widzenia może przynieść wiele korzyści. Przyjaźń z kobietą daje szansę lepszego poznania kobiecych potrzeb oraz systemu wartości jakimi kobiety się kierują. Jednak, aby doszło do takiej przyjaźni, należy na początku jasno określić jej zasady. Definicja przyjaźni brzmi następująco:

Zgodnie z ogólnym pojęciem, dotyczy ona bliskich i serdecznych stosunków międzyludzkich, opartych na wzajemnym zaufaniu oraz życzliwości. Powinna być jednocześnie więzią satysfakcjonującą, będącą źródłem wsparcia oraz bezpieczeństwa dla obu stron.

Analizując relacje damsko męskie na przestrzeni wieków, można dostrzec, że były one ukierunkowane głównie na rozmnażanie, ewentualnie na zaspokajanie potrzeb seksualnych. Obowiązkiem kobiety było urodzenie dzieci oraz ich wychowanie, a rolą mężczyzn była ochrona rodziny oraz dostarczanie im pożywienia. Ten podział nie obejmował tradycyjnie pojmowanej przyjaźni.

Nawiązywanie relacji międzyludzkich wynika z konieczności zaspokajania pewnych potrzeb. W przypadku osób tej samej płci jest to najczęściej potrzeba zrozumienia oraz chęć społecznej normalizacji. Jeżeli jednak pojawi się przyjaźń damsko męska, istnieje ryzyko wystąpienia również innych potrzeb. Na przykład pojawienie się seksualnego pociągu do drugiej osoby, i dążenie do zaspokojenia tej potrzeby, może spowodować wycofanie się drugiej osoby z relacji.

Przyjaźń damsko męska – granice przyjaźni

Z seksuologicznego punktu widzenia, nie powinno się rozdzielać przyjaźni od seksualności. Popędy stanowią główną siłę napędową wielu działań, w tym również osiągnięcia satysfakcjonujących i głębokich relacji. Przyjaźń damsko męska z męskiego punktu widzenia jest ważnym elementem udanego związku. Taka przyjaźń przynosi wiele korzyści, również seksualnych, dlatego musi wykraczać poza zwykłą sympatię. Dlatego statystycznie to mężczyźni są bardziej skłonni do budowania intymnych relacji ze swoimi przyjaciółkami, niż odwrotnie. I to oni wykazują dwukrotnie większe erotyczne zainteresowanie kobietami ze swojego towarzystwa. Oczywiście należy się liczyć z tym, że druga osoba nie odwzajemni tych uczuć. Należy to uszanować.