Zwolnienie lekarskie – kiedy możemy z niego skorzystać?

Doctor checking information in computer program before filling medical card

Zwolnienie lekarskie przysługuje zarówno pracownikom, którzy mają umowę o pracę – jak i tym na umowie zlecenie, aczkolwiek tutaj musi zostać spełnione kilka warunków. Jedno jest pewne – jeżeli jesteśmy chorzy i czujemy się źle to powinniśmy z tego skorzystać, bo pojawiając się w takim stanie w miejscu pracy, narażamy na chorobę także innych pracowników. Ludzie jednak często boją się, że w takiej sytuacji zostaną pozbawieni środków do życia. Nie musi jednak wcale tak być.

 

Zwolnienie lekarskie upoważnia nas do otrzymywania 80% naszego wynagrodzenia – co jest już sporą sumą, która raczej nie uszczupli bardzo mocno naszego budżetu. To dobra informacja – tym bardziej dla osób, które są poważnie chore i mogą być zmuszone korzystać z takiego zwolnienia przez naprawdę długi czas. Na pewno zadowolone mogą być kobiety w ciąży, którym lekarz zalecił na ten czas pozostać w domu – one mogą otrzymać 100% wynagrodzenia, więc bez obaw mogą skupić się na swoim zdrowiu i zdrowiu swojego dziecka.

 

Jak otrzymać takie zwolnienie lekarskie?

 

Tutaj nie ma tak naprawdę nic trudnego – musimy po prostu zapisać się na wizytę do lekarza, który nas wysłucha i sam zdecyduje, czy powinniśmy faktycznie pozostać na tą chwilę w domu. Obecnie też ciekawe jest to, że zwolnienie lekarskie jest przekazywane pracodawcy bez naszego udziału – robi to lekarz i proces ten odbywa się w pełni drogą elektroniczną. To na pewno duże ułatwienie i wygoda dla obu stron – nie ma mowy o zgubieniu zwolnienia lub jakiejkolwiek pomyłce. Pacjent też nie musi martwić się już o zawożenie takiego zwolnienia do miejsca pracy – gdy czujemy się źle to jest to przecież jedna z ostatnich rzeczy, na jakie mamy ochotę.

 

Nie powinniśmy też nigdy ignorować tego, iż wystawione zostało nam zwolnienie lekarskie – w momencie, gdy wychodzimy z gabinetu, jest już za późno na to, aby cofnąć tą decyzję. Nie możemy stawić się ponownie w pracy przez cały okres czasu, na jaki zostało nam wystawione takie zwolnienie – a pamiętajmy, że pracodawca na pewno się o nim dowie.

 

Co mogę robić, jeżeli mam zwolnienie lekarskie?

 

Jeżeli mamy L4 to na pewno nie wolno nam w tym czasie iść do innej pracy, w której będziemy zarabiać – za coś takiego możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności, bo po prostu łamiemy prawo. To samo dotyczy też kobiet w ciąży, które korzystają z L4. Ten czas ma być dla nas szansą na odpoczynek – a nie okazją do zarobienia dodatkowych pieniędzy w nowej pracy.