Kettlebell – po co używać i jak ćwiczyć z takim sportowym gadżetem?

Czarne kule trzymane w rękach sportowca podczas treningu robią wrażenie, ale mało osób wie, do czego służą i jakie dają możliwości. Przekonaj się, że to produkty, które warto włączyć do regularnych ćwiczeń, ponieważ mają sporo zalet.

Jeżeli chcesz wzmocnić swoją kondycję i efektywniej trenować siłowo, zaopatrz się w kettlebell – przekonasz się, że szybciej osiągasz rezultaty. To nie tylko modny gadżet, polecany choćby przez Annę Lewandowską, ale także duże wparcie osób regularnie ćwiczących na co dzień i profesjonalnych sportowców. Są zdecydowanie korzystniejsze niż hantle.

Co to jest kettlebell?

To okrągły odważnik, który jest funkcjonalnym akcesorium sportowym, ponieważ angażuje do pracy praktycznie wszystkie partie ciała. Wzmacnia mięśnie głębokie, ale też odciąża kręgosłup i dobrze stabilizuje sylwetkę. Dzięki włączeniu takich kul do ćwiczeń szybciej wymodelujesz ciało. Jego obciążenie skutecznie spala tkankę tłuszczową, buduje mięśnie i poprawia kondycję. Kettlebells są wszechstronne, a ćwiczenie z nimi efektywne. Idealnie nadają się do domowej siłowni.

Do efektywnych ćwiczeń potrzebujesz jednej lub dwóch sztuk. Na początek zacznij od jednego ciężaru i ćwicz pod kątem siły, budowania mięśni oraz kondycji. Kettlebells nadają się do treningów ramion, wymachów i huśtawek. W ofercie rynkowej dostępne są różne rozmiary i ciężary odważników, więc łatwo dobierzesz odpowiedni model do własnych możliwości. Za czasem możesz wymienić kettlebell na większy i cięższy.

Jak wybrać kettlebell – na co zwrócić uwagę?

Najlżejsze kule mają 4 kg i są przeznaczone głównie dla kobiet, które dopiero zaczynają ćwiczenia z podnoszeniem niewielkich ciężarów, choć niektóre wersje mogą także ważyć 8 lub 10 kg. Kettlebell powyżej 16 kg dedykowane jest początkującym mężczyznom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z podnoszeniem ciężarów. Na rynku znajdują się także odważniki mające 20 kg i więcej.

Produkty mogą być wykonane z różnych materiałów. Najtańsze są kettlebell wyprodukowane z tworzyw sztucznych i wypełnione piaskiem. Droższe są żeliwne warianty, które cieszą się dobrą opinią wśród zaawansowanych kulturystów – to wyjątkowo trwałe i niezniszczalne kettlebell, jednak przy stosowaniu takiego sprzętu pamiętaj o zakupie dodatkowej maty, chroniącej podłogę i wygłuszającej hałas.

Kettlebell – zalety używania podczas treningu

Produkty są wykorzystywane w crossficie i kulturystyce. Są na tyle uniwersalne, że można je stosować także w treningach ogólnych, ponieważ mają korzystny wpływ na wiele elementów jednocześnie – poprawiają koordynację ruchową, sprawność oraz sprzyjają szybkiemu zrzuceniu zbędnych kilogramów. Trening z ich udziałem angażuje wiele grup mięśni naraz. Dodatkowo ćwiczenia z kettlami wzmacniają kręgosłup i sprzyjają utrzymywaniu prawidłowej postawy. Są przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Już teraz zamów odpowiedni model i przekonaj się, jak szybciej można osiągnąć z kettlebell efekty. To ogromne wsparcie w dążeniu do upragnionej sylwetki i urozmaicenie klasycznego treningu.