Zmarszczki – dlaczego powstają?

Zmarszczki na twarzy – jak sobie z nimi radzić?

Zmarszczki na twarzy spędzają sen z powiek pacjentom w wieku 30, 40 i 50 lat. Jako objaw zachodzących w organizmie procesów starzenia dodają nam lat i przyczyniają się do obniżenia poczucia własnej wartości. Na czym polega mechanizm powstawania zmarszczek i jak sobie z nimi radzić? Jedną z metod niwelowania zmarszczek na twarzy tj. kurze łapki czy zmarszczki palacza jest poddanie się nieinwazyjnym zabiegom medycyny estetycznej w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu.

Zmarszczki to charakterystyczne zagłębienia w skórze, które występują w formie linii, bruzd bądź fałdek i spowodowane są niedoborem kolagenu w skórze, ruchami mimicznymi, opadaniem tkanek. Są pierwszą oznaką starzenia, źródłem kompleksów, złego samopoczucia kobiet i mężczyzn. Co ciekawe, nie muszą być one domeną 30, 40 czy 50 – latków. Procesy starzeniowe zachodzą w organizmie już po 25 roku życia. Jakie są przyczyny starzenia i powstawania zmarszczek na twarzy?

Przede wszystkim u pacjenta pojawia się problem niedoboru kolagenu i elastyny, co prowadzi wprost do opadania tkanek. Wcześniej naprężona i gładka skóra, staje się wiotka. Spadek poziomu kwasu hialuronowego w organizmie to kolejna przyczyna objawów starzenia się, ponieważ prowadzi do wysuszenia skóry. U pacjentów często występuje spadek owalu twarzy. Procesy starzenia są przyczyną powstawania zmarszczek na twarzy. Wyróżniamy różne ich rodzaje : mimiczne, grawitacyjne, związane ze starzeniem, posłoneczne. Zmarszczki na twarzy możemy podzielić na rodzaje, z którymi często zmagają się pacjenci: kurze łapki (zmarszczki wokół oczu), zmarszczki palacza (wokół ust), czy lwia bruzda (poprzeczna zmarszczka na czole).

Jakie czynniki mogą przyspieszyć powstawanie zmarszczek na twarzy?

Procesy starzenia to nie jedyny sprawca powstawania zmarszczek czy bruzd. Na nasz wygląd wpływają czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, które mogą przyspieszyć starzenie się skóry:

  • nieodpowiedni styl życia – gdy za mało śpimy, stosujemy używki, a nasza dieta jest niezdrowa i tłusta, to wtedy negatywnie wpływa to na stan skóry.
  • niewłaściwa pielęgnacja – nieprawidłowe nawilżenie skóry czy używanie niedopasowanych do cery kosmetyków może negatywnie wpływać na jej stan
  • indywidualne uwarunkowania pacjenta – na te czynniki nie mamy wpływu, osoby o delikatnej, suchej skórze wcześniej borykają się z problemem zmarszczek. W literaturze przedmiotu wyróżniamy inne czynniki wpływające na starzenie: choroby, procesy zapalne, stres.

Co zrobić gdy pielęgnacja nie wystarcza?

Stosowanie odpowiednich kosmetyków i ochrona przed promieniowaniem UV, w pewnym wieku może okazać się niewystarczająca. Zmarszczki nie znikają z twarzy, a wiotkość skóry dodaje nam lat. Wówczas można skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej w renomowanej klinice medycyny Aestetic Clinic w Poznaniu. Podmiot medyczny z doświadczonymi lekarzami jest gwarantem doboru odpowiedniego zabiegu do wskazań pacjenta. Szeroki wachlarz nowoczesnych zabiegów pomoże w pozbyciu się zmarszczek z twarzy, prowadząc do odmłodzenia. Wszystkie zabiegi poprzedzone są konsultacją i wykluczeniem przeciwwskazań. Wpływa to na bezpieczeństwo pacjenta.

Zabiegi medycyny estetycznej na zmarszczki: laseroterapia

„Lasery cieszą się dużym powodzeniem, ponieważ są to skuteczne zabiegi oparte o innowacyjne, certyfikowane urządzenia. Są bezbolesne i uruchamiają naturalną produkcję kolagenu, co w konsekwencji prowadzi do ujędrnienia skóry i pozbycia się zmarszczek.” – mówi doktor Włodzimierz Rosiński, właściciel kliniki Aestetic Clinic z Poznania.

W klinice przeprowadza się zabiegi laserem frakcyjnym CO2 lub neodymowo-yagowym. Wiązka lasera wywołuje kontrolowane mikrouszkodzenia skóry w bliskiej odległości od siebie. To właśnie na obszarach zdrowej skóry rozpoczyna się proces regeneracji, którego skutkiem jest pokrycie starej skóry nową i wygładzenie zmarszczek. Laser dociera w głębokie warstwy skóry, nie powodując oparzeń sąsiadujących tkanek. Pacjent odczuwa komfort podczas zabiegu i nie musi rezygnować z życia zawodowego i towarzyskiego.

Radiofrekwencja mikroigłowa – co to?

Radiofrekwencja mikroigłowa to skuteczna odpowiedź na objawy procesów starzenia – zmarszczki, cienie pod oczami czy skórę pozbawioną wiotkości. Jest to połączenie dwóch zabiegów, co daje lepsze efekty niż stosowanie ich osobno. Radiofrekwencja polega na nagrzewaniu skóry z pomocą fali elektromagnetycznej o częstotliwości radiowej. Pobudza ona produkcję nowego kolagenu, uruchamiając procesy regeneracyjne. Mikronakłuwanie to zabieg z udziałem opatentowanego pena, którego skutkiem jest regeneracja skóry. „Warto połączyć zabieg radiofrekwencji mikroigłowej z podaniem stymulatora tkankowego na bazie kwasu hialuronowego, który tworzy specjalne rusztowanie dla skóry, odmładzając i nawilżając ją” – przekonuje doktor Włodzimierz Rosiński, właściciel kliniki Aestetic Clinic z Poznania.

Podczas zabiegu lekarz kieruje głowicę wyposażoną w system izolowanych mikroigieł w obszar twarzy, które wykonują serie wkłuć. Następnie przez igły emitowane są fale radiowe, prowadząc do efektu termicznego. Po zabiegu uruchomiona zostaje produkcja kolagenu i elastyny, a po odpowiednim czasie zmarszczki ulegają wypełnieniu.

Poznaj szczegóły zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej: https://www.wrosinski.pl/zabiegi/radiofrekwencja-mikroiglowa/

Mikronakłuwanie na objawy starzenia

Mikronakłuwanie to mezoterapia mikroigłowa, czyli zabieg polegający na wywoływaniu kontrolowanych uszkodzeń skóry z pomocą opatentowanego urządzenia przypominającego długopis. Jest ono wyposażone w system pulsujących igieł, które podczas dziurkowania skóry aplikują w głębokie warstwy substancje aktywne. Prowadzi to do uruchomienia procesów regeneracyjnych, odżywienia i poprawy napięcia skóry. Lekarz dobiera odpowiednią substancję do wskazań pacjenta, a seria nakłuć aktywuje procesy odbudowy naskórka i produkcji nowych włókien kolagenowych. Pacjent odczuwa komfort podczas zabiegu, ponieważ podaje się znieczulenie w formie kremu. Za tą metodą niwelowania zmarszczek na twarzy i oznak starzenia przemawia nieinwazyjność – pacjent nie musi przechodzić rekonwalescencji. Aby zabiegi medycyny estetycznej były skuteczne i pomagały na zmarszczki, należy wykonać ich parę – zwykle rekomenduje się serię od 3 do 6 zabiegów, co pozwala na osiągnięcie pożądanego efektu.

Piśmiennictwo:

Mamcarz B., Prandecka D. Medycyna estetyczna w praktyce. Medical Education, Warszawa 2010

M. Alam, H. B. Gladstone, R. C. Tung, Dermatologia kosmetyczna red. wyd. pol. A. Ignaciuk, wyd. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2011.

M.Ruprich,Radiofrekwencja mikroigłowa, [w:] Kosmetologia Estetyczna 1 / 2020 / vol. 9, s. 87-89.

słowa kluczowe: zmarszczki, zmarszczki na twarzy, klinika medycyny estetycznej w Poznaniu, zmarszczki na twarzy rodzaje, mikronakłuwanie, radiofrekwencja mikroigłowa, radiofrekwencja mikroigłowa – co to?, kurze łapki, zmarszczki palacza,