Dlaczego boli mnie głowa?

Szeroka etiologia bólów głowy powoduje, że dotykają one prawie każdego przynajmniej raz w życiu. Najczęściej przyczyna jest nieznana – pojawia się tzw. ból pierwotny, samoistny. Jednak przyczyna może być także wtórna i być oznaką innych chorób. Przyjrzyjmy się bliżej rodzajom bólu głowy oraz ich objawom. Sprawdźmy także, na czym polega leczenie farmakologiczne i niefarmakologiczne.

Przyczyny bólu głowy

Najczęstszy samoistny ból głowy to migrena objawiająca się silnym bólem uniemożliwiającym codzienne funkcjonowanie, wymiotami, światłowstrętem z towarzyszącą aurą w postaci zaburzeń widzenia, węchu czy smaku. Oprócz migreny wyróżniamy także bóle napięciowe oraz bóle klastrowe. Wtórne bóle głowy powstają na skutek obecności patologicznych struktur w układzie nerwowym, powodujących ucisk lub pociąganie struktur wewnątrzczaszkowych, a także chorób naczyniowych mózgu. Dolegliwości mogą być również spowodowane przez inne choroby układowe takie jak nadciśnienie czy jaskra. Odrębną grupą wtórnych bólów głowy stanowią choroby laryngologiczne, w tym zapalenie ucha lub zatok przynosowych, szczególnie jeśli objawią się bólem podczas pochylania i towarzyszą mu gorączka czy wydzielina z zatok lub ucha. Ból mogą również powodować infekcje samego układu nerwowego, czyli zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy mózgu.

Jakie są objawy alarmujące?

Izolowany ból głowy, bez dodatkowych objawów, nie jest objawem alarmowym i występuje bardzo często. Jeśli nawraca, należy udać się do lekarza, aby wykluczyć potencjalną przyczynę wtórną. U większości pacjentów przyczyna jest nieznana lub wynikająca z prowadzonego stylu życia: wysoki poziom stresu, duże dawki kofeiny, mała ilość snu. Pilnej interwencji lekarskiej wymaga ból głowy o nagłym początku, bardzo silny, czasami określany jako najsilniejszy ból w życiu. Dodatkowym powodem do niepokoju może być sytuacja, w której towarzyszą mu specyficzne objawy takie jak zaburzenia świadomości lub pamięci, wymioty i nudności (szczególnie te występujące rano) lub kiedy ból pojawia się w trakcie wysiłku.

Ból głowy – co może pomóc?

Leczenie zależy od przyczyny. Jeśli jest to wtórny ból głowy, najważniejsze znaczenie ma leczenie choroby podstawowej. W leczeniu pierwotnych bólów głowy napięciowych i migrenowych stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne np. deksketoprofen. Jest on dostępny teraz bez recepty zarówno w formie tabletek powlekanych, jak i granulatu do sporządzania roztworu doustnego. Forma rozpuszczalna działa szybciej niż forma tabletkowa, bo maksymalne stężenie we krwi osiąga już po 15-20 minutach od przyjęcia leku, a forma tabletek po 30 minutach. Deksketoprofen można stosować w przypadku ostrego bólu na pusty żołądek. Możliwe jest także leczenie zapobiegawcze z wykorzystaniem amitryptyliny lub tryptanów. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku trzeba zawsze zapoznać się ze wskazaniami i przeciwskazaniami, zalecanym dawkowaniem zawartymi w ulotce przylekowej, a najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Metody niefarmakologiczne obejmują: regularne spożywanie posiłków oraz aktywność fizyczną, odpowiednią ilość snu, odstawienie kofeiny i redukcję stresu. Odpowiednia, zbilansowana dieta oraz regularne nawadnianie może również przyczynić się do redukcji objawów.