Wychodzenie poza schematy i ustanawianie granic – jak budować związek po zakończeniu toksycznej relacji?

Miłość jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych uczuć, które potrafi nas uskrzydlać, motywować do pozytywnych zmian i wspierać w trudnych chwilach. Niestety, nie zawsze relacje są takie, jakich byśmy sobie życzyli, a wiele osób doświadcza trudności pozostając w związkach, które nie tylko nie przynoszą im szczęścia, ale również negatywnie wpływają na ich zdrowie psychiczne. Po zakończeniu takiej toksycznej relacji często trudno jest ponownie komuś zaufać i otworzyć się przed nowym partnerem czy partnerką. Jak pokonać te przeszkody i dać sobie szansę na zdrowy związek?

Wyniszczające relacje nie ograniczają się jedynie do tych, w których pojawia się przemoc fizyczna, psychiczna czy ekonomiczna, lub uzależnienie od używek. Negatywny wpływ na partnera lub partnerkę mogą mieć także osoby narcystyczne, charakteryzujące się poczuciem wyższości i potrzebą ciągłego wyróżniania się, jak również tzw. „control freaks”, czyli osoby nadmiernie kontrolujące każdy aspekt życia swojego partnera. Warto również pamiętać, że zachowania, które mogą być toksyczne dla jednej osoby, mogą być nieszkodliwe dla innej. Rozpoczęcie nowej relacji po zakończeniu toksycznej wymaga odwagi, ale jest to krok niezbędny do dalszego rozwoju osobistego.

Przełamanie schematów

Osoby, które opuściły toksyczną relację, często zadają sobie pytania: „A co jeśli kolejny partner także okaże się nieodpowiedni? Co jeśli znów będę nieszczęśliwy?”

Zdarza się, że ofiary przemocy, wchodząc w nowy związek, podświadomie stają się uległe, a osoby przyzwyczajone do codziennych awantur nie potrafią inaczej radzić sobie z napięciem, więc same wywołują kłótnie – tłumaczy Aleksandra Dejewska-Wysogrocka, psycholożka i terapeutka zaburzeń odżywiania oraz właścicielka Dejewska Clinic. – Dzieje się tak dlatego, że zwykle w kolejnych relacjach odtwarzamy schematy, które znamy już z wcześniejszych związków lub z domu rodzinnego. Choć może się to wydawać szokujące, podświadomie uważamy je za „bezpieczne” (bo je znamy) – dodaje.

Aby uniknąć powielania szkodliwych zachowań, warto zastanowić się, jakiej relacji pragniemy i czego oczekujemy od drugiej osoby. Kluczowa jest tutaj otwarta rozmowa i wyrażenie swoich obaw partnerowi lub partnerce. Ważne jest również uświadomienie sobie swoich schematów i praca nad ich przełamywaniem, w tym również nad mimowolnie powielanymi zachowaniami naszych rodziców.

Stawianie granic

W budowaniu zdrowej relacji po zakończeniu toksycznej ważne jest umiejętne stawianie jasnych granic. Osoby, które doświadczyły toksycznych zachowań, często nie chcą mówić „nie”, obawiając się, że nowy partner je opuści. Tak postępują m.in. ofiary przemocy, które nawet w bezpiecznych relacjach boją się wyrażać negatywne emocje i podświadomie podporządkowują się drugiej osobie. Jednakże stawianie granic jest niezbędne do budowania zdrowej więzi. Brak reakcji na krzywdzące zachowania partnera jest równoznaczny z przyzwoleniem. Dlatego ważne jest wyjaśnienie partnerowi, dlaczego dane zachowanie sprawia nam przykrość.

Odwaga, by zacząć od nowa

Wchodzenie w nowy związek po zakończeniu toksycznej relacji to duże wyzwanie i towarzyszące mu obawy są zrozumiałe. Warto jednak pamiętać, że na świecie jest mnóstwo osób, a partner, z którym nie udało się stworzyć zdrowej relacji, nie reprezentuje ogółu społeczeństwa. Czy mamy gwarancję, że nowa relacja będzie dla nas bezpieczna? Oczywiście, że nie. Jednakże niezależnie od tego, jakie doświadczenia przyniesie nowy związek, ważne jest, abyśmy czuli się w nim szanowani i wspierani. Nie musimy również natychmiast szukać nowego partnera. Czasami warto dać sobie czas. Kiedy jednak jesteśmy gotowi, warto podjąć odważny krok i otworzyć się na nowe doświadczenia.

Praca nad sobą

Kluczem do budowania zdrowego związku jest również praca nad sobą. Jeśli chcemy uniknąć toksycznych zachowań w nowej relacji, warto zastanowić się nad naszymi własnymi zachowaniami. Jeśli dążymy do spokoju w związku, powinniśmy unikać wywoływania kłótni i stawiać na spokojne komunikowanie swoich potrzeb oraz pokojowe rozwiązywanie konfliktów. Jeśli mamy tendencję do kontrolowania partnera lub wyręczania go, warto dać mu więcej przestrzeni i traktować go jako równoprawnego partnera. Ważne jest również, abyśmy akceptowali partnera takim, jakim jest, i szanowali jego granice oraz zdanie.

Podsumowując, kluczową kwestią w budowaniu zdrowej relacji po zakończeniu toksycznej jest zrozumienie, czego oczekujemy od siebie i od partnera, oraz otwarta komunikacja. Relacja powinna opierać się na wzajemnym szacunku, zaufaniu i akceptacji. Warto również pamiętać, że każdy związek jest inny, a doświadczenia przeszłości nie muszą definiować przyszłości.