Włoskie wina: opcja bez alkoholu i wegańska

Nie pijesz alkoholu i nie jadasz produktów mięsnych? Zmiana nawyków żywieniowych na pewno wyjdzie Ci na dobre. Będzie jednak znacznie łatwiejsza, jeśli poszukasz smacznych zamienników dotychczas spożywanych produktów. Na przykład, jeśli kochasz włoskie wina, możesz zarówno znaleźć wina bezalkoholowe, jak i pić wina wegańskie — są tak samo smaczne, ale zgodne z Twoimi przekonaniami i potrzebami.

Wina z Włoch w każdej wersji

Włoskie wina mają opinię jednych z najlepszych na świecie. Winiarnie w Italii produkują je od setek lat, nierzadko receptury na lokalne trunki przechodzą z pokolenia na pokolenie. Stąd też renoma tych win, a także wysokie spożycie win z Włoch także w naszym kraju. 

Na sklepowych półkach znajdziesz włoskie wina czerwone, białe, różowe, słodkie i wytrawne, także w wersji z bąbelkami. Trudniej jednak kupić takie, które będą odpowiednie dla kobiety w ciąży, aktywnego kierowcy, osoby unikającej alkoholu ze względu na dietę czy przekonania. Podobnie jest z winami wegańskimi, o których wciąż mało wiedzą Polscy konsumenci. 

Wina bezalkoholowe — czy są tak samo dobre, jak tradycyjne?

Włoskie wina bezalkoholowe powstają w takich samych winiarniach jak te tradycyjne. Jednak w wyniku odpowiedniej technologii, alkohol jest z nich usuwany. Wina te mają więc zero promili i są odpowiednie dla osób, które nie mogą lub nie chcą pić trunków procentowych. Mogą po nie sięgać kobiety w ciąży, kierowcy, osoby, które unikają alkoholu ze względu na jego kaloryczność, są uczulone na alkohol, czują się po nim ociężałe albo cierpią z powodu bólu głowy. 

Wino bez alkoholu nie jest przeznaczone dla dzieci czy osób niepełnoletnich, ale w przypadku dorosłych konsumentów doskonale zastępują trunki z alkoholem: mają taką samą barwę, bardzo podobny smak, dostępne są w wersji gazowanej i niegazowanej, białej, czerwonej, różowej. Wino bezalkoholowe warto kupić na baby shower, chrzciny i inne rodzinne uroczystości, można je z powodzeniem serwować w Sylwestra albo poczęstować nim gości podczas firmowych bankietów. Nawet po kilku kieliszkach takiego trunku bez obaw można wsiąść za kierownicę. 

Wina wegańskie — dla osób unikających produktów odzwierzęcych

Wegetarianizm i weganizm są coraz popularniejszymi stylami życia. Niejedzenie mięsa staje się ważne dla osób dbających o zdrowie, ale także wrażliwych na los zwierząt i naszej planety. Wegetarianizm polega na wykluczeniu z diety mięsa, weganizm eliminuje także produkty odzwierzęce, takie jak mleko, miód, a nawet lanolina pochodząca z sierści owiec czy lam. Weganin więc nie może z czystym sumieniem sięgać po tradycyjne włoskie wino. 

Technologia klarowania trunku wykorzystuje bowiem takie produkty odzwierzęce jak: żelatynę, białko, kazeinę, chitynę, sproszkowaną krew bydlęcą. Wino może być wegańskie wyłącznie wtedy, gdy nie używa się przy jego produkcji wyżej wymienionych produktów. Na szczęście rozumieją to także doskonale włoscy producenci win i proponują wina dla wegan. Korzystają z nich nie tylko odbiorcy prywatni, którzy sami nie jedzą mięsa, ale także tacy, którzy przyjmują gości. Taki produkt powinien także zainteresować bary i restauracje wegańskie oraz inne punkty gastronomiczne oferujące menu wegańskie dla swoich gości. 

Oczywiście warto podkreślić, że dla fana wina rozróżnienie, które jest wegańskie, a które nie po smaku czy wyglądzie będzie trudne. Jednak informacje na temat „wegańskości” trunku z łatwością można znaleźć na etykietach. 

Gdzie szukać win wegańskich i bezalkoholowych?

Nie da się ukryć, że klienci poszukujący win bezalkoholowych i wegańskich wciąż należą do mniejszości. Jest ich jednak coraz więcej, dlatego profesjonalny sklep z winami włoskimi sukcesywnie poszerza swoją ofertę właśnie o takie trunki. Wina bezalkoholowe i wegańskie z LeBarbatelle sprowadzane są prosto z włoskich winnic, z którymi właściciele sklepu współpracują od lat. Są to napoje sprawdzone, a ich smak w pełni odpowiada oczekiwaniom smakoszy. W sklepie można zamówić włoskie wina zarówno do domu, jak i do firmy: hotelu, restauracji czy kawiarni z dostawą pod wskazany adres.