Kuchnia indukcyjna – czy się opłaca? Odpowiadamy

Coraz więcej osób decyduje się odejść od gotowania na kuchni gazowej i szuka alternatyw. Niektórzy – taką decyzję podejmują z konieczności, bo w nowym budownictwie nie ma instalacji gazowej. Inni – kierując się względami bezpieczeństwa. Instalację gazową trzeba bowiem regularnie kontrolować, by mieć pewność, że jest szczelna. Czy wzrost cen gazu też miał na to wpływ? Na pierwszy rzut oka – zdecydowanie. W praktyce jednak, jeśli dobrze przeliczymy zużycie gazu na gotowanie po aktualnych stawkach, koszty nie będą aż tak zaskakujące.

Czy warto wymienić kuchnię gazową na indukcyjną? Ta druga ma wiele zalet, które przemawiają na jej korzyść. Jakich? Pora dokładnie im się przyjrzeć!

Kuchnia indukcyjna – czy warto?

Gotowanie na kuchence indukcyjnej przebiega na zupełnie innej zasadzie niż w przypadku kuchni gazowej czy elektrycznej. Wykorzystywane jest tutaj bowiem zjawisko indukcji. Po ustawieniu odpowiedniego ferromagnetycznego garnka na płycie grzejnej powstaje zmienne pole magnetyczne. Ciepło powstaje na dnie i ściankach garnka, a nie – w przeciwieństwie do kuchenek innego typu – na samej płycie. Dzięki temu, jeśli dotkniemy przypadkowo innej części płyty, unikniemy poparzenia – nie będzie ona bowiem nagrzana.

Ma to szczególne znaczenie, gdy w domu są dzieci – sięgające rączkami w każde interesujące ich miejsce.

Jakie są najważniejsze zalety kuchni indukcyjnej oprócz bezpieczeństwa? Jest ich naprawdę sporo! Przede wszystkim, potrawy gotują się szybko, a dodatkowo – jest to metoda efektywna energetycznie, bo korzystanie z tego rodzaju kuchni pozwala obniżyć straty ciepła. Łatwo zauważyć to w wysokości rachunków za prąd!

Niższe koszty eksploatacji to mocny argument, warto dodać do niego również utrzymanie urządzenia w czystości. W porównaniu z kuchnią gazową, mycie modelu indukcyjnego jest znacznie łatwiejsze – nie mamy tutaj przecież żadnych palników do zdejmowania.

Kuchnie indukcyjne są również proste w obsłudze. Wprawdzie osoby całe życie korzystające z modeli gazowo-elektrycznych będą musieli nauczyć się obsługi nowego rodzaju sprzętu, w większości przypadków zajmie im to dosłownie chwilę.

Nie warto przemilczeć również tego, że kuchnie indukcyjne prezentują się elegancko – producenci dokładają wszelkich starań, by urządzenia świetnie komponowały się z nowoczesnym wystrojem wnętrza.

Czy tego typu urządzenia mają jakąś wadę? Jedyną jest tak naprawdę konieczność wymiany garnków, jeśli do tej pory używaliśmy do gotowania innego rodzaju sprzętu. Specjalne naczynia do kuchni indukcyjnej muszą być wykonane z metali ferromagnetycznych. Dla niektórych osób może być to dobra okazja, by podejść do gotowania bardziej minimalistycznie, ograniczając liczbę naczyń, z których na co dzień się korzysta.

Kuchnia indukcyjna czy płyta indukcyjna?

Mówiąc o gotowaniu na indukcji, przed oczami widzimy raczej płytę indukcyjną niż kuchnię. Tymczasem te drugie są bardzo praktycznym rozwiązaniem! To najłatwiejszy sposób, by wymienić kuchenkę gazową na nowy sprzęt, bez konieczności przebudowy całej kuchni. Taki sprzęt jest również ukłonem w stronę tradycjonalistów, którzy chcą mieć na górze pola grzewcze, a na dole piekarnik. W końcu – to rozwiązanie bardzo korzystne cenowo, w porównaniu do osobnego zakupu piekarnika i płyty.

Kuchnie z płytą indukcyjną w sklepie MediaMarkt oferują uznani producenci AGD – na przykład Amica czy Beko. Który model wybrać? Dobrze sprawdzić ich specyfikację techniczną i zapoznać się z recenzjami innych użytkowników