Usuwanie pieprzyków – cena oraz metody

Pieprzyki, inaczej znamiona barwnikowe, to miejsca, w których nagromadziły się komórki barwnikowe. Tendencje do ich posiadania w większości przypadków dziedziczymy. Usuwanie pieprzyków powinno mieć zawsze miejsce, kiedy zmiana ma charakter chorobowy. Oczywiście pieprzyków możemy się pozbyć również wtedy, kiedy mamy na względzie estetykę. Usuwanie pieprzyków możemy wykonać w ramach NFZ oraz prywatnie. Które zmiany barwnikowe kwalifikują się do usunięcia i jaka jest cena za usuwanie pieprzyków?

Usuwanie pieprzyków

Specjaliści podkreślają, że warto usuwać pieprzyki, które znajdują się w miejscach szczególnie narażonych na podrażnienia (kontakt skóry z kołnierzykiem koszuli, ramiączkiem od stanika, z paskiem od spodni), odsłoniętych i tym samym narażonych na szkodliwe działanie promieni słonecznych oraz tych, których nie widzimy (np. na plecach). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie i można zrezygnować z posiadania całkowicie łagodnych pieprzyków, kierując się wyłącznie estetyką.

Jeśli na naszej skórze znajduje się pieprzyk, którego wygląd budzi nasze wątpliwości, należy udać się do lekarza, który oceni zmianę wg klasyfikacji objawów ABCDE:

 1. A — asymetria pieprzyka,
 2. B — wygląd brzegu zmiany (niepokojąca jest nierówna i / lub postrzępiona krawędź),
 3. C — kolor (za niepokojące uznawane są zmiany nierównomiernie zabarwione lub o bardzo ciemnej, niemal czarnej barwie),
 4. D — wielkość (za wymagające obserwacji uznaje się znamię o średnicy powyżej 6 mm),
 5. E — ewidentne, widoczne powiększenie się zmiany.

W przypadku wątpliwości należy zgłosić się do dermatologa, który na podstawie badania dermatoskopowego zaleci albo usunięcie zmiany, albo systematyczną kontrolę dermatoskopową.

Usuwanie pieprzyków — metody

Usuwanie pieprzyków laserem

Usuwanie pieprzyków można wykonać laserem. Lekarz używa wiązki światła, która doprowadza do powierzchniowego odparowania znamienia, a jeżeli jest taka potrzeba, usuwa również to, co znajduje się głębiej.

Na początek podaje się znieczulenie w postaci zastrzyku lub maści. Kiedy znieczulenie zacznie działać, lekarz wykonuje laserem tzw. strzały, które likwidują zmiany. Zabieg trwa zazwyczaj kilka minut, a czas trwania zależy od wielkości pieprzyka. Większe znamiona likwidowane są stopniowe, gdyż najpierw są spłycane. Przerwy pomiędzy kolejnymi zabiegami powinny wynosić 4-8 tygodni. Usuwanie pieprzyków laserem jest zupełnie bezpieczne, a ryzyko infekcji jest minimalne. Taki zabieg można przeprowadzić niezależni od wieku. Po pieprzyku pozostaje zwykle niewielka blizna.

Laserem można usunąć znamiona wypukłe, o łagodnym charakterze. Tą metodą nie usuwa się pieprzyków chorobowych oraz znamion płaskich.

Chirurgiczne usuwanie pieprzyków

Chirurgiczne usuwanie pieprzyków polega na wycięciu znamienia w znieczuleniu miejscowym. Po wycięciu pieprzyka lekarz zakłada szwy, które zostają usunięte po odpowiedniej ilości dni (zależy to od lokalizacji pieprzyka). Po chirurgicznym zabiegu pozostają niewielkie blizny. Metoda ta nie niszczy tkanek, a więc po zabiegu możliwe jest wykonanie badania histopatologicznego usuniętego fragmentu, co jest niezwykle ważne w przypadku podejrzeń co do złośliwości pieprzyka.

Usuwanie pieprzyków domowymi sposobami

Zanim podejmiemy jakąkolwiek próbę usunięcia pieprzyków samodzielnie, musimy mieć pewności, że znamię jest niezłośliwe. Zyskamy ją tylko podczas konsultacji z dermatologiem. Niezłośliwe zmiany można spróbować rozjaśnić za pomocą:

 • czosnku,
 • octu jabłkowego,
 • cebuli,
 • oleju rycynowego,
 • skórki z banana,
 • olejku z drzewa herbacianego,
 • soku ananasowego.

Usuwanie pieprzyków – cena

Cena za usuwanie pieprzyków zależy od metody. Usuwanie pieprzyków laserem to koszt kilkuset złotych. Usunięcie chirurgiczne kosztuje 200-500 zł. Jeżeli znamię musimy usunąć nie z powodów estetycznych, a zdrowotnych, wówczas zabieg ten może być zrobiony bezpłatnie. Zapłaci za niego Narodowy Fundusz Zdrowia. Cena zabiegu Usuwanie pieprzyków widnieje na stronie NFZ.