Podkład jest absolutnym fundamentem Twojego makijażu. Dzięki niemu cera nabiera jednolitego koloru, a niedoskonałości są dobrze ukryte. Buzia wygląda też bardziej zdrowo, promiennie i… jest gotowa na nałożenie produktów do konturowania. Sęk w tym, że aby kosmetyk wyglądał naturalnie, trzeba go umiejętnie zaaplikować. Jak nakładać podkład mineralny, a jak tradycyjny? Podpowiadamy.
Na początek najważniejsze: bez względu na to, jaki typ podkładu wybierzesz, nie aplikuj go wyłącznie palcami. Choć może Ci się to wydawać dobrym rozwiązaniem, w rzeczywistości tylko sobie bardziej zaszkodzisz. Wszystko dlatego, że kosmetyk rozgrzany w palcach może się zachowywać nieco inaczej, a poza tym – nie rozblendujesz go tak dobrze, aby wyglądał nieskazitelnie.
Pamiętaj też, że sposób aplikacji podkładu zależy od tego:
- jaką formułę ma kosmetyk, który został wybrany,
- jaki efekt chcesz osiągnąć – intensywne krycie czy bardziej subtelne wyrównanie kolorytu,
- jakie są Twoje indywidualne preferencje.
O tych radach pamiętaj bez względu na typ podkładu
Niezależnie od tego, czy sięgasz po podkład klasyczny, czy mineralny, pamiętaj, aby:
- aplikować niewielką ilość produktu – zasada „mniej znaczy więcej” sprawdza się tutaj idealnie,
- nakładać podkład cienkimi warstwami – dokładaj większą ilość tam, gdzie to naprawdę konieczne, np. w miejscach z niedoskonałościami,
- wstemplowywać i wykonywać koliste ruchy – rozcieranie sprawdzi się jedynie w miejscach, gdzie aplikacja kosmetyku jest utrudniona, np. w skrzydełkach nosa,
- nie nakładać podkładu pod oczy – tu wykorzystaj korektor, aby twarzy wyglądała zdrowo i promiennie.
Na naturalny efekt wpływa także stan Twojej skóry – zadbaj więc o jej odpowiednie oczyszczenie czy wygładzenie przez regularne usuwanie martwego naskórka.
Jak aplikować podkład klasyczny?
Chodzi o taki w kremie czy też w bardziej płynnej postaci. Do jego aplikacji najczęściej wykorzystuje się dwa typy akcesoriów. Są to:
- gąbeczka do makijażu – daje bardziej subtelny i naturalny efekt, pozwala lepiej „wprasować” kosmetyk w skórę, ale jednocześnie zabiera nieco produktu i delikatnie ogranicza budowanie krycia,
- pędzel typu flat-top – ma ściętą górę, przez co, stosując go, należy wykonywać stemplujące ruchy. Pozwala szybko zaaplikować kosmetyk i zbudować intensywne krycie. Trzeba jednak pamiętać, aby stosując go, nie aplikować zbyt dużej ilości produktu. To może doprowadzić do powstania efektu maski.
Jak nakładać podkład mineralny?
Podkłady mineralne czasami budzą obawy ze względu na swoją sypką formułę. Tymczasem sprawia ona, że można znacznie precyzyjniej nałożyć kosmetyk bez ryzyka powstania smug. Klucz do sukcesu to odpowiednia technika. Zatem jak nakładać podkład mineralny? Do wyboru masz już wcześniej wymienione akcesoria – gąbeczkę i pędzel flat-top, a także pędzel kabuki, który da nieco subtelniejszy efekt. Pamiętaj przy tym, że kosmetyki mineralne możesz nakładać:
- na sucho, czyli bez zwilżania pędzla – to dobre rozwiązanie dla uzyskania delikatniejszego krycia i mniejszego obciążenia skóry, a także dla osób o tłustej i mieszanej cerze,
- na mokro – dla większej długotrwałości i intensywniejszego krycia, zwłaszcza dla osób ze skórą suchą i normalną.
Więcej o technikach aplikacji podkładów mineralnych przeczytasz np. na stronie Annabelle Minerals – polskiego producenta naturalnych kosmetyków tego typu. Warto poszerzyć wiedzę i poeksperymentować!