Trądzik zaskórnikowy – wszystko, co musisz wiedzieć

Trądzik zaskórnikowy to jedna z najlżejszych odmian trądziku pospolitego. Wykwity przybierają formę zamkniętych lub otwartych zaskórników, którym towarzyszy łojotok. Leczenie trądziku zaskórnikowego zwykle opiera się o miejscowe zastosowanie leków oraz odpowiednią pielęgnację.

Jak wygląda trądzik zaskórnikowy?

Trądzik zaskórnikowy lokalizuje się zwykle na środku twarzy i czole. Czasem wykwity zaobserwować można także na plecach lub klatce piersiowej. Przybierają one dwie formy:

• zaskórników otwartych, czyli czarnych wągrów z widocznymi ujściami gruczołów łojowych;

• zaskórników zamkniętych –  są białej barwy, a wyglądem przypominają podskórne grudki. Mogą prowadzić do stanów zapalnych.

Trądzik zaskórnikowy, podobnie jak trądzik pospolity, bierze się z nadmiernej produkcji łoju i sebum. Na jego powstawanie mają wpływ także zmiany hormonalne oraz nadmierne rogowacenie naskórka, które blokuje ujścia gruczołów łojowych. Łój, który nie może wydostać się na zewnątrz tworzy właśnie miękkie czopy, czyli zaskórniki.

Trądzik zaskórnikowy – jak sobie z nim radzić?

Choć trądzik zaskórnikowy jest jedną z najlżejszych odmian trądziku, wymaga miejscowego leczenia. Przede wszystkim jednak istotna jest codzienna pielęgnacja. Należy bardzo dokładnie oczyszczać twarz z łoju i martwych komórek naskórka. Do tego celu najlepiej używać płynów micelarnych i żeli do mycia przeznaczonych do cery trądzikowej. Kolejnym krokiem jest tonizowanie twarzy specjalnym preparatem, który ściągnie pory i zapobiegnie nadmiernej produkcji sebum. Dopiero po tym należy nałożyć krem nawilżający. Dobrze jest raz w tygodniu wykonać peeling enzymatyczny przeznaczony do cery trądzikowej lub zastosować maskę typu peel-off.

Wykwity trądziku często staramy się zatuszować makijażem, stosując w tym celu ciężkie, gęste i mocno kryjące podkłady. Należy jednak pamiętać, że kosmetyki takie posiadają właściwości zapychające pory. Dlatego do codziennego makijażu twarzy lepiej użyć lekkiego, kryjącego kremu BB. Aby jak najszybciej pozbyć się trądziku zaskórnikowego, trzeba także stosować odpowiednią dietę – bogatą w witaminę A oraz witaminy z grupy B.