Warszawa: z jakimi problemami najczęściej idziemy do stomatologa?

Większość problemów z jamą ustną rozwija się powoli i w początkowej fazie często nie daje wyraźnych objawów. Przeważnie, dopóki nie odczuwamy silnych dolegliwości i dyskomfortu, zwlekamy z pójściem do dentysty. Ten błąd może kosztować nas nawet utratę zębów. By móc uniknąć podobnej sytuacji, sprawdź, z jakimi problemami najczęściej pacjenci przychodzą do stomatologa.

Próchnica zębów 

Próchnica od lat znajduje się w czołówce najczęstszych dolegliwości stomatologicznych u pacjentów. Co roku wzrasta liczba osób zmagających się z nią – dotyka aż 90% Polaków, niezależnie od wieku. Obecnie klasyfikowana jest jako choroba cywilizacyjna. W początkowym etapie przebiega bezobjawowo i dopiero pojawienie się białych plamek na zębach pokazuje, że coś złego dzieje się z ich zewnętrzną warstwą. Jest efektem zaniedbań stylu życia – nieodpowiednia dieta oraz nieregularne i nieprecyzyjne mycie zębów zwiększa aktywność bakterii, które obniżają pH w jamie ustnej. To prowadzi do tego, że tkanki twarde zęba tracą składniki mineralne i się osłabiają. 

W dalszym etapie pojawia się charakterystyczny objaw – ciemne plamki na zębach i coraz większy dyskomfort, a nawet przeszywający ból zęba. To właśnie wtedy najczęściej odwiedzamy gabinet stomatologiczny. Szukając dobrego, prywatnego stomatologa w Warszawie warto zainteresować się przychodnią dentystyczną Dental Fraternity

Zapalenie miazgi zęba

Nieleczona próchnica prowadzi do zapalenia miazgi zęba. Choroba wywołana jest obecnością bakterii streptococcus, które wydzielają kwaśne substancje pod wpływem spożywanych cukrów. One z kolei przyczyniają się do demineralizacji szkliwa zębów oraz odsłonięcia ich głębszych struktur, przez co szkodliwe drobnoustroje wnikają głębiej, atakując zębinę i miazgę. W taki sposób powstaje stan zapalny, objawiający się przede wszystkim intensywnym bólem utrudniającym codziennie funkcjonowanie. 

Stan zapalny miazgi może prowadzić do dalszego rozwoju choroby, który może skończyć się martwicą miazgi i koniecznością ekstrakcji zęba. Specjalista od stomatologii zachowawczej może nam pomóc, pozbywając się zakażonych tkanek oraz odbudowując ubytki za pomocą nowoczesnych materiałów światłoutwardzalnych. 

Paradontoza 

Paradontoza jest poważną, i co gorsza, podstępną chorobą, ponieważ rozwija się stopniowo i niepostrzeżenie. Przez długi czas mogą nie występować objawy sugerujące, że coś złego dzieje się w naszej jamie ustnej. Przyczyny paradontozy są związanie z zaniedbaniem w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej oraz regularnych wizyt kontrolnych. Utrzymujące się zaniedbania prowadzą do silnego bólu, obrzęku dziąseł i ich krwawienia widocznego podczas szczotkowania zębów. Pojawia się także silna nadwrażliwość na temperatury pokarmów oraz na słodki i kwaśny smak. 

Nieleczona choroba prowadzi do rozchwiania zębów, a następnie do ich utraty. Z tego powodu nie należy bagatelizować problemu – w przypadku zaobserwowania typowego objawu, należy zgłosić się do gabinetu stomatologicznego. Prawdopodobnie zostaniemy skierowani do periodontologa, który specjalizuje się między innymi w leczeniu tej choroby. 

Regularne wizyty u stomatologa 

Próchnica, zapalenie miazgi zęba, paradontoza – to tylko niektóre dolegliwości, z którymi przychodzimy do gabinetu dentystycznego. Systematyczne wizyty, przynajmniej jedna na pół roku, pozwalają na wczesne wykrycie i leczenie chorób jamy ustnej. Pamiętaj, że maksyma „lepiej zapobiegać, niż leczyć” nie wzięła się znikąd! To co, czas umówić się na kontrolny przegląd do stomatologa?