Szkarlatyna u dzieci – objawy oraz zdjęcia

Szkarlatyna u dzieci, inaczej płonica, to zakaźna choroba wieku dziecięcego, objawiająca się wysypką. Dotyka dzieci na całym świecie, a rozpowszechniana jest drogą kropelkową. Sprawdź, jakie objawy ma szkarlatyna i zobacz zdjęcia.

Szkarlatyna u dzieci — objawy

Szkarlatyna u dzieci pojawia się najczęściej w okresie dzieciństwa (dzieci w wieku 4-6 lat), w okresie jesienno-zimowym. Wywołują ją bakterie paciorkowca, które przenoszone są drogą kropelkową lub poprzez przedmioty, z którymi osoba chora miała do czynienia. Obecnie szkarlatyna występuje rzadko, W Polsce na 100 tys. mieszkańców odnotowuje się 150 zachorowań. Warto wspomnieć, że na szkarlatynę nie chorują dzieci, które nie ukończyły 6 miesiąca życia. Są one jeszcze chronione przez przeciwciała przekazane przez matkę w ciąży.

Pierwsze objawy choroby to ból gardła, wysoka temperatura oraz biały nalot na języku. Dodatkowo mogą pojawić się wymioty, kaszel, ból głowy oraz przyspieszone tętno. Wymienione objawy występują na początku choroby, który ma zawsze gwałtowny przebieg. Inne objawy szkarlatyny to wysypka, zmiany w obrębie gardła: migdałki są powiększone i mają żywoczerwony kolor, dodatkowo w czwartym dniu choroby język ma malinowy kolor, pojawiają się również wypieki na twarzy oraz dreszcze.

Czasem szkarlatyna może przyjąć ostry przebieg. Może wtedy dojść do zaburzeń w pracy układu krążenia, a także zapalenia mięśnia sercowego. Na szkarlatynę może również wskazywać powiększenie się śledziony oraz wątroby.

Szkarlatyna u dzieci — zdjęcia

Najbardziej charakterystyczne objawy szkarlatyny to drobnoplamista wysypka, która pojawia się w 2-3 dniu choroby. Zmiany skórne podobne są do śladów po ukłuciu igłą. Wysypka pojawia się najpierw w dołach pachwowych i pachwinowych, następnie rozprzestrzenia się na całą skórę. Po kilku dniach zmiany ustępują, a po 14 dniach dochodzi do łuszczenia się skóry na podeszwach dłoni oraz stóp. Zobacz, jak wygląda szkarlatyna u dzieci — zdjęcia.

Znalezione obrazy dla zapytania szkarlatyna zdjęcia

Znalezione obrazy dla zapytania szkarlatyna zdjęcia

Znalezione obrazy dla zapytania szkarlatyna zdjęcia

Znalezione obrazy dla zapytania szkarlatyna zdjęcia

Znalezione obrazy dla zapytania szkarlatyna zdjęcia