Ugryzienia owadów najczęściej swędzą i sprawiają ból, czasem mogą również wywołać opuchliznę. Aby uniknąć ugryzienia należy unikać miejsc, w których występuje duże skupisko owadów lub chociaż zakryć skórę ubraniem. Warto też unikać mocnych, kwiatowych zapachów. Niestety nie zawsze taka ochrona okazuje się skuteczna. Jak zatem łagodzić skutki ugryzienia i co zrobić kiedy pojawi się opuchlizna po ugryzieniu owadów? Sprawdź!
Opuchlizna i inne objawy po ugryzieniu owadów
Na szczęście większość ukąszeń owadów nie jest groźna. W przypadku meszek i komarów zwykle nie występują poważne dolegliwości, czasem jednak może pojawić się duży i bolesny rumień na skórze. Inaczej jest w przypadku pszczół, os czy trzmieli. Ich jad dla niektórych osób może być bardzo niebezpieczny, gdyż może wywołać wstrząs anafilaktyczny. Szczególnie niebezpieczne są użądlenia w okolicach twarzy, szyi, a także wewnątrz jamy ustnej, gdy np. wypijemy napój, do którego wpadł owad.
Opuchlizna po ugryzieniu owadów – jak łagodzić?
Ugryzienie komara
Ugryzienie komara pozostawia na skórze czerwony, swędzący bąbel, którego rozdrapanie może wywołać zakażenie bakteryjne. Warto łagodzić od razu objawy ugryzienia, np. przykładając w miejscu ugryzienia zimny okład lub owiniętą w kawałek materiału kostkę lodu. Do innych sprawdzonych domowych sposobów należą okłady z sody oczyszczonej, okłady z naturalnego twarogu, rozgniecionego liścia szałwii lekarskiej lub soku z cytryny.
Ugryzienie meszki
Bolesna i swędząca opuchlizna po ugryzieniu meszki pojawia się częściej niż w przypadku ugryzienia komarów. Objawy ugryzienia można złagodzić przykładając w miejscu ukąszenia przekrojoną cebulę, schłodzony i delikatnie zgnieciony liść białej kapusty, zgnieciony liść babki. Sprawdzonym sposobem jest również okład z octu jabłkowego, a także przyłożenie do miejsca ugryzienia przekrojonego korzenia pietruszki lub delikatnie zgniecionej w dłoniach natki.
Ugryzienie bąka
Opuchlizna po ugryzieniu bąka może być łagodzona podobnie jak w przypadku ugryzienia meszki. Dodatkowo można zastosować okład z alkoholu lub nalewki bursztynowej.
Użądlenie pszczoły, osy, szerszenia lub trzmiela
W przypadku użądlenia pszczoły, osy, szerszenia lub trzmiela, w pierwszej kolejności należy wyjąć ze skóry żądło. Miejsce po użądleniu należy zdezynfekować i przyłożyć przekrojoną cebulę. Należy obserwować reakcje organizmu. Jeśli pojawi się opuchlizna, problemy z oddychaniem oraz z samopoczuciem, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem ponieważ mogą to być objawy wstrząsu anafilaktycznego.