Sok z brzozy – pasteryzacja

Sok z brzozy, czyli bzowina, zawiera dużo witaminy C oraz witaminy z grupy B, sód, potas, fosfor, żelazo, magnez, glukozę, fruktozę, sacharozę, garbniki i fitoncydy hamujące rozwój mikroorganizmów w organizmie. Obecność kwasów organicznych m.in. jabłkowego i cytrynowego sprawia, że ma on działanie przeciwzapalne. Sprawdź, kto powinien pić sok z brzozy i jak wygląda jego otrzymywanie oraz pasteryzacja.

Sok z brzozy — dla kogo

Sok z brzozy powinny spożywać w szczególności osoby mające problemy z wątrobą, jelitami i nerkami, ponieważ oczyszcza je ze szkodliwych produktów przemiany materii, cholesterolu, pozostałości toksyn oraz leków. Zalecany jest również przy przeziębieniu i obniżonej odporności, w okresie rekonwalescencji, przy zmęczeniu fizycznym i psychicznym, a także w przypadku chorób układu oddechowego. Bzowina ma działanie moczopędne, dlatego zalecana jest przy zakażeniach dróg moczowych, kamicy moczowej, obrzękach oraz dla złagodzenia bólów reumatycznych i artretycznych. Stwierdzono również, że sok z brzozy ma działanie antynowotworowe. Bzowina znalazła również zastosowanie w dermatologii, ponieważ leczy trądzik, łuszczycę, świerzb oraz liszaje. Osoby, które mają przebarwienia pigmentacyjne oraz problemy z suchą cerą, powinny przemywać nim skórę. Jest pomocny również przy wypadaniu włosów i łojotoku.

Sok z brzozy — otrzymywanie

Znalezione obrazy dla zapytania sok z brzozy pasteryzacja

Sklepowy sok z brzozy nie ma żadnych wartości, ponieważ jest rozcieńczany wodą i dodaje się do niego dużą ilość cukru oraz kwas cytrynowy. Dlatego warto wybrać się na początku wiosny do lasu i zebrać go samemu. Sezon na zbieranie soku brzozowego trwa mniej więcej od końca lutego do połowy kwietnia, kiedy rozpoczyna się krążenie soków w drzewie, ale nie ma ono jeszcze rozwiniętych listków i nie zaczęło kwitnąć. Należy znaleźć drzewa, które rosną z dala od szosy, zakładów przemysłowych i innych zanieczyszczeń. Sosna powinna rosnąć min. 10 lat, a średnica drzewa powinna mieć nie mniej nić 25 cm. Na wysokości ok. 60 cm od ziemi robi się otwór o średnicy do 1 cm na głębokości do 3 cm. Po zebraniu soku, w otwór należy włożyć drewniany kołek, aby zahamować wyciekanie soków. Ranę drzewa należy posmarować żywicą, woskiem pszczelim albo mchem zmieszanym gliną, inaczej drzewo osłabnie. Z jednego drzewa można zbierać sok raz na 2 lata i nie więcej niż 1 litr.

Sok z brzozy — pasteryzacja

Sok z brzozy należy podgrzać w emaliowanym garnku do temp. 90 st. C. Zdjąć z ognia i przelać do wysterylizowanych słoików z zamknięciem twist-off i szczelnie zakręcić. Słoiki należy wstawić do garnka z gorącą wodą na wysokość 1/3 słoika i podgrzewać na średnim gazie przez kwadrans.Po tym czasie wyjąć z wody. Należy pamiętać, że pasteryzacja powoduje, że sok z brzozy traci witaminę C oraz częściowo właściwości lecznicze.