Przetwory z derenia – przepisy

Dereń to roślina o cennych właściwościach leczniczych. Dzięki wysokiej zawartości żelaza znajduje zastosowanie m.in. jako środek zapobiegawczy i leczący anemię. Dereń wykorzystuje się również przy dolegliwościach trawiennych. Owoce derenia są bogate w potas, wapń, fosfor, magnez, cynk, miedź i mangan oraz beta-karoten, flawonoidy, kwasy organiczne (jabłkowy i chinowy), pektyny, garbniki i cukry (ok. 10-13%). Są również bogatym źródłem witaminy C, a także P i A. Czerwona odmiana derenia jest bogatym źródłem antocyjanów, których zawartość może wynieść ponad 900 mg/100g, przy czym w skórce jest ich 4,5-krotnie więcej niż w miąższu.

Dereń występuje w postaci krzewu lub niewielkiego drzewka i rośnie w lasach, lub w zaroślach. Kwiaty zbiera się na przełomie lutego i marca, a owoce od lipca do października. Sprawdź, jakie można przygotować przetwory z derenia.

Przetwory z derenia – przepisy

Owoce derenia charakteryzują się cierpkim smakiem, który opisuje się jako pośredni pomiędzy żurawiną a wiśnią. Dereń ma duże pestki przy małej ilości miąższu, dlatego dość kłopotliwe jest ich usuwanie. Najlepiej jest naciąć lekko owoce i wycisnąć z nich pestki.

Dereń — zastosowanie lecznicze

W medycynie ludowej nalewka z derenia, czyli dereniówka, stosowana była przy gorączce, na przeziębienie oraz podniesienie odporności organizmu. Okłady z dereniówki na czoło łagodziły migrenę, a kąpiel z dodatkiem wywaru z kory i liści przynosiła ulgę w bólach reumatycznych i artretyzmie. Dereń odnalazł również zastosowanie w stomatologii. Gałązki z derenia można wykorzystać do czyszczenia zębów.

Dereń w kuchni — przepisy

Znalezione obrazy dla zapytania przetwory z derenia

Z derenia można zrobić dżemy, konfitury, syropy, soki, likiery i nalewki. Można je również jeść na surowo, po uprzednim przemrożeniu. Roślina podkreśla również smak sosów, często używana jest do potraw z dziczyzny. Z derenia wytwarza się także nadzienie do cukierków. Poniżej znajdziesz przepisy na przetwory z derenia.

Sok z derenia

Do syropu z 1 kg cukru i 1 litra wody dodajemy 1 kg owoców derenia. Zagotowujemy i odstawiamy na 1 dzień. Po tym czasie sok przecedzamy, aby oddzielić skórki i pestki. W osobnym garnku ponownie zagotowujemy 1 l wody z 1 kg cukru i łączymy z sokiem dereniowym. Całość gotujemy 10 min i rozlewamy do butelek.

Konfitura z derenia

Do 2 kg cukru wlewamy 2 szklanki wody, całość zagotowujemy. Do syropu dodajemy owoce i odstawiamy na 1 dzień. Następnego dnia smażymy najpierw na dużym ogniu, następnie na mniejszym, aż owoce staną się przeźroczyste. Konfiturę nakładamy do wyparzonych słoików i mocno zakręcamy. Konfitura z derenia jest bardzo słodka, ilość cukru można zmodyfikować.

Dżem z derenia

Z 2 kg jabłek, najlepiej antonówek, oraz 1 kg derenia robimy przecier, który zagęszczamy do połowy. Dodajemy 1 kg cukru, przesmażamy, aż owoce staną się przeźroczyste i przekładamy do gorących słoików.