Jak uśmierzyć ból kolana?

Każdego dnia nasze kolana wykonują ciężką pracę. Jest to jeden z głównych stawów przenoszących ciężar całego ciała, odpowiadający za swobodę ruchów oraz utrzymywanie równowagi. Dlatego śmiało można stwierdzić, że kolana są kamieniem węgielnym każdego ludzkiego ruchu, pomagając nam się poruszać, chodzić i biegać. Stąd każda niedyspozycja w obrębie kolan wiąże się z wieloma trudnościami i wymaga wdrożenia odpowiedniego postępowania celem przywrócenia sprawności.

Po pierwsze: przerwa w aktywności fizycznej

W leczeniu bólu kolana bardzo ważny jest odpoczynek i wstrzymanie się od codziennych czynności, które mogą je obciążać. Czas ten potrzebny jest, aby zapobiec dalszemu pogłębianiu się kontuzji i pozwolić na ustąpienie dolegliwości. Dlatego w ciągu pierwszych 24 do 48 godzin po wystąpieniu problemu z kolanami należy je odciążyć, ale unikać długich okresów całkowitego bezruchu. Następnie po dwóch dniach należy starać się częściej aktywizować kolano i powoli wracać do normalnych zajęć. Dodatkowo, dopóki ból nie ustąpi i nie powróci pełny zakres ruchów w stawie, trzeba unikać podnoszenia ciężarów.

Po drugie: chłodzące okłady

Dobrym sposobem na zmniejszenie stanu zapalnego i uśmierzenie bólu jest stosowanie zimnych okładów. Do tego celu można wykorzystać domowe mrożonki lub kostki lodu zawinięte w ręcznik. Terapia lodem jest ogólnie bezpieczna i skuteczna, jednak należy pamiętać, aby nie używać go jednorazowo i bezpośrednio na skórę dłużej niż 10-15 minut, ze względu na ryzyko uszkodzenia nerwów i powstania odmrożenia. Alternatywą dla tej metody mogą być chłodzące opatrunki dostępne w aptekach.

Po trzecie: uniesienie kolana

Bezpośrednio po kontuzji najczęściej jesteśmy narażeni na obrzęk w miejscu urazu, który szybko narasta, ogranicza ruchomość i jest bolesny. Dlatego podstawowym sposobem na jego zapobieganie jest uniesienie kończyny powyżej tułowia, dzięki czemu ułatwiony będzie spływ chłonki i krwi, co zapobiegnie ich gromadzeniu się i przyniesie szybką ulgę.

Po czwarte: opaski kompresyjne

Zastosowanie opaski kompresyjnej pomaga zapobiegać gromadzeniu się płynów w uszkodzonych tkankach, poprawia krążenie krwi, co ma wpływ na zmniejszenie obrzęku, a także pozwala zachować stabilność kolana. Opaska sprawdzi się w łagodzeniu dolegliwości bólowych np. w zespole kolana biegacza, zespole kolana skoczka, zapaleniu więzadła rzepki oraz w zapaleniu stawu kolanowego i jego okolic. Tego rodzaju opaskę można znaleźć w sklepach medycznych oraz niektórych aptekach, a przy wyborze rozmiaru należy zwrócić uwagę na dobrą stabilizację kolana i swobodny odpływ krwi z tkanek.

Po piąte: leczenie farmakologiczne

W niektórych przypadkach ból kolana może wymagać zastosowania leków przeciwbólowych. Dlatego do tego celu najlepiej wykorzystać niesteroidowe leki przeciwzapalne w postaci doustnej lub do stosowania bezpośrednio na miejsce urazu np. krem rozgrzewający Dip Hot. Jednocześnie w sytuacji, gdy leki przeciwbólowe nie przynoszą oczekiwanych efektów, a ból z biegiem czasu rośnie w siłę, należy skierować się do lekarza po specjalistyczną pomoc.

Bibliografia:

  1. Wojciech Noszczyk, Chirurgia Repetytorium, PZWL, Warszawa 2014
  2. Coote A., Haslam P., Ortopedia i reumatologia, Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2007