Nocny sen człowieka trwa z reguły 6-8 godzin i jest on nazywany snem monofazowym. Z kolei krótkie drzemki ucinane w ciągu dnia to sen polifazowy. Według naukowców sen polifazowy jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ w tym czasie następuje jego regeneracja.
Sen monofazowy a sen polifazowy
Sen monofazowy dzieli się na 3 etapy, powtarzające się kilkakrotnie w ciągu nocy:
- Zasypianie — zaczynamy odbierać mniej bodźców z zewnątrz, a fale mózgowe przechodzą w rytm alfa (8-13 Hz).
- Stan theta — fale mózgowe uspokajają się, odcinamy się od otaczającej nas rzeczywistości.
- Stan delta — schodzimy niżej do fazy REM, w której pojawiają się marzenia senne. Gdy faza REM zakończy się, cały cykl się powtarza.
Im dłużej śpimy, tym krótszy jest sen głęboki a dłuższa faza REM. Przy wybudzeniu nas z fazy REM będziemy praktycznie gotowi od razu do działania, jeśli natomiast przebudzenie nastąpi w fazie głębokiego snu, może być nam naprawdę trudno dojść do siebie.
Sen polifazowy to forma snu, która polega na krótkich drzemkach w ciągu dnia. Drzemki mają na celu nauczyć organizm, jak najlepiej wykorzystać sen i czerpać z niego maksymalną korzyść. Dzięki temu będziemy bardziej wyspani i wypoczęci, niż przy klasycznym monofazowym śnie przez 7 godzin bez przerwy.
- Bifazowy (dwufazowo) – sen nocny powinien trwać ok. 6 godzin, a drzemka w ciągu dnia powinna trwać 20-30 minut.
- Everyman (trójfazowo) – sen nocny musi trwać ok. 4 godzin, w ciągu dnia należy wykonać 3 drzemki po 30 minut.
- Dymaxion (czterofazowo) – w nocy śpimy 3 godziny, w dzień 3 razy po 20 minut lub w cyklu w odstępach 6 godzin po 30 minut.
- Uberman (sześciofazowo) – co 4 godziny poddajemy się drzemce 20-30-minutowej.
Aby sen polifazowy prawidłowo wpływał na nasz organizm, musimy bezwzględnie trzymać się wybranego cyklu. Przełożenie lub przedłużenie drzemki rozreguluje cały plan, a to spowoduje złe samopoczucie.
Sen polifazowy — opinie
Osoby, które korzystają za snu polifazowego, twierdzą, że ich efektywność wzrosła, mimo krótszego snu w nocy. To dobra opcja dla osób, które pracują dla siebie bądź zdalnie, niestety nie dla osób pracujących po 8 godzin w biurze. W naturalnych warunkach polifazowo śpią jedynie niemowlęta i małe dzieci. Obecnie z drzemek polifazowych korzystają również wojskowi.