Przegrzebki, czyli małże św. Jakuba, wśród owoców morza są jak polędwica wołowa wśród mięs. Mało tego! Są bardzo zdrowe i łatwe w przygotowaniu. W tym artykule znajdziesz sprawdzone przepisy, a także dowiesz się, jakie ceny osiągają przegrzebki.
Przegrzebki — ceny, smak oraz wartości odżywcze
Przegrzebki mają charakterystyczny, słodkawy i delikatny smak, który wyróżnia je na tle innych owoców morza. Dzięki temu smakują nawet osobom, które za takimi daniami nie przepadają. Świetnie komponują się z masłem, czosnkiem i pietruszką.
Małże św. Jakuba są niskokaloryczne — w 100 g zawiera się jedynie 88 kcal. Są bogate w białko, fosfor, żelazo, magnez, selen, potas. Jedzone regularnie podnoszą odporność organizmu, mają również pozytywny wpływ na budowę tkanki mięśniowej. Można spożywać je nawet 3 razy w tygodniu, ponieważ nie zawierają toksyn.
Przegrzebki – ceny
Największym i chyba jedynym minusem przegrzebków, jest ich cena. Za 100 g trzeba zapłacić ok. 20 zł. Licząc, że danie szykujemy dla kilku osób, koszt całkowity może wynieść nawet 100 zł. Warto jednak czasem przyrządzić przegrzebki, nawet tylko dla siebie, ponieważ są niezwykle zdrowe i smaczne.
Przegrzebki — sprawdzone przepisy
Przegrzebki można przyrządzić na wiele sposobów. Możne je podsmażyć na patelni, zgrillować lub przyrządzić w panierce z jajka i bułki tartej. Zasada, o której należy pamiętać: przegrzebki smażymy krótko, żeby pozostały soczyste. Poniżej podajemy sprawdzone przepisy na przegrzebki.
Przegrzebki po wenecku
Do przyrządzenia dania będziemy potrzebować: 16 przegrzebków, 2 ząbki czosnku, 2 łyżki soku z cytryny, oliwę do smażenia, natkę pietruszki, sól oraz pieprz. Przegrzebki otwieramy możemy, wyjmujemy mięso z muszli, czyścimy i płuczemy pod wodą. Na patelni rozgrzewamy oliwę, wkładamy przegrzebki, obrany i pokrojony czosnek oraz posiekaną natkę pietruszki. Całość doprawiamy i smażymy na dużym ogniu bez przykrycia, po minucie z każdej strony. 4 muszle myjemy, suszymy i napełniamy przegrzebkami. Muszle układamy na półmisku, skrapiamy sokiem z cytryny i natychmiast podajemy.
Przegrzebki w panierce
Szykujemy 8 przegrzebków, 1 jajko, 1 łyżkę mąki, olej do smażenia, pół szklanki bułki tartej, majonez do dekoracji oraz sól. Oczyszczone i opłukane mięso z przegrzebków obtaczamy w mące, rozmąconym jajku z dodatkiem soli, i na koniec w bułce tartej. Przegrzebki wrzucamy na rozgrzany olej i smażymy po 1 minucie z każdej strony. Przed podaniem można je udekorować majonezem.
Sałatka z przegrzebków
Na sałatkę potrzebujemy: 6 przegrzebków, kilka pomidorów suszonych w zalewie, garść rukoli, 1 ząbek czosnku, masło, sól, pieprz. Do przygotowania sosu będą potrzebne: 3 łyżki oliwy, 3 łyzki soku z cytryny, 1 łyżka miodu, sól oraz pieprz. Przegrzebki myjemy, suszymy i wkłądamy na patelnię z rozgrzanym masłem i posiekanym czosnkiem. Smażymy po 1 minucie z każdej strony, doprawiając solą i pieprzem. Usmażone przegrzebki układamy na rukoli i dodajemy pokrojone suszone pomidory. Całość mieszamy i polewamy sosem.