Praktyczne zastosowanie koszy cargo – co warto wiedzieć?

Aranżując przestrzeń w swojej kuchni i dobierając poszczególne rozwiązania, z jakich najprawdopodobniej będziemy korzystać przez kilka najbliższych lat, warto wziąć pod uwagę szereg aspektów. Istotne jest, aby w naszej zabudowie znajdowało się jak najwięcej miejsca do przechowywania, zarówno zastawy stołowej, przyborów kuchennych, jak i artykułów spożywczych. Dzięki temu unikniemy bałaganu, a wszystkie produkty będą miały swoje miejsce. Wśród praktycznych rozwiązań, z których chętnie korzystają osoby projektujące kuchnie, wymienia się kosze cargo. Czym dokładnie są te elementy i w jaki sposób można je wykorzystać? Podpowiadamy.

Czym są kosze cargo?

Kosze cargo to jak sama nazwa wskazuje, kosze wykonane z drutu, który zazwyczaj są pokryte chromem lub farbą. Poruszają się one po prowadnicach, dzięki czemu można je swobodnie wysuwać i chować z szafki. Ich zasada działania jest podobna do szuflady. Jednak wysuwając kosz cargo, od razu mamy dostęp do całej zawartość szafki, a nie tylko jej części, jak ma to miejsce w przypadku szuflady. Kosze cargo są chętnie montowane zwłaszcza w szafkach o niewielkich wymiarach, które użytkowane w tradycyjny sposób byłyby mało ekonomiczne i niezbyt wydajne. Dodatkowo kosz cargo zamocowany w niewielkich rozmiarów szafce, pozwala na jej maksymalne wykorzystanie, a także komfort jej użytkowania, ponieważ standardowy dostęp do znajdujących się na przykład w rogu zabudowy kuchennej ciasnych półek, jest zazwyczaj utrudniony.

Kosze cargo do przechowywania produktów spożywczych

Kosze cargo obecnie dostępne są w kilku różnych wersjach. Najpopularniejsze są jednak cargo wysokie, które sięgają od podłogi po górną krawędź zabudowy. Zazwyczaj pełnią one funkcję kuchennej spiżarni, a ich udźwig to nawet 150 kg. Niskie cargo, czyli podblatowe z kolei przeznaczone są do montażu w szafkach dolnej zabudowy. Zarówno wysokie, jak i niskie cargo znajdziemy na przykład na: https://sklep.merkuryam.pl/kosze-cargo. Poszczególne modele różnią się także szerokością. Wyróżnia się szerokie i wąskie cargo. 

Takie kosze mogą spełniać wiele różnych funkcji. Jednym z praktycznych ich zastosowań, jest przechowanie produktów spożywczych. Mogą więc one pełnić funkcję domowej spiżarni. Szafki cargo idealnie sprawdzają się zwłaszcza do przechowywania suchych produktów spożywczych, takich jak na przykład mąka, cukier, kasza czy ryż. Najlepiej umieścić je jeszcze w pojemnikach, które będą chroniły żywność przed utratą świeżości oraz wilgocią, a także molami spożywczymi. Kosz cargo to świetne miejsce również do przechowywania konserw i słoików z przetworami.

Kosze cargo a przechowywanie naczyń i akcesoriów kuchennych

Kosze cargo do szafek kuchennych cieszą się dużą popularnością wśród osób, które aranżują zabudowę kuchenną ze względu na szereg zalet, jakimi wyróżnia się to rozwiązanie. Praktyczne kosze cargo świetnie sprawdzają się również do przechowywania różnych naczyń oraz akcesoriów kuchennych używanych na co dzień. W takich szafkach można więc trzymać garnki, patelnie oraz naczynia do gotowania. Nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić w nich również inne wykorzystywane w przestrzeni kuchennej akcesoria, takie jak chochle, łyżki czy noże. Wtedy jednak najlepiej zainwestować w specjalne organizery, które pozwolą na utrzymanie porządku w tej strefie.

Kosze cargo a przechowywanie środków czystości 

W koszach cargo, które znajdują się w kuchni, możemy przechowywać także środki czystości wykorzystywane w tym wnętrzu. Zalicza się do nich różnego rodzaju detergenty, płyny do mycia naczyń, tabletki do zmywarki, nabłyszczacze czy preparaty do mycia różnych powierzchni. Kosze cargo z powodzeniem można wykorzystywać jednak nie tylko w kuchni, ale również innych pomieszczeniach. Szafki z tymi systemami chętnie montowane są również w łazienkach, a także pomieszczeniach gospodarczych. W tych miejscach świetnie sprawdzają się one właśnie do przechowywania chemii gospodarczej.

Kosze cargo ułatwiają dostęp do produktów przechowywanych w niewielkich szafkach, ale również w ich narożnych wersjach. Dlatego świetnie sprawdzają się we wszystkich tych miejscach, gdzie mamy obawy, że będziemy mieli trudności z dotarciem do głębszych stref. Dodatkowo kosze cargo zwiększają miejsce do przechowywania ze względu na to, że pozwalają na wykorzystanie powierzchni, która w przypadku standardowych półek byłaby bezużyteczna.