Polska na liście 20 najlepszych krajów do życia

Platforma Preply dokonała analizy najlepszych krajów do życia, biorąc pod uwagę kryteria takie jak kondycja rynku pracy, dostęp do opieki zdrowotnej oraz koszty życia. Polska została włączona do tego prestiżowego zestawienia, jednak znajduje się poza czołową dziesiątką.

Raport „Migracje zarobkowe Polaków 2023” opracowany przez Gi Group ujawnia, że niemal jedna piąta Polaków rozważa wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy w ciągu najbliższego roku, głównie kierując się do Niemiec, Holandii oraz Wielkiej Brytanii.

Decyzje o przeprowadzce zwykle podyktowane są różnorodnymi motywami. W zestawieniu najlepszych miejsc do zamieszkania przygotowanym przez Preply, analizie poddano wiele aspektów, w tym jakość życia, przeciętne miesięczne koszty utrzymania, sytuację na rynku pracy, przyjazność dla rodzin z dziećmi, poziom bezpieczeństwa, standard edukacji publicznej oraz dostępność i jakość publicznej opieki zdrowotnej. Wśród 20 wyselekcjonowanych krajów, aż 11 to państwa europejskie, co podkreśla ich gościnność i przyjazne warunki dla mieszkańców.

Nasza lista została skonstruowana tak, aby uwzględniać możliwie jak najwięcej czynników. Warto zapoznać się z dołączoną do zestawienia tabelą, w której zestawiliśmy wszystkie analizowane wskaźniki. Zupełnie innymi kategoriami myślą bowiem rodzice z dziećmi, innymi single szukający pracy w IT, a jeszcze innymi cyfrowi nomadzi chcący pracować na plaży – komentuje Sylvia Johnson, ekspertka ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

Jeśli decydujemy się na przeprowadzkę, warto rozważyć kierunek północny

Szwecja przoduje w rankingu, prezentując imponujący standard życia, za który otrzymała maksymalne 100 punktów z możliwych 100. Szczególnie wyróżniono tam szerokie możliwości zatrudnienia, doskonały system edukacyjny oraz efektywny publiczny system zdrowia, każdy z tych aspektów otrzymał pełną punktację. Jako wadę zaznaczono jednak wysokie koszty życia, które mogą być odczuwalne zwłaszcza przy wynagrodzeniach w polskiej walucie.

Na drugim miejscu znalazła się Kanada, ceniona za wysoki standard bezpieczeństwa, doskonałą jakość edukacji i przyjazny system opieki zdrowotnej. Koszty utrzymania mogą się różnić w zależności od regionu, jednak dzięki biegłości w języku angielskim lub francuskim można liczyć na znalezienie dobrze płatnej pracy.

Zamykając podium, Dania wyróżnia się nie tylko wysokimi kosztami życia, ale i atrakcyjnymi zarobkami oraz ogólnym standardem życia, co sprawia, że wszelkie wydatki szybko się zwracają. Dania została również uznana przez Preply za jedno z najbardziej przyjaznych krajów dla rodzin z dziećmi, otrzymując w tej kategorii 97 punktów na 100 możliwych.

Ważnym wnioskiem, jaki wypływa z naszego badania, jest to, jak wysoką pozycję zajmują kraje, w których życie jest dosyć kosztowne. W Szwecji czy Danii ceny są wysokie jak na portfel przeciętnego Polaka. Nie warto się tym jednak przejmować, gdyż w tych miejscach zarobki są naprawdę świetne. Często, aby dostać pracę, zwłaszcza w międzynarodowej korporacji, wystarczy wyłącznie znajomość angielskiego. Nie polecam jednak zamykania się na lokalny język, bo ten może nam otworzyć wiele nowych drzwi. Naukę najlepiej rozpocząć co najmniej kilka miesięcy przed planowaną przeprowadzką – radzi Sylvia Johnson z Preply.

Polska plasuje się na końcu, ale wypada lepiej niż jej sąsiedzi

Polska znajduje się na szesnastym miejscu zestawienia Preply, prezentując się lepiej niż wielu sąsiadów z Europy Środkowej – Czechy, Słowacja, i Litwa nie zostały uwzględnione na liście. Nasz kraj zdobył uznanie za przystępność cenową, bogactwo atrakcji turystycznych, rozwój sektora IT oraz wysoki poziom znajomości angielskiego wśród obywateli. Mimo to, najsłabsze oceny przypadły publicznemu systemowi zdrowia (22 punkty) i edukacji (36 punktów), przy ogólnym poziomie życia ocenionym na 49 punktów.

Niemcy, nasi zachodni sąsiedzi, znalazły się na szóstej pozycji, z życiem na poziomie 86 punktów. Kraj ten został wyróżniony za silną gospodarkę, wysoki standard edukacji i korzystny rynek pracy, w którym osiągnął maksymalną ocenę.

W kwestii najniższych kosztów życia liderem okazała się Malezja, z miesięcznymi wydatkami na poziomie około 6,5 tysiąca złotych dla rodziny czteroosobowej i oceną 92 punkty za przystępność cenową. W porównaniu, Szwecja otrzymała w tej kategorii zaledwie jeden punkt.

Życie w Turcji, Tajlandii, i Portugalii również jest stosunkowo tanie. Natomiast najdroższe w utrzymaniu okazały się Dania, Singapur i Korea Południowa, które mimo to oferują zaawansowany rozwój technologiczny i atrakcyjne oferty pracy od globalnych korporacji, jak podkreślają eksperci Preply.

20 najlepszych krajów do życia według Preply

  1. Szwecja
  2. Kanada
  3. Dania
  4. Holandia
  5. Australia
  6. Niemcy
  7. Nowa Zelandia
  8. Belgia
  9. Wielka Brytania
  10. Japonia
  11. Hiszpania
  12. Portugalia
  13. Włochy
  14. Singapur
  15. Polska
  16. Korea Południowa
  17. Malezja
  18. Turcja
  19. Chorwacja
  20. Tajlandia

Metodologia:

Lista powstała na podstawie analizy danych z takich źródeł jak US News & World Report i Numbeo. Zestawienie zostało przygotowane przez amerykańskich ekspertów, stąd brak obecności Stanów Zjednoczonych na liście.

Źródło: Preplay