Podkłady poporodowe a podpaski poporodowe – różnice i zastosowanie

Higiena po porodzie ma olbrzymie znaczenie dla zdrowia młodej mamy. Pomaga w szybszym gojeniu się ran poporodowych, a jednocześnie przyczynia się do tego, że do minimum spada ryzyko zakażenia, szczególnie groźnego w tym okresie. Wśród rozwiązań ułatwiających jej utrzymanie znajdują się podkłady i podpaski poporodowe. I choć ich wygląd i zastosowanie są zbliżone do siebie, możemy mówić także o pewnych różnicach w ich przeznaczeniu i stosowaniu.

Podpaski poporodowe i ich specyfika

Podpaski poporodowe przypominają swoim wyglądem klasyczne rozwiązania stosowane przez kobiety podczas miesiączki. Są jednak nie tylko znacznie większe od nich, ale również bez porównania bardziej chłonne. Ich producenci dążą też do tego, aby kolejne modele odznaczały się dużą stabilnością. Można więc korzystać z nich zarówno w pierwszych dniach po porodzie, gdy nie wykazuje się dużej aktywności fizycznej, jak i w czasie kolejnych tygodni, gdy podejmuje się choćby wysiłek związany z pierwszymi spacerami.

Podpaski poporodowe można założyć już pierwszego dnia po porodzie, zwykle jednak korzysta się z nich po powrocie ze szpitala do domu, gdy rośnie mobilność kobiety. Czas ich noszenia jest uzależniony od indywidualnych potrzeb kobiety. Krwawienie poporodowe trwa zwykle od trzech do sześciu tygodni, choć należy liczyć się z tym, że czas ten może się wydłużyć. Podpaski poporodowe opisywane są przez same kobiety jako wygodniejsze od podkładów nawet, jeśli nie są tak chłonne jak one. Nie można jednak zapominać o tym, że tylko regularnie wymieniane pełnią najlepiej powierzone im zadania.

Kiedy stosować podkłady poporodowe?

Pierwsze godziny po porodzie są szczególnie dużym wyzwaniem dla kobiety. W jej organizmie nadal zachodzą zmiany związane choćby z kurczeniem się macicy, która powraca do swojego naturalnego kształtu. Naturalnym zjawiskiem jest krwawienie z narządów rodnych, plamienia są też skutkiem ubocznym ran poporodowych. W tym szczególnym czasie podpaski poporodowe mogą okazać się niewystarczająco chłonne, warto więc sięgać po podkłady poporodowe takie, jak choćby podkłady higieniczne poporodowe Bella Mamma.

Tym, co wyróżnia podkłady na tle innych produktów stosowanych po porodzie, jest przede wszystkim wyższy poziom ich chłonności. Nie jest to jednak jedyny atrybut zachęcający do sięgania właśnie po nie zaraz po urodzeniu dziecka. Wśród zalet podkładów poporodowych wymienia się również:

  • mniejsze ryzyko przeciekania,
  • lepszą ochronę przed podrażnieniami skóry,
  • większy komfort wynikający z tego, że podkłady chronią okolice krocza także wtedy, gdy kobieta musi znajdować się w pozycji leżącej.

 Profesjonalne i chłonne podkłady i podpaski poporodowe dostępne w ofercie apteki internetowej – aptekadlapacjenta.pl

Ochrona miejsc intymnych po porodzie – inne opcje

Choć młode mamy sięgają przede wszystkim po podpaski oraz podkłady poporodowe, nie są one jedynymi rozwiązaniami wartymi polecenia. W sprzedaży dostępne są także majtki higieniczne poporodowe – wygodne w użyciu, łatwe do założenia i skutecznie chroniące przed otarciami. Wybór odpowiedniego rozwiązania jest uzależniony przede wszystkim od ogólnego stanu zdrowia kobiety i intensywności krwawienia. Warto pamiętać też o tym, że nie trzeba stosować jednego typu produktu przez cały połóg.