Nietrzymanie moczu u dzieci – czym jest i jak je leczyć?

Nietrzymanie moczu to powszechna dolegliwość, szczególnie w przypadku osób starszych. Niekontrolowane popuszczanie może być wynikiem wad anatomicznych, a także może ono wynikać z naturalnego procesu jakim jest starzenie się organizmu. Niemniej jednak zdarza się, że dolegliwość ta pojawia się również u dzieci, przez co wzbudza wiele obaw wśród rodziców. Wobec tego, czym jest ta dolegliwość i w jaki sposób najmłodsi mogą z nią walczyć?

Czym jest nietrzymanie moczu u dzieci?

Nietrzymanie moczu u dzieci to dość ogólne stwierdzenie i nazwa dolegliwości, na którą mogą się składać:

  • faktyczne nietrzymanie moczu;
  • mimowolne moczenie się.

W pierwszym przypadku mówimy o dolegliwości, która jest następstwem wrodzonych wad anatomicznych lub zaburzeniami pracy układu moczowego. U najmłodszych może bowiem wystąpić:

  • wierzchniactwo;
  • wynicowanie pęcherza moczowego;
  • guzy i urazy rdzenia kręgowego;
  • przepuklina oponowo – rdzeniowa.

W powyższych przypadkach dzieci nie są w stanie kontrolować oddawania moczu, a w większości wady te mają charakter wrodzony. Z kolei o mimowolnym moczeniu się mówimy wtedy, kiedy wspomniane już wady wrodzone po prostu nie występują. Najczęściej takie moczenie ma związek z infekcjami w układzie moczowym jak np. wirusowe zapalenie pęcherzaCiekawostką jest fakt, że popuszczanie moczu u dzieci często może mieć podłoże emocjonalne. Nadmierny stres, przebyte traumy, czy pewne obawy również mogą doprowadzić do tego, że najmłodsi będą mieć problem z kontrolowaniem mikcji. Mimo wszystko, w momencie kiedy rodzice zauważą pojawiający się problem, powinni oni jak najszybciej udać się z dzieckiem na konsultację lekarską. Specjalista pomoże w rozpoznaniu rodzaju nietrzymania moczu u dziecka, a także zasugeruje odpowiednią terapię.

Jak leczyć nietrzymanie moczu u dzieci?

Leczenie nietrzymania moczu u dzieci zależy głównie od wieku małego pacjenta. Co więcej, leczenie można również podzielić na farmakologiczne i zachowawcze. Zawsze jednak konieczna jest wizyta u specjalisty, który będzie w stanie postawić odpowiednią diagnozę i wykona ogólne badanie moczu. W ramach terapii może zostać zalecony np.:

  • trening mikcji;
  • zwiększenie podaży płynów – ma to doprowadzić do zwiększenia objętości pęcherza u dziecka;
  • wypracowanie odpowiednich nawyków – np. opróżnienie pęcherza tuż przed pójściem spać.

Rodzice powinni jednak wdrożyć także inne sposoby walki z tą przykrą dolegliwością. Jak wiadomo, mimowolne popuszczanie nie tylko powoduje dyskomfort, ale także i problemy z utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny. Warto więc wyposażyć malucha w pieluchy dla dzieci o znacznie zwiększonej chłonności, a także inne produkty higieniczne z oferty dlapacjenta.pl. Dzięki temu dziecko będzie czuło się o wiele pewniej, a sam fakt posiadania tego typu „ochrony”  zmniejszy jego dyskomfort. W ten prosty sposób można także uniknąć różnorodnych problemów natury emocjonalnej, które mogą dodatkowo nasilić objawy danej dolegliwości. Rodzice powinni także bacznie monitorować postępy terapii nietrzymania moczu i w razie wątpliwości pozostawać w kontakcie z lekarzem.