Odtruwanie alkoholowe – czyli jak rozpocząć leczenie alkoholizmu?

Odtruwanie alkoholowe jest pierwszym, bardzo istotnym krokiem, dzięki któremu całkowita abstynencja może zostać w pełni osiągnięta

Alkoholizm to choroba cywilizacyjna naszych czasów, którą bardzo ciężko wykryć we wczesnym etapie jej powstawania. Bardzo często zdarza się, że chory przyznaje się do problemu dopiero wtedy, gdy uzależnienie przybiera już bardzo silną postać i jest trudne do wyleczenia. Dzieje się tak dlatego, że granica między popadaniem w nałóg, a zwykłym okazjonalnym piciem dla towarzystwa jest ciężka do zaobserwowania. Dodatkowo, dochodzi również aspekt, w którym sam uzależniony zaczynając dostrzegać pierwsze sygnały alkoholizmu, po prostu ignoruje je i wypiera ze swego umysły. Jeżeli jednak komukolwiek uda się na wczesnym etapie powstawania uzależnienia, przyznać się do problemu i zacząć walczyć z nim już wtedy, można powiedzieć, że ma niesamowite szczęście i na pewno lekką ręką uda mu się wygrać walkę z alkoholem. Niestety, takie sytuacje zdarzają się niesamowicie rzadko, a uzależniony przyznaje się i zauważa świadomie problem dopiero wtedy, gdy jest on już bardzo zaawansowany. Droga do wyjścia z nałogu jest trudna i wymaga wiele samozaparcia.

Jednym z pierwszych kroków do wyjścia z nałogu może być odtrucie alkoholowe. W wyniku nadmiernego spożywania napojów wyskokowych, w ciele człowieka gromadzą się toksyny prowadzące do powolnego wyniszczania organizmu. Aby pozbyć się nagromadzonych toksyn i rozpocząć leczenie, które przyniesie lepsze efekty, stosuje się właśnie odtrucie alkoholowe zwane również detoksem. Taki zabieg pozwala na regenerację organizmu, dzięki czemu dojdzie do poprawy zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Z kolei poprawa samopoczucia i zdrowia da uzależnionemu więcej siły do walki z nałogiem.

Na czym polega odtrucie alkoholowe?

Odtrucie alkoholowe to proces, w którym alkoholik przygotowywany jest do dalszego leczenia. W skrócie polega ono na pozbyciu się z ciała osoby uzależnionej toksycznych substancji, które nagromadziły się w wyniku nadużywania alkoholu. W trakcie odtrucia organizm przywracany jest do stanu sprzed choroby. Dzięki podaniu odpowiednich dawek minerałów, witamin oraz elektrolitów, przywracana jest gospodarka wodna i elektrolitowa. Wszystkie niezbędne substancje takie jak potas, sód, elektrolity, sól fizjologiczna czy glukoza podawane są za pomocą kroplówek. 

Dlaczego w kroplówkach znajduje się glukoza oraz sól fizjologiczna? Alkoholik bardzo zaniedbuje swoją dietę, myśląc tylko i wyłącznie o piciu, przez co często pomija posiłki lub nie je wcale. Przywrócenie prawidłowego poziomu cukru we krwi pomaga szybciej zregenerować się pacjentowi i odzyskać siły. Z kolei sól fizjologiczna podana w kroplówce lepiej nawadnia organizm i pozwala efektywniej przyswoić otrzymane minerały. Niweluje również ewentualne bóle głowy, drgawki czy bóle mięśni, przekładając się na ogólne lepsze samopoczucie podczas detoksu.

Niestety, ogólna wiedza społeczeństwa na temat odtruwania alkoholowego jest niewielka, ludzie bagatelizują ten proces, sądząc, że jest on nieskomplikowany i prosty do przeprowadzenia w warunkach domowych. Jest to błędne myślenie, które nie bierze pod uwagę wszystkich skutków ubocznych pozbywania się toksyn z organizmu alkoholika. Osoby uzależnione często podejmują się samodzielnemu odtruwaniu w domu. Znanymi sposobami są na przykład picie dużej ilości wody z cytryną, zielonej herbaty czy soków warzywnych. Te metody zawodzą i nie pozwolą na skuteczne odtrucie. Jedynie wykonanie kroplówek z indywidualnie dobranymi substancjami do potrzeb uzależnionego dadzą pożądany efekt i pozwolą na dalsze leczenie alkoholizmu. Również dzięki dożylnemu podaniu substancji, odtrucie jest szybsze i odczuwalne już po kilku minutach od rozpoczęcia kroplówki. W zależności od stopnia zaawansowania zatrucia organizmu, wystarczy od jednej do kilku kroplówek podawanych w bezpiecznych odstępach pod okiem doświadczonych specjalistów. Takie postępowanie pozwala na gwarancję powodzenia odtruwania alkoholowego.

Wskazania do odtrucia alkoholowego

Długotrwałe i regularne spożywanie napojów alkoholowych prowadzi nie tylko do silnego uzależnienia, ale również do powolnego zatruwania organizmu. Takie zatrucie może spowodować uszkodzenie narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, serce, nerki czy cały układ nerwowy. Zmiany te bywają nieodwracalne i śmiertelne w skutkach, dlatego tak ważne jest przejście odtrucia alkoholowego. Odtruwanie alkoholowe przeprowadzane https://odtruwanielodz.com/ pozwala na zatrzymanie procesu zatruwania organizmu poprzez pozbycie się toksyn z ciała alkoholika. Cały proces przeprowadzany jest przez profesjonalną kadrę i dobierany indywidualnie do każdego pacjenta. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, pacjent otrzymuje również leki wspomagające poszczególne narządy wewnętrzne. 

Co warto wiedzieć o odtruciu alkoholowym?

Odtruwanie alkoholowe wykonane w specjalistycznym gabinecie jest w pełni bezpieczny. Wówczas jest procesem bezbolesnym, dostosowanym odpowiednio pod każdego uzależnionego po przeprowadzeniu kompleksowego wywiadu i ocenie stanu jego zdrowia. Detoks nie wymaga znieczulenia ogólnego ani miejscowego, ma on postać kroplówek, w którym znajdują się niezbędne minerały, witaminy i elektrolity. Najczęściej odtruwanie alkoholowe trwa maksymalnie kilka godzin, a pacjent jeszcze tego samego dnia może udać się do domu. Trzeba mieć jednak na uwadze, że może ono wydłużyć się do doby lub ponad, a jest to uwarunkowane stanem w jaki znajduje się uzależniony. Niezależnie od tego, czy konieczne będzie podane jednej czy kilku kroplówek, nad pacjentem stale czuwa wykwalifikowana kadra medyczna.

Dlaczego odtruwanie alkoholowe jest tak bardzo istotne?

Odtrucie alkoholowe jest tak istotnym elementem w podjęciu leczenia uzależnienia, gdyż przygotowuje organizm do dalszej walki z nim. Pozwala na szybszą regenerację organizmu, co prowadzi do lepszego samopoczucia, poprawy zdrowia, a co za tym idzie większych pokładów sił do wykorzystania w walce z alkoholizmem. Przekłada się to na bardziej skuteczne leczenie uzależnienia.

Czy odtrucie alkoholowe jest bezpieczne?

Jeżeli zdecydujemy się na odtrucie alkoholowe w specjalistycznym gabinecie, mamy pewność, że proces ten jest bezpieczny. W trakcie detoksu zostanie nam podana kroplówka, dzięki której będziemy mogli w krótkim czasie powrócić do pełni sił witalnych. Pozbędziemy się nagromadzonych toksyn i unikniemy dalszego wyniszczania naszego organizmu. Ważnym jest, by sprawdzić miejsce, do którego chcemy się udać, gdyż w nieprofesjonalnych miejscach może dojść do zakażeń oraz innych komplikacji. Tylko w specjalistycznych gabinetach zajmujących się odtruwaniem mamy stuprocentową pewność, że będzie ono przeprowadzone profesjonalnie i bezpiecznie. 

Redukcja objawów zespołu abstynencyjnego

Kolejnym mocnym argumentem przemawiającym za podjęciem się detoksu alkoholowego jest uniknięcie przykrych skutków nagłego odstawienia alkoholu. Objawy te nazywamy zespołem abstynencyjnym i zaliczamy do nich silne bóle głowy, wymioty, majaki. Alkoholicy często boją się przestać pić właśnie ze względu na przykre skutki odstawienia napojów alkoholowych. Kroplówki pomogą na szybką regenerację organizmu, jednocześnie niwelując nieprzyjemne skutki odstawienia alkoholu. Co więcej, poprawiają ogólny stan zdrowia pacjenta i w przyszłości dają lepsze efekty walki z uzależnieniem i pozostaniem w trzeźwości.