Nerwica wegetatywna, nazywana również nerwicą somatyczną, to zaburzenia o podłożu nerwowym. Jej pierwsze objawy to zaburzenia pracy innych układów oraz organów w ciele człowieka: mózgu, serca, żołądka, jelit, narządów moczowo-płciowych, kości, stawów i naczyń krwionośnych.
Nerwica wegetatywna – objawy
Nerwica wegetatywna objawia się najczęściej bólem głowy lub brzucha. Chorzy szukając przyczyny bólu jako pierwsze wykonują badania pod kątem nowotworów, tętniaków, nadciśnienia, zaburzeń hormonalnych, stanów zapalnych itd., odkrywając często po czasie, że za ból odpowiedzialna jest nerwica. Typowe objawy nerwicy somatycznej to:
- ból brzucha i głowy,
- ucisk w klatce piersiowej, duszności,
- nadmierne pocenie się,
- odczucie zimna/gorąca,
- suchość w ustach,
- drżenie kończyn.
Zdarza się, że nerwica wegetatywna wywołuje objawy psychotyczne, które bardzo często mylone są z chorobą psychiczną. Chory nie potrafi realnie odbierać świata oraz samego siebie (wszystko widzi jakby przez szklaną szybę, czuje się jak po wypiciu alkoholu).
Nerwica wegetatywna –test
Jeśli podejrzewasz u siebie lub u bliskiej osoby nerwicę wegetatywną, na początek wykonaj prosty test, który pozwoli Ci rozwiać wątpliwości.
Przeczytaj poniższe pytania i zanotuj odpowiedzi:
- Bywa tak, że czuję silny lęk lub niepokój bez wyraźnej przyczyny.
- Często wydaje mi się, że na coś choruję.
- Było już tak, że odczuwałam/em jakiś niepokojący objaw, a badania to wykluczyły.
- Czasami gorzej się czuję fizycznie, a potem samo mi to przechodzi.
- Odczuwam objawy strachu, np. bicie serca, pocenie się ale bez samego lęku.
- Miewam objawy ze strony układu pokarmowego, np. nudności, wymioty nawet wtedy, gdy niczym się nie stresuję. (test opracowany przez babskiswiat.pl)
Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś twierdząco, może to oznaczać, że te objawy mogą być spowodowane nerwicą wegetatywną. Warto w takim przypadku udać się do psychoterapeuty ponieważ podstawą leczenia tej choroby jest psychoterapia.