Jaki nawóz do trawy wybrać? Jak zadbać o swój trawnik?

Aby można było utrzymać trawnik w odpowiednim stanie, należy go regularnie nawozić. Samo podlewanie to za mało, aby murawa prezentowała się pięknie. Trawy to rośliny o płytko zlokalizowanych korzeniach, które wymagają właściwego i systematycznego nawożenia. Jaki nawóz do trawy warto zatem wybrać?

Co powinien zawierać dobry nawóz do trawy?

Osoby, które chcą zadbać o ładny wygląd swojego trawnika, nie mogą zapomnieć o jego regularnym nawożeniu. Trawa potrzebuje w praktyce wielu makroskładników i mikroskładników. Co zatem powinien mieć w składzie dobry nawóz do trawy?

  1. Azot – składnik odpowiadający za intensywny, zielony kolor trawy.
  2. Potas – pozytywnie wpływający na prawidłową gospodarkę wodną traw, to on zwiększa wytrzymałość na przymrozki.
  3. Fosfor – stymulujący rozrost masy korzeniowej i poprawiający żyzność gleby. 
  4. Wapń – stymulujący odczyn kwasowości gleby, który w przypadku traw gazonowych wynosić powinien około 6 pH. 

Wśród cennych mikroskładników wchodzących w skład nawozów do trawy wymienić z kolei trzeba magnez, mangan, molibden, bor, miedź, żelazo czy cynk. 

Na jaki nawóz do trawy warto się zdecydować?

Chyba każdemu właścicielowi trawnika zależy na tym, aby był gęsty i zielony. Najlepszym wyborem są zatem nawozy wieloskładnikowe, które zawierają sporo azotu i fosforu. Mogą mieć formę płynną lub granulowaną. Można je znaleźć np. w ofercie sklepu internetowego https://novaminerals.pl/k/nawozy-mineralne/nawozy-do-trawy/.

Warto poza tym zwrócić uwagę na nawozy do trawy o przedłużonym działaniu. Zawierają one składniki odżywcze umieszczone w specjalnych otoczkach, które powoli się rozpuszczają i stopniowo trafiają do gleby. Nie ma więc ryzyka jej przenawożenia. 

Dodatkowo spotkać się można z wieloma innymi nawozami do trawy np. ograniczającymi rozrost mchów i chwastów czy poprawiających jej gęstość. 

Nawożenie trawnika wiosną i jesienią

W okresie wiosennym przed rozpoczęciem nawożenia murawę warto napowietrzyć i usunąć z niej zeszłoroczne resztki darni. To też świetna okazja do spulchnienia gleby. Wtedy nawóz do trawy lepiej i szybciej przedostaje się do gleby. 

Od połowy sierpnia trawnika nie należy nawozić nawozami, które zawierają azot. Stosuje się wówczas nawozy jesienne oparte głównie o potas i fosfor. Ich zadaniem jest przygotowanie trawy do zimy – wzmocnienie jej systemu korzeniowego i zwiększenie odporności na przemarzanie. Azot przyspiesza z kolei wzrost trawy, co w tym okresie nie jest już raczej wskazane, bo może ją osłabić.