Na czym polega prawidłowa dieta dla kobiet w ciąży?

Prawidłowa dieta w okresie poprzedzającym ciążę, jak i w jej trakcie ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dieta kobiety ciężarnej powinna pokrywać podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne, ale także dostarczać odpowiednią ilość składników odżywczych.

Czy powinnyśmy jeść „za dwoje”?

Jednym z czynników nieprawidłowego przebiegu ciąży jest otyłość. Utrzymanie prawidłowej masy ciała przed ciążą oraz jej odpowiedni przyrost w trakcie pozwala zmniejszyć ryzyko między innymi makrosomii płodu i powikłań okołoporodowych. Nadmierny przyrost wagi często wiąże się z cukrzycą ciążową, która zwiększa ryzyko występowania cukrzycy typu 2 w przyszłości. Należy dbać o różnorodność spożywanych pokarmów, co pozwoli na dostarczenie wszystkich niezbędnych substancji, witamin, mikro- i makroelementów, na które zapotrzebowanie rośnie wraz z rozwijającą się ciążą.

Nie za dużo, nie za mało

Przyjmowanie zbyt małej ilości pożywienia może skutkować zaburzeniami rozwoju płodu, małą masą urodzeniową oraz zwiększonym ryzykiem zgonu w okresie okołoporodowym. Niedożywienie wewnątrzmaciczne powoduje zaburzenia w rozwoju organów i naczyń krwionośnych, co skutkuje zwiększonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego oraz chorób sercowo-naczyniowych w wieku dorosłym. Prawidłowy przyrost masy ciała zależy od wyjściowego BMI. W przypadku niedowagi zaleca się przytyć co najmniej 12,5 kg. Jeśli kobieta przed zajściem w ciążę miała prawidłową masę ciała, przyrost masy ciała powinien mieścić się w granicach od 12,5 do 16 kg. W przypadku nadwagi przyrost nie powinien być większy niż 11 kg, a otyłości nie większy niż 9 kg. Przyrost masy ciała należy regularnie kontrolować podczas wizyt u ginekologa lub położnej. Nie powinien być on większy niż 0,5 kg/tydzień.

Jakie substancje należy suplementować?

Podstawową substancją, którą należy przyjmować przez cały okres ciąży oraz minimum 3 miesiące przed, jest kwas foliowy. Jego niedobory są powszechne w populacji, dlatego amerykańskie CDC (Centers for Disease Control and Prevention) zaleca, aby każda kobieta w okresie rozrodczym przyjmowała kwas foliowy z uwagi na fakt, że wiele ciąż jest nieplanowanych. Oprócz suplementacji warto dodatkowo wzbogacić swoją dietę o produkty bogate w kwas foliowy, takie jak: sałata, szpinak, zboża czy orzechy. Od niedawna mówi się również o suplementacji witaminą D3. Spowodowane jest to powszechnymi niedoborami tej witaminy w społeczeństwie. Powinniśmy ją suplementować codziennie niezależnie od ciąży, jednak w jej przypadku szczególnie należy o to zadbać. 

Ciąża jest wyjątkowym stanem. Dbanie o sposób odżywiania pozwala ograniczyć ryzyko powikłań i zapewnić dobry start naszemu dziecku. Coraz więcej mówi się o programowaniu żywieniowym zdrowia dziecka, zakładając, że rozwój człowieka zapisany w genach w dużej mierze zależy od czynników środowiskowych, w tym od diety.

Więcej na temat zdrowia kobiet w ciąży dowiesz się na portalu https://pgmedyczna.pl/.