Kwas azelainowy – remedium na trądzik i przebarwienia

Trądzik dotyka 40% osób na całym świecie, a w przypadku 10% pomocne jest jedynie specjalistyczne leczenie. Co więcej, atakuje on nie tylko nastolatki, ale również osoby w wieku dojrzałym. Na szczęście specjaliści zajmujący się leczeniem trądziku, odkryli, że w zadaniu tym może pomóc kwas azaleinowy. Jak stosować preparaty z kwasem azelainowym? I czy kwas azelainowy może wywołać skutki uboczne?

Kwas azelainowy — remedium na trądzik

Kwas azelainowy to dikarboksylowy kwas, który ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, wybielające i złuszczające. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go w kosmetyce, a także przy leczeniu trądziku (również różowatego) oraz przy usuwaniu przebarwień. Jest to delikatna substancja o silnym działaniu leczniczym, która nie podrażnia i nie uszkadza skóry. Kwas azelainowy jest alternatywą dla wielu inwazyjnych metod leczenia trądziku oraz innych niedoskonałości skórnych. Często wykorzystywany jest przy peelingach dermatologicznych.

W gabinetach kosmetycznych kwas azelainowy stosuje się formie płynnej. Przy leczeniu trądziku oraz usuwaniu przebarwień, które są jego pozostałościami, stosuje się leki, maści oraz kremy. I choć preparaty z kwasem azelainowym dostępne są w aptekach bez recepty, to należy stosować je pod kontrolą lekarza, ponieważ mogą narazić skórę na nieprzyjemne konsekwencje.

Kwas azelainowy występuje w składzie wielu kosmetyków przeznaczonych nie tylko dla skóry trądzikowej, ale też naczyniowej. Silne działanie przeciwbakteryjne w połączeniu z delikatną pielęgnacją sprawia, że preparaty z dodatkiem tej substancji mogą być również stosowane przez osoby, które mają do czynienia ze skórą wrażliwą.

Kwas azelainowy — remedium na przebarwienia

Kwas azelainowy ma właściwości wybielające i hamuje wytwarzanie nadmiaru barwnika w skórze, dzięki czemu pomaga pozbyć się blizn oraz przebarwień różnego pochodzenia: posłonecznych, hormonalnych, potrądzikowych i po oparzeniach. Przy wyższych stężeniach (15-20%) widoczne efekty można uzyskać już po kilku tygodniach stosowania substancji.

Właściwości antyoksydacyjne kwasu azelainowego sprawiają, że wpływa on korzystnie na kondycję skóry u osób, u których widoczne są oznaki fotostarzenia się skóry. Substancja zmniejsza widoczność plam i przebarwień, a dodatkowo zapewnia twarzy bardziej promienny wygląd. Kwas azelainowy reguluje też proces keratynizacji naskórka, dzięki czemu sprawdzi się przy problemie nieprawidłowego lub posłonecznego rogowacenia skóry.

Krem z kwasem azelainowym – jak stosować?

Maść lub krem z kwasem azelainowym należy nanosić na skórę 2 razy dziennie, aż do momentu uzyskania oczekiwanego rezultatu. Można stosować go również na zmianę, co drugi dzień, z kremem nawilżającym. Pierwsze efekty powinny być widoczne po ok. 8 tygodniach.

Kwasu azelainowego nie należy stosować samodzielnie, terapię powinien nadzorować dermatolog. Choć substancja nie podrażnia skóry, nie należy jej stosować dłużej niż przez około 6 miesięcy.

Aby wzmocnić działanie kwasu azelainowego, warto go łączyć z innymi środkami leczniczymi, np.:

  • antybiotykami (do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego), które pozwolą zmniejszyć ryzyko powstawania bakterii, a także skrócić czas kuracji antybiotykowej,
  • lekami hormonalnymi, zaleconymi oczywiście przez lekarza,
  • nadtlenkiem benzoilu — kwas azelainowy wzmocni działanie antybakteryjne tej substancji,
  • tretinoiną, by wzmocnić jej działanie keratolityczne,
  • kwasami AHA i BHA (najlepiej kwas salicylowy, mlekowy lub glikolowy).

Warto przy tym pamiętać, aby preparaty z kwasem azelainowym aplikować w innym czasie niż pozostałe środki, ponieważ niektóre z nich mogą mieć działanie fototoksyczne (na przykład produkty z kwasem azelainowym rano, zaś pozostałe wieczorem). W razie watpliwości warto poradzić się dermatologa lub kosmetyczki.

Podczas kuracji kwasem azelainowym, skóra może mieć skłonności do przesuszania. Warto w tym czasie zadbać o jej odpowiednie nawilżenie. Choć kwas nie uczula na słońce, warto również chronić skórę przed promieniowaniem UVA i UVB.

Kwas azelainowy — skutki uboczne

Kwas azelainowy, jeśli stosowany jest zgodnie z zaleceniami lekarza, nie powinien wywołać żadnych skutków ubocznych. Zdarza się jednak, że mogą wystąpić niepożądane objawy, jak:

  • łuszczenie się skóry,
  • przesuszenie skóry,
  • rumień,
  • swędzenie, pieczenie,
  • przebarwienia,
  • uczulenie,
  • pęcherze,
  • nasilenie objaw trądziku.

W takich przypadkach należy przerwać kurację kwasem azelainowym i natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz