Coraz więcej osób planuje zmianę pracy. Jak zatrzymać ich w firmie?

Rosnąca liczba Polaków rozważa zmianę pracy, co rodzi pytanie, jak zachęcić ich do pozostania w firmie. Preply przedstawił najskuteczniejsze metody motywacyjne stosowane na świecie, wskazując, że aż 73% Polaków myśli o zmianie zatrudnienia, a podwyżki i awanse przestają być wystarczającą motywacją.

Badanie „Świąteczne plany zawodowe” ujawniło, że tylko 40% Polaków jest zadowolonych ze swojej kariery, a 51% ma noworoczne postanowienia zawodowe. Eksperci z Preply zidentyfikowali 10 skutecznych programów motywacyjnych, w tym tworzenie materiałów wdrożeniowych i programów mentorskich, które zwiększają szanse na dłuższą współpracę z pracownikiem.

Finanse i brak możliwości rozwoju to najczęstsze powody, przez które Polacy odchodzą z pracy. Jednak dziś sama podwyżka czy awans to często za mało dla pracowników – zwłaszcza jeśli są rozchwytywanymi specjalistami. Tu liczą się inne korzyści, niekoniecznie materialne, a związane np. z panującą w firmie atmosferą. Na rynku międzynarodowym już panuje wyścig o to, „kto da więcej” i pozyska, a potem utrzyma największe talenty – komentuje Sylvia Johnson, ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

Programy motywacyjne, takie jak finansowanie nauki języków obcych, tworzenie grup zasobów pracowniczych, organizowanie firmowych gier i wyzwań, docenianie pracowników, regularne zajęcia integracyjne oraz elastyczne podejście do czasu pracy, w tym czterodniowy tydzień pracy, zyskują na popularności jako sposoby na zatrzymanie talentów. Wspieranie rozwoju zawodowego, szczególnie ważne dla pokolenia millenialsów, zamyka listę najskuteczniejszych metod.