Kupujemy ręczniki – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

beautiful pink orchid on white towel in spa salon.

Ręczniki to niezbędne wyposażenie w praktycznie każdym domu. Na rynku znajdziemy ich szeroki wybór w różnych rozmiarach i kolorach. Można je zakupić zarówno w wielobarwnych zestawach, jak i pojedynczo. Na co więc należy zwrócić uwagę przy ich wyborze? Podpowiadamy.

 

Jak dobrać rozmiar ręczników?

Wybierając ręczniki, należy kierować się wyłącznie indywidualnymi oczekiwaniami, a więc sięgać tylko te, które są nam realnie potrzebne. Na początek należy zwrócić uwagę na rozmiar. Dobry ręcznik powinien być na tyle duży, aby móc swobodnie osuszyć całe nasze ciało, bez konieczności sięgania po kolejny. Jeśli w domu mamy już swój ulubiony to nic nie powinno stać na przeszkodzie, aby go po prostu zmierzyć. Następnie będzie nam łatwiej znaleźć ręcznik, który wymiarami będzie w maksymalnym stopniu do niego zbliżony.

 

Warto także uświadomić sobie wyraźne potrzeby. Zwłaszcza te dotyczące sięgania po ręczniki różnych rozmiarów. Zazwyczaj część z nich nie zdąży wyschnąć. Trzeba być przygotowanym na to, że zaistnieje potrzeba, aby po kąpieli skorzystać z suchego i świeżego ręcznika. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest jednoczesny zakup wielu różnych rozmiarów. Ręczniki o rozmiarach 50 na 100 cm to podstawowy i uniwersalny wybór. Nieco większe modele są przeznaczone do kąpieli i na plażę. Charakteryzują się wymiarami około 70 na 140 cm. Warto także wybrać przynajmniej jeden ręcznik do wycierania twarzy i rąk. Tutaj standardowym wyborem będzie taki o rozmiarze 40 na 60 cm. Jeśli wybieramy ręczniki dla dzieci, to warto rozejrzeć się za takimi, które oprócz niewielkich wymiarów posiadają bajkowe nadruki.

 

Na jakie cechy ręcznika zwrócić uwagę?

Przy zakupie ręcznika należy brać pod uwagę dwie najważniejsze cechy. Są nimi chłonność oraz szybkość schnięcia. Ta pierwsza cecha jest bardzo istotna zwłaszcza w przypadku ręczników kąpielowych oraz tych do wycierania rąk i twarzy. Najlepsze modele charakteryzują się dużą gęstością splotu. Jest ona dość często wyrażona za pomocą gramatury ręcznika. Wartość ta informuje, jak bardzo jest on chłonny. Warto więc sięgać po te z jak najwyższą wartością. Przy niektórych ręcznikach znajdziemy także informację, że są one szybkoschnące. Ta cecha przydaje się zwłaszcza dla osób, które używają ich do celów sportowych, na przykład zabierają ze sobą na siłownię.

 

Ostatnią kwestią jest kolorystyka ręczników. Zazwyczaj wybieramy takie, które wpasowują się w konkretny styl łazienki, tworząc razem spójną i estetyczną całość. Nie zalecane jest kupowane ręczników w jasnych kolorach, a zwłaszcza typowo białych. Wszelkie zabrudzenia są na nich szybko widoczne i tym samym wymagają one częstego prania.