Ceremonia pogrzebowa, bez względu na obrządek jest podniosła, zwykle pełna zadumy. W jaki sposób należy zachować się na pogrzebie, jakie jest savoir-vivre pogrzebowe? Przeczytaj, na co zwrócić uwagę, jak ubrać się na pogrzeb i czego się wystrzegać.
Przygotowania do ceremonii – jak ubrać się na pogrzeb?
Ważnym aspektem zachowania na pogrzebie jest odpowiedni ubiór. Jak ubrać się na pogrzeb? Trzeba przestrzegać kilku zasad:
- strój powinien być skromny, niewyzywający,
- kolorystyka ciemna, dla najbliższych – czarna,
- brak głębokich dekoltów, krótkich spodni, spódnic czy sukienek,
- formalny, schludny charakter.
Stosowny ubiór uznawany jest za wyraz szacunku dla zmarłego i jego bliskich.
Stylizacja odpowiednia dla kobiet
Strój kobiety na pogrzeb powinien spełniać powyższe założenia. Najlepiej, aby była to garsonka, sukienka lub damski garnitur. Spódnice czy sukienki powinny sięgać za kolano. Nie mogą być zbyt krótkie czy zbyt obcisłe. Obuwie również powinno być stonowane i skromne.
Jak mężczyźni powinni ubrać się na pogrzeb?
Strój dla mężczyzn na pogrzeb powinien być skromny i formalny. Bliska rodzina i przyjaciele zmarłego wybierają raczej kolor czarny, dalsze osoby – mogą postawić na inne kolory. Ważne, aby były stonowane, ciemniejsze. Spodnie muszą być długie, a koszulę powinna uzupełniać marynarka. Ten sam dress code obowiązuje latem, można jednak wybrać lżejsze materiały. Zimą konieczne jest wybranie okrycia wierzchniego również w ciemnym kolorze, najlepiej o eleganckim charakterze.
Cisza dla skupienia i refleksji
Bardzo istotne na pogrzebie w polskiej kulturze jest zachowanie ciszy. Pozwala ona na skupienie i refleksję. Warto pamiętać o:
- wyłączeniu lub wyciszeniu telefonu,
- zachowaniu powagi,
- sprawdzeniu próśb bliskich zmarłych związanych z ceremonią czy stypą,
- unikaniu rozmów podczas ceremonii, w kaplicy czy kościele.
Inaczej sytuacja może wyglądać na stypie czy obiedzie, na który zaproszeni są żałobnicy. Często odbywają się one w nieco innym tonie niż uroczystości pogrzebowe, mają na celu wspominanie zmarłego.
Kondolencje nie zawsze mile widziane
Nie każda rodzina chce przyjmować kondolencje w trakcie pogrzebu. To prywatna decyzja, często podyktowana złym stanem lub ciężkim rozstaniem. Trzeba uszanować tę sytuację i nie składać kondolencji na siłę. Nie oznacza to jednak zupełnego braku kontaktu z rodziną zmarłego.
Kwiaty, wieńce, znicze lub datki
Choć tradycją na pogrzebach jest ofiarowywanie wieńców lub kwiatów, często z różnych względów odchodzi się od niej. Warto upewnić się, czy bliscy zmarłego nie poprosili o inną formę uczczenia pamięci. Może być to wpłata datku na określony cel czy inna zbiórka, albo też kwiaty określonego rodzaju lub koloru. Jeżeli jednak na pogrzebie mają pojawić się tradycyjne kwiaty, warto wybrać te dedykowane okazji, najczęściej chryzantemy, astry, storczyki czy tulipany.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Jeżeli szukasz dalszych informacji na temat savoir-vivre pogrzebowego, właściwego ubioru i zachowań, odwiedź portal kraina-stylu.pl. Znajdziesz tam wiele artykułów na różnorodne tematy, w tym również te związane z odpowiednim ubiorem na ceremonię pogrzebową. Sprawdź szczegóły i bądź gotowy pod każdym kątem na ten niełatwy czas.