Zimowy wyjazd na wakacje za granicę – jak się przygotować?

Wiele osób swoje zimowe wyjazdy np. na narty planuje ze sporym wyprzedzeniem. Nic w tym dziwnego – niskie temperatury i opady śniegu wymagają nieco innego podejścia do przygotowań, niż urlop w szczycie sezonu letniego. Zimą trzeba zadbać nie tylko o odpowiednią garderobę. Ważne będzie również m.in. dobre ubezpieczenie turystyczne. Wskazujemy o czym warto pamiętać, wybierając się na zimowy zagraniczny urlop.

Ciepłe zimowe buty

Prawdopodobnie najważniejszym etapem pakowania na zimowy wyjazd za granicę jest kompletowanie garderoby, a z kolei jej najistotniejszym elementem są buty. Powinny być one maksymalnie wygodne, z antypoślizgową podeszwą, ciepłe i nieprzemakalne – zwłaszcza jeśli planujesz chodzić przez dłuższy czas po ośnieżonych trasach. Jednak nawet w przypadku wypadów do miast, w celu zwiedzania zabytków czy uczestniczenia w świątecznych jarmarkach, ciepłe obuwie będzie dobrym wyborem.

Kurtka lub płaszcz

Okrycie wierzchnie jest bardzo ważne dla ochrony ciała. Wybierz takie, które może skutecznie blokować wiatr i przenikliwe zimno. Idealnie, jeśli jest ono również wodoodporne. Gdy planujesz wyjazd skoncentrowany na wspomnianym już zwiedzaniu terenów miejskich, możesz zdecydować się na płaszcz, ale w przypadku trekkingu w górach lub jazdy na nartach, zdecydowanie lepszym wyborem będzie odpowiednia kurtka.

Niezbędne akcesoria

Nie zapomnij spakować drobnych rzeczy, takich jak czapka, rękawiczki czy szalik. W zimie bardzo ważne są również ciepłe skarpetki! Weź ich z sobą zawsze więcej o 2-3 pary, niż dni, które liczy wyjazd. Zapas przyda się, gdy przemoczysz buty lub Twój komfort termiczny będzie wymagał założenia dodatkowej warstwy ubrań.

Balsam do ust i krem przeciwsłoneczny

Krem przeciwsłoneczny zimą? Tak! To ważny element wyposażenia, zwłaszcza jeśli wybierasz się w górskie tereny. Promienie słońca, odbijające się od pokrywy śnieżnej, bardzo szybko opalają skórę. By uniknąć oparzeń, spakuj krem z dobrym filtrem. Przydatne mogą być również okulary przeciwsłoneczne oraz balsam, który pomoże zapobiec suchym, spierzchniętym ustom – zwykle pogoda w okresie zimowym charakteryzuje się niekorzystną dla naszej skóry niską wilgotnością powietrza.

Odpowiednie ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne (https://www.ergo-ubezpieczeniapodrozy.pl/ubezpieczenia/podrozy/indywidualne/) to najlepszy towarzysz każdej podróży, również tej zimowej. Zapewnia Ci finansową ochronę w wielu nieprzewidzianych zdarzeniach. Dla przykładu – drobna kontuzja na nartach, taka jak skręcenie kostki, może wymagać interwencji lekarskiej. A ta za granicami naszego kraju bywa bardzo kosztowna. Dobre ubezpieczenie turystyczne pokryje wszystkie rachunki za leczenie, a także inne wydatki, np. na transport medyczny czy zniszczony bagaż.