Jak wygląda damski smart casual?

Strój jest elementem, który już od wieków pełni rolę nie tylko ochronną – stanowi on istotną informację na temat każdej osoby, a także stanowi ważny i respektowany w niemal wszystkich kulturach element umowy społecznej. W tym artykule opowiemy o stylu smart casual oraz o jego zastosowaniu w codziennym życiu.

Co to jest strój smart casual?

Smart casual jest stylem określanym jako pół-oficjalny, pół-codzienny. W swoim założeniu pozwala on na podkreślenie formalnego charakteru spotkania, czy wydarzenia, a jednocześnie pozostawia duży margines swobody, który zwiększa wygodę i znacząco ułatwia stworzenie kreacji z wykorzystaniem zwykłych, codziennych elementów garderoby. Styl ten jest niezwykle praktyczny oraz łatwy w codziennym stosowaniu.

Podstawę stylu smart casual w damskiej modzie stanowi marynarka. Już samo jej założenie sprawia, że zwykły, codzienny strój nabiera smart casualowego charakteru, dodając kobiecie elegancji i powagi. Chcąc stworzyć kreację w stylu smart casual i mając do dyspozycji marynarkę, pozostaje nam tylko zadbać o drobne niuanse, aby móc cieszyć się oczekiwanym efektem. Wybierając pozostałe części garderoby, warto zadbać, aby były one wykonane z dobrej jakości materiałów, a także, by nie odkrywały zanadto ciała. Gładkie jeansy bez dziur i ozdobnych elementów są mile widziane, tak samo, jak topy i koszulki. Pod marynarkę doskonale pasuje również sukienka – odpowiednio skromna, ale nie nadmiernie elegancka, w stonowanych barwach.

Jakie buty do smart casual?

Buty mają znaczący wpływ na prezentację całej kreacji, ale warto pamiętać, że w przypadku stylu smart casual możemy sobie pozwolić na większą swobodę. Damski smart casual nie wymaga stosowania obcasów, a niektóre ich rodzaje, jak wysokie szpilki, są zdecydowanie odradzane. Z drugiej strony warto uważać na zbyt dużą swobodę i zrezygnować z sandałów, czy butów sportowych. W przypadku stylu smart casual najlepszym przyjacielem kobiety mogą okazać się czarne baleriny – buty, które pasują do każdego zestawu. Innym dobrym wyborem będą botki, czy oxfordy, a w chłodniejszych miesiącach – dopasowane kozaki.

Jakie dodatki pasują do stylu smart casual?

Choć w eleganckich kreacjach nie brakuje miejsca dla złota, czy brokatu, a luźne, codzienne stroje chętnie ozdabiamy wielkimi, kolorowymi kolczykami, czy bransoletkami, w przypadku stylu smart casual, szukając złotego środka, decydujemy się na stonowane dodatki. Wszystko, co nadmiernie przyciąga wzrok, musi poczekać na inną okazję. Naszym sprzymierzeńcem bez wątpienia będzie delikatne złoto, spełniające funkcję raczej uzupełnienia całości, niż królowania nad wszystkimi innymi elementami. W stylu smart casual możemy czuć lekką pokusę, aby wzmocnić nieco efekt poprzez wyszukaną biżuterię, jednak chcąc zachować lekką, stonowaną formę, warto pamiętać, że mniej znaczy więcej. Szukając najlepszego dla siebie rozwiązania w stylu smart casual, warto szukać przede wszystkim własnej wygody – jest to uniwersalny i niezawodny drogowskaz.

Gdzie sprawdzi się styl smart casual?

Smart casual to idealny wybór na wszystkie okazje, w których nie obowiązuje sztywny dress code, a gdzie chcemy prezentować się dobrze i elegancko. Smart casual będzie więc idealny do biura, w sądzie, na pierwszą randkę, do muzeum, czy w trakcie uroczystości rodzinnej. Estetyczny i odznaczający się delikatną powagą strój będzie w stanie unieść powagę ważnych instytucji, zadbać o naszą nienaganną prezentację, a jednocześnie zapewnić nam wygodę i dobre samopoczucie. Jest to szczególnie ważne, jeśli spędzamy w jakimś miejscu wiele godzin – możemy mieć pewność, że taka „elegancja na sportowo” zapewni nam nie tylko korzystny look, ale też dobre samopoczucie!

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Pudrowo.pl.