Wakacje w Albanii — czy warto pojechać do Golem?
Niewielka wioska Golem leży w Albanii w jednostce administracyjnej Tirana obecnie Kavaja. Obecnie mieszka tu ok. 7 tysięcy osób, a obszar wzdłuż wybrzeża to jedne z głównych plaż w całej Albanii. Znajduje się tu wiele kurortów, hoteli i domów wakacyjnych, które kuszą turystów cenami konkurencyjnymi do sąsiadów.
Kiedy jechać do Albanii? To zależy od indywidualnych preferencji oraz celu podróży. Wiosna i wczesna jesień to najlepsze pory na zwiedzanie, gdyż nie ma wtedy upałów. Z kolei latem jest najcieplej i to najlepszy czas na plażowanie.
Plaże w Golem
Plaże w Golem są piaszczyste i szerokie, w większości należą do hoteli, a ich goście mogą liczyć na darmowe leżaki oraz parasole. Latem temperatury w Albanii są wysokie, co sprzyja plażowaniu oraz morskim kąpielom.
Usytuowanie Golem nad morzem śródziemnomorskim sprawia, że wioska często odwiedzana jest przez mieszkańców stolicy kraju – Tirany, która znajduje się zaledwie 40 km od Gole, a także przez mieszkańców sąsiednich krajów, czyli Macedonii oraz Kosowa. Niestety to sprawia, że plaże Golem są dość tłoczne. Dla osób, które wolą kameralne miejsca, proponujemy zdecydowanie mniej uczęszczaną i znaną plażę Gjeneralit, która znajduje się na południe od Golem i północ od Spille. Plaża jest mała, ale piękna posiada bardzo czystą wodę. Minusem może być prowadząca do niej droga, która nie jest najlepszej jakości.
Hotele w Golem
W Albanii jest znacznie taniej niż w na przykład w Chorwacji, a hotele nie odbiegają standardem od tych znanych z innych nadmorskich krajów. W zależności od wymagań i bliskości plaży należy liczyć się z kosztem od 140 do 300 zł za noc.
Albania nie należy do Unii Europejskiej, a jej walutą jest lek. Przelicznik oczywiście się wacha, na dzień 13.04.2020 100 lek = 3,59 zł. Na wymianę najlepiej zabrać ze sobą euro, a wymiany można dokonać w kantorach i bankach.
Zabytki w Golem
Golem uznawane jest za dzielnicę wypoczynkową miasta Durres (drugie pod względem wielkości miasto w Albanii), w którym odbywa się większość życia mieszkańców tego regionu, i to właśnie tam można obejrzeć kilka zabytków.
- Durres Amfiteatr, który wybudowany został w II wieku naszej ery i posiada struktury z czasów starożytnych. Niegdyś na amfiteatrze mogło przebywać 20 000 osób, ale trzęsienia ziemi spowodowały, że budowla już nie posiada swojego pierwotnego charakteru.
- Bizantyjskie mury z VI wieku zbudowane po inwazji Wizygotów w 481 roku. Muzeum, które się tam znajduje zawiera artefakty znalezione w Dyrrhachium.
- Malownicze ruiny kościoła St. Anthony.
- Wieczorem warto przejść się nadmorską promenadą, a w dzień zobaczyć meczet Riza Bajrami.
Atrakcji w Golem i Durres w zupełności wystarczy na 1-2 dni spokojnego zwiedzania.