Jak wybrać jonizator powietrza?

Jonizacja powietrza to jeden ze sposobów na oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach i pojazdach. Powietrze nasycone większą ilością jonów ujemnych skutecznie wiąże zawieszone w nim zanieczyszczenia, w tym większość wirusów i bakterii. Jonizator powietrza pozwala chronić górne drogi oddechowe przed infekcjami i umożliwia dostarczanie do organizmu większej ilości czystego powietrza i tlenu.

Jak działa zjonizowane powietrze?

Jonizator powietrza przetwarza powietrze pobrane z pomieszczenia, w którym się znajduje. W trakcie oczyszcza je i jonizuje ujemnie. Już niewielkie urządzenia mogą jonizować powietrze z wydajnością na poziomie około 3800000 jonów ujemnych na cm3. Pozwala to na zastosowanie ich do:

  • usuwania brzydkich zapachów z pomieszczeń,
  • usuwania nieprzyjemnych zapachów z szaf i garderob,
  • usuwania nieprzyjemnych zapachów w lodówkach,
  • odświeżania i oczyszczania powietrza w pomieszczeniach.

Powietrze nasycone jonami ujemnymi szybko wiąże wszystkie zawieszone w powietrzu wolne rodniki oraz zanieczyszczenia, takie jak pył czy kurz, które zazwyczaj mają ładunek dodatni. Dzięki temu zjonizowanie powietrza przyspiesza opadanie zawieszonych zanieczyszczeń i w ten sposób poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu. Dlatego jonizator powietrza to wyposażenie, które jest stosowane do:

  • oczyszczania powietrza z kurzu i zawieszonego pyłu,
  • likwidowania uciążliwych zapachów,
  • likwidowania szkodliwych związków lotnych zawieszonych w powietrzu,
  • oczyszczania powietrza z większości bakterii, grzybów i wirusów.

Ujemnie zjonizowane czyste powietrze ma pozytywny wpływ na osoby, które nim oddychają. Czyste powietrze bez brzydkich zapachów sprawia, że:

  • łatwiej jest utrzymać koncentrację,
  • organizm szybciej regeneruje się i odpoczywa,
  • spada ryzyko zachorowania na większość infekcji wywołanych zawieszonymi w powietrzu zanieczyszczeniami i drobnoustrojami.

Jak wybrać urządzenie?

Dobry jonizator powinien być dobrany do kubatury pomieszczeń, w których będzie użytkowany. W przypadku niewielkich pomieszczeń lub oczyszczania powietrza w ograniczonej przestrzeni takiej jak garderoby, szafy czy lodówki można wybrać urządzenie z zasilaniem na baterię. Dobry kompaktowy jonizator powinien być przystosowane do wydajnej pracy w temperaturach z zakresu od -10°C do +40°C. Niewielkie wymiary powinny umożliwiać swobodne ustawienie jonizatora powietrza na półce w szafie lub lodówce. Urządzenie powinno pracować w trybie automatycznym, w którym po dłuższej sterylizacji przechodzi do fazy utrzymania jakości powietrza, czyli krótkich cykli sterylizacji i długich przerw.

W przypadku jonizatorów przeznaczonych do większych pomieszczeń warto zainwestować w urządzenia zasilane z sieci. Jonizatory, które skutecznie oczyszczają powietrze w pomieszczeniach o powierzchni około 30 m2 to cały czas sprzęt kompaktowy. Większość modeli tego typu mieści się w obudowach o rozmiarze 18 x 12 x 5 [cm]. Dobre kompaktowe jonizatory mają blisko trzykrotnie wyższą wydajność niż modele zasilane z baterii. Wybierając urządzenie, warto zdecydować się na model, który generuje nie mniej niż 8000000 ujemnych jonów na cm3. Trwałość dobrych urządzeń określa się na przynajmniej 8 lat ciągłej pracy.

https://mediasklep24.pl/11-jonizatory-powietrza