Obiad dla znajomych – praktyczne porady

Pomysłów na zorganizowanie przyjęcia dla znajomych jest wiele. Może być to mniej uroczysta kolacja w postaci grilla lub elegancki obiad. Jeżeli jednak zdecydujemy się na drugą opcję, powinniśmy odpowiednio przygotować się do jej realizacji. W tym artykule udzielimy kilku praktycznych porad na temat tego, jak przygotować wystawny obiad dla gości.

Stwórz listę gości i poinformuj ich o planowanym obiedzie

Organizację spotkania należy zacząć od stworzenia listy gości, których będziemy chcieli zaprosić. Pomoże nam to w zaplanowaniu menu i zakupie składników, potrzebnych do przygotowania posiłków. Pamiętajmy również o tym, aby odpowiednio wcześniej poinformować gości o spotkaniu. Nie zaszkodzi również poprosić o potwierdzenie przybycia, gdyż dzięki temu zyskamy informacje, ile nakryć trzeba będzie przygotować.   

Wybierz odpowiednie menu

Poszukując odpowiedzi na pytanie – co na uroczysty obiad? – powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, jakie upodobania kulinarne mają znajomi, których postanowiliśmy zaprosić. Jeżeli na liście gości pojawiają się osoby borykające się z alergiami lub nietolerancjami pokarmowymi, wówczas powinniśmy uwzględnić te informacje podczas układania menu. Aby mieć pewność, że przygotowane przez nas potrawy będą odpowiednie dla wszystkich, zapytajmy znajomych czy są produkty, które mogą ich uczulić, albo takie, których z różnych względów nie są w stanie zjeść. Dzięki temu unikniemy kłopotliwych sytuacji podczas serwowania posiłków. Jeżeli planujemy oryginalny obiad inspirowany np. kuchnią orientalną, również upewnijmy się, że każda z zaproszonych osób będzie skłonna zjeść tego typu dania.

Zadbaj o estetyczne nakrycie stołu

Poza przygotowaniem potraw, istotna jest również forma ich podania. Dania powinny być serwowane na dedykowanych naczyniach, w estetyczny sposób. Jeżeli planujemy podać gościom elegancki obiad, dobrze jest zadbać o odpowiednią zastawę. Jeśli jej nie posiadamy, to powinniśmy to zmienić i kupić komplet naczyń, których będziemy mogli użyć za każdym razem, gdy zorganizujemy przyjęcie. Wiele ciekawych propozycji znajdziemy w sklepie gustomania.pl. Są tam dostępne liczne rodzaje zastaw i innego typu akcesoria, które będą pomocne w serwowaniu potraw, deserów i napojów. Możemy wybierać spośród wielu opcji. W sklepie znajdziemy między innymi serwis obiadowy dla 12 osób, a także te z mniejszą liczbą elementów. Mnogość kolorów, wzorów oraz rozmiarów pozwoli nam stworzyć zestaw dopasowany do swoich potrzeb. Sprawdź ofertę sklepu gustomania.pl i skompletuj własną kolekcję akcesoriów dedykowanych podawaniu posiłków.