Jak rodzic może zacząć edukować dziecko?

Dzieci mają zdolność przyswajania wiedzy już od najmłodszych lat. Z tego względu, rodzice powinni zadbać o ich rozwój już w momencie uzyskania przez nie świadomości. Edukacja w młodym wieku jest czymś bardzo ważnym i jest niemalże konieczna dla dziecka. W końcu nikt chyba nie chce, by pociecha podczas pójścia do przedszkola miała problemy z chodzeniem czy też ledwo wydobywała z siebie pojedyncze wyrazy.
Nauka przez rodziców to nie tylko kwestia wiedzy, ale również umiejętności. Nikt prócz rodzica nie nauczy dziecka chodzenia, czy w późniejszym etapie jazdy na jeździku i rowerku. Najważniejszą rzeczą jest w jak największej ilości czasu przebywać z dzieckiem i nie marnować czasu na siedzenie z nim przed bajkami czy telefonem.

Nauka mówienia – jak zacząć?

Chyba każdy rodzic pamięta te momenty, w których odbywało się wielkie wyczekiwanie na powiedzenie przez dziecko pierwszego słowa. Tą czynność da się przyspieszyć, jednak konieczne jest do tego stałe przebywanie z maluchem. Przez cały okres dorastania powinniśmy nosząc dziecko bądź już idąc z nim, podchodzić do różnorakich przedmiotów i po kilka razy powtarzać głośno i wyraźnie, jak nazywa się dany przedmiot.
Stosując taką metodę, po czasie będzie można śmiało zauważyć, o ile wzbogacony zostanie zasób słownictwa u dziecka oraz jak zacznie się ono danymi przedmiotami interesować. Drugą bardzo ważną czynnością jest bycie w stałym kontakcie z dzieckiem poprzez czytanie. Bajki czytane przed zaśnięciem bardzo pomogą w kwestii zapamiętywania słów, gdyż w okresie dziecięcym pamięć jest najtrwalsza właśnie późnym wieczorem.

Płynne przejście do nauki czytania

Kiedy nasze dziecko optymalnie potrafi już mówić, warto zacząć uczyć go czytania. Pozwoli to na poznawanie i zgłębianie przez nie coraz to nowszych słów oraz ustosunkuje się to do pamięci wzrokowej w przypadku późniejszego ćwiczenia ortografii. Mówi się, że nauka czytania zawsze powinna zaczynać się od poznania poszczególnych spółgłosek i samogłosek.
Konieczne jest przysiadanie z dzieckiem raz dziennie po kilkanaście minut, wyciągnięcie alfabetu i wdrażanie mu podstawowych liter w nim zawartych. Powinno się to odbywać na zasadzie wskazywania palcem na literkę, a następnie wymowy jej na głos przez rodzica. Po każdym przykładzie prośba dziecka o kilkukrotne powtórzenie. Następnym, ważnym krokiem jest łączenie spółgłosek z samogłoskami. Gdy dziecko nauczy się wymawiać połączone ze sobą dwie litery, to z pewnością dotrze do niego, że dobrze mu idzie i chętnie będzie chciało kontynuować.

Nauka chodzenia – krok po kroku

Z obu wyżej wymienionych czynności, chodzenie jest tą występującą najpierw. Do jego nauki potrzeba wiele cierpliwości, czasu, a także przydatne okażą się dodatkowe przedmioty, takie jak pchacz czy jeździk. Początkowo maluch będzie raczkował, ale od czasu do czasu będziemy w stanie zaobserwować u niego odruchy sygnujące próby wstania. Będąc stale przy dziecku, dokładnie w takich chwilach powinniśmy pomagać mu stawać na nogi. Następnie trzymając je za ręce, stabilnie umożliwiamy stawianie dziecku pierwszych kroków. Po wielu próbach i często niegroźnych upadkach, zdolność ta zostanie opanowana.