Jak zorganizować łóżko dla chorego leżącego i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze

Rehabilitacja to proces, który wymaga czasu. Niezbędnym elementem wyposażenia w trakcie jego trwania jest łóżko rehabilitacyjne. Jako że osoba chora spędza w nim większość czasu, ważne jest, aby zostało dobrane w odpowiedni sposób. Łóżko rehabilitacyjne możemy zdobyć na 2 sposoby: poprzez jego kupno lub wynajęcie. Doradzamy, na co warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji.

Kluczowe kwestie, które muszą zostać poruszone przed zakupem to: wiek osoby chorej, czas potrzebny jej na powrót do sprawności oraz finanse, jakie jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup łóżka.

Jeśli wiemy, że stan osoby chorej jest tymczasowy i za parę miesięcy powróci do sprawności i samodzielności, to lepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie łóżka rehabilitacyjnego. Skutkuje to dużą oszczędnością pieniędzy i brakiem konieczności reorganizacji mieszkania na stałe. Dodatkowo, jeśli skorzystamy z usług solidnej wypożyczalni łóżek rehabilitacyjnych, będziemy mogli liczyć na bezpłatny serwis i doradztwo z ich strony przez cały okres wynajmu łóżka.

Zdarzają się sytuacje, w których choroba jest tymczasowa, jednak ze względu na wiek osoby chorej powinniśmy zdecydować się na łóżko specjalistyczne. W takim przypadku jego zakup będzie lepszym pomysłem niż wynajęcie. Zagwarantuje ono bezpieczeństwo i wygodę, nawet wtedy, gdy nasza kondycja się pogorszy. Przed zakupem możemy wynająć łóżko i sprawdzić, czy spełnia ono konieczne wymogi i oczekiwania osoby chorej. Aby zaoszczędzić, warto skorzystać z usług wypożyczalni, w której będzie możliwe wynajęcie sprzętu z późniejszą ewentualną opcją jego wykupienia.

Zakup odpowiedniego łóżka nie należy do najtańszych inwestycji. Pod uwagę musimy wziąć także zakup odpowiedniego materaca. Ważne jest więc przeanalizowanie swoich możliwości finansowych przed podjęciem decyzji, zwłaszcza, że NFZ nie daje dofinansowania na zakup łóżek pielęgnacyjnych. Niektóre osoby mogą ubiegać się o refundację ze środków PFRON.

Aby przy zakupie łóżka rehabilitacyjnego nie nakładać na siebie zbyt dużego obciążenia finansowego, można wybrać ofertę firmy pozwalającej na spłacanie kwoty w ratach lub zdecydować się na jego wypożyczenie. W internecie można łatwo znaleźć i porównać różnice między cenami kupna i wynajmu. Z pewnością znajdziemy też informację, gdzie znajduje się najbliższy sklep bądź wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych.

W jaki sposób dobrać odpowiednie łóżko dla leżącego?

W wyborze odpowiedniego łóżka nie należy kierować się tylko wygodą pacjenta, lecz trzeba mieć także na względzie zdrowie opiekuna. Bardzo ważną czynnością podczas opieki nad osobą chorą jest zmiana jej pozycji. Zapobiega ona powstawaniu odleżyn oraz bolesnych obrzęków nóg. Odgrywa też znaczącą rolę podczas higieny chorej osoby, czy zmianie pościeli. Przy standardowych łóżkach domowych, działania te mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie opiekuna i znacznie obciążyć jego kręgosłup.

Na jakie czynniki zwrócić uwagę podczas wyboru łóżka rehabilitacyjnego? Nasze rady znajdziesz poniżej.

Uwzględnij rodzaj choroby osoby chorej oraz jej wagę

Informacja o rodzaju choroby jest najbardziej przydatna przy doborze odpowiedniego łóżka. Na rynku znajdziemy szeroki wybór łóżek dla niepełnosprawnych, zaczynając od klas ekonomicznych, przez standardowe aż do premium. Nie każdy będzie potrzebował wszystkich funkcji znajdujących się w najbardziej zaawansowanych łóżkach. Przykładowo, przy unieruchomionych biodrach wystarczające będzie łóżko 2-funkcyjne. Przy chorobach krążenia lub układu oddechowego dobrze sprawdzi się natomiast łóżko 3/4 funkcyjne z możliwością ustawienia skośnego – pozycja anty-Trendelenburga.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, należy skorzystać z porady fizjoterapeuty lub lekarza.

Jeśli chodzi o wagę użytkownika, to standardowo łóżka są dostosowane do obciążenia max. 165 kg. Dla osób cięższych dostępne są łóżka specjalne, w rozmiarze XXL, których maksymalna wartość udźwigu wynosi do 240kg.

Sprawdź możliwości motoryczne osoby chorej oraz dostępne funkcje łóżka

Znaczącą kwestią jest, czy użytkownik łóżka rehabilitacyjnego jest w stanie się poruszać i wstawać oraz w jakim stopniu. Dzięki trójkątom (wysięgnikom), w które została wyposażona już większość łóżek, możliwe jest uniesienie, umożliwiające z kolei zmianę pozycji lub podniesienie się. Łóżka z napędem elektrycznym będą świetną rekomendacją dla osób, które mogą samodzielnie zadecydować o zmianie pozycji. Sterowanie takimi łóżkami odbywa się za pomocą pilota i stanowi wygodną opcję również dla opiekuna.

Dzięki wytrzymałym, regulowanym poręczom (barierkom bocznym) osoba leżąca jest zabezpieczona, co zachowuje kwestię bezpieczeństwa.

Żeby osoba chora mogła swobodnie i bezproblemowo przemieszczać się w bezpieczny sposób, np. z wózka inwalidzkiego na łóżko, ważne jest też odpowiednie ustawienie wysokości, a więc odpowiedni zakres jej regulacji.

Funkcja sterowania elektrycznego (możliwość regulacji zagłówka oraz regulacji wysokości) ułatwia także podnoszenie się i wstawanie z łóżka.

Dla osób częściowo unieruchomionych, ale zdolnych do utrzymania się w pozycji stojącej, ważną funkcję łóżka medycznego pełnić będzie pionizacja. Należy wtedy postawić na specjalistyczne łóżko z funkcją pionizacji lub w przypadku mniejszego stopnia unieruchomienia, na łóżko z funkcją anty-Trendelenburga.

Weź pod uwagę opiekuna osoby chorej

Aby odciążyć kręgosłup opiekuna osoby chorej i zapobiec jego urazom, przy wyborze łóżka weź pod uwagę predyspozycje osoby sprawującej opiekę nad chorym. W przypadku jej drobnej budowy niewątpliwie pomocne będą wszystkie funkcje ułatwiające podniesienie i zmianę pozycji osoby chorej.

Warto również pomyśleć o innych produktach ułatwiających opiekę nad chorym, takich jak np. podnośniki pacjenta (transportery), wózki inwalidzkie, schodołazy, czy transfery pacjenta.

Zmierz dostępną w domu przestrzeń na łóżko medyczne

Rozmiary standardowych łóżek medycznych wraz z obudową wynoszą 110cm na 220cm. Upewnij się, że posiadasz w domu tyle wolnej przestrzeni, a w przypadku osób wyższych bądź cięższych, wybierz łóżka o większych parametrach.

Jeśli kupujesz łóżko albo wynajmujesz je na dłuższy czas, z pewnością ważną rolę odgrywać będzie jego wygląd. Możesz postawić na barierki metalowe lub drewniane, które prezentują się bardziej przytulnie i na pewno dobrze wkomponują się w pozostałe wyposażenie domu.

Łóżko powinno być umieszczone tak, aby możliwy był do niego swobodny dostęp z obu stron. Warto też, by znajdowało się w bezpiecznej odległości od okna, aby nie narazić chorego na przeciągi.

Upewnij się, że dobierasz do łóżka odpowiedni materac

Oprócz samego łóżka, bardzo duże znaczenie ma także materac. Dobierz go według potrzeb osoby chorej. Osobom, które większość czasu spędzają leżąc, poleca się materace przeciwodleżynowe, które zapewniają komfort i zapobiegają powstawaniu odleżyn. Na zakup takiego rodzaju materaca pneumatycznego możliwe jest uzyskanie dofinansowania NFZ.

Poza pneumatycznymi, istnieją również materace przeciwodleżynowe piankowe nieposiadające generującej dźwięki pompy i doskonale radzące sobie z problemem odleżyn.

Nie zapominajmy również o wyposażeniu dodatkowym, takim jak np. szafka bądź stolik przyłóżkowy, które mogą okazać się sporym ułatwieniem, np. podczas spożywania posiłków.

Jak można otrzymać dofinansowanie do łóżka medycznego z PFRON?

Jak już wcześniej wspomniano, mimo że NFZ nie dofinansowuje zakupu łóżka dla niepełnosprawnych, nadal można ubiegać się o refundację ze środków PFRON. Obejmuje ona max. 95% wartości sprzętu, przy czym nie może przekroczyć wartości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. W celu uzyskania dofinansowania należy w odpowiednim MOPS/PCPR złożyć wszystkie wymienione dokumenty:

  • wniosek o dofinansowanie,
  • zaświadczenie od lekarza z zaleceniem zakupu łóżka,
  • faktura PRO-FORMA, którą wystawi firma, w której zakupujesz sprzęt,
  • oświadczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności,
  • zaświadczenie o dochodach.

Istnieją firmy oferujące pomoc przy wypełnianiu wniosku, a w razie pytań możliwa jest też bezpłatna porada od fizjoterapeutów.

Wpis powstał we współpracy z Visamed.pl, wypożyczalnią łóżek rehabilitacyjnych z Warszawy.