Medicover Porody – Jak długo trwa okres połogu po porodzie?

Okres ciąży to szereg zmian zachodzących w organizmie kobiety. Sam poród i czas połogu także jest z nimi związany. Przez 6 tygodni macica matki oczyszcza się ze złogów powstałych w ciąży. Kobieta powinna też przygotować się na inne dynamiczne zmiany, zachodzące w jej ciele.

Jaki wpływ ma poród na organizm matki?

Bardzo duży wpływ na organizm kobiety ma poród siłami natury. Podczas kilkunastogodzinnej akcji przyszła mama musi nastawić się na duży wysiłek fizyczny, a także, jeśli malec jest duży lub ułożony pośladkowo, na nacięcie krocza. W czasie porodu jest ono praktycznie niebolesne, dlatego że nie zwraca się na nie szczególnej uwagi. Ból z tym związany może towarzyszyć kobiecie dopiero po narodzinach. W jej ciele będą zachodzić zmiany, więc powinna nastawić się na obecność szeregu symptomów związanych z okresem połogu. O tym, co się dzieje po porodzie i jak wygląda opieka nad kobietą, można poczytać na stronie https://porody.medicover.pl/po-porodzie/.

Po porodzie metodą cesarskiego cięcia organizm kobiety będzie się oczyszczał tak samo, jak w przypadku narodzin naturalnych. Wiadomo także, iż cesarka wiąże się z operacyjnym naruszeniem powłok brzusznych, a powrót do pełni sił wymaga czasu. Rana powstała podczas zabiegu musi się całkowicie zagoić.

Ile trwa połóg i co się wtedy dzieje?

Połóg trwa 6 tygodni. Jest to czas, w którym organizm kobiety wraca do pełni sił po przebytym porodzie. Przez półtora miesiąca kobieta nie dojdzie do formy sprzed ciąży. Zajmuje to dużo więcej czasu i jest kwestią indywidualną, zależną od predyspozycji do regeneracji.

Podczas połogu macica kobiety obkurcza się do rozmiarów sprzed ciąży, dlatego musi się ona liczyć ze skurczami brzucha i bólem. Przez kilkanaście pierwszych dni po rozwiązaniu będzie też plamiła i krwawiła. Dzieje się tak, ponieważ z jej organizmu wydalane są pozostałości z macicy. Taki stan nie stanowi powodu do niepokoju, jeśli kobieta nie gorączkuje, a konsystencja wydzieliny jest płynna i nie zawiera większych elementów tkanek. Po kilku tygodniach od chwili porodu wydzielina powinna zaniknąć. Gdy tak się nie stało, warto skonsultować się z lekarzem lub położną.

Niektóre kobiety w połogu mogą mieć problem z oddawaniem moczu i stolca. Czasem zmagają się także z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Ta krępująca przypadłość powinna ustąpić do 2 miesiąca po porodzie. Jeśli rodząca nie zaobserwowała poprawy, powinna zgłosić się do lekarza. Aby przyspieszyć ten proces, warto ćwiczyć mięśnie Kegla.

Podczas połogu nie wolno używać tamponów, a bawełniane podpaski trzeba wymieniać regularnie co 3 godziny. Należy też dbać o pielęgnację rany krocza, o ile było ono nacinane oraz o ranę na brzuchu po cesarskim cięciu. Kobiecie w połogu nie zaleca się również współżycia. Powrót do pełni formy sprzed porodu może trwać nawet kilka miesięcy.