Domowe sposoby na kępki żółte

Kępki żółte, inaczej żółtaki, to grudkowate zmiany skórne. Najczęściej powstają na skórze powiek i pod oczami, ale mogą też pojawić się w innych miejscach ciała: np. na pośladkach, plecach oraz kończynach. Żółtaki pojawiają się najczęściej u osób starszych z podwyższonym poziomem cholesterolu. Wywołać je mogą zaburzenia metabolizmu, cukrzyca, niektóre rodzaje raka oraz marskość wątroby. Według duńskich naukowców, osoby posiadające kępki żółte są o 48% bardziej narażone na zawał. Dlatego tak ważne jest wyleczenie tego schorzenia.

Znalezione obrazy dla zapytania domowe sposoby na kępki żółte

W przypadku wystąpienia kępek żółtych należy udać się do lekarza, który po ich obejrzeniu, zleci zbadanie poziomu lipidów w surowicy krwi. Wyleczenie schorzenia podstawowego może zakończyć się zanikiem wykwitów, czasem niestety potrzebna jest usuwanie chirurgiczne lub laseroterapia. Bardzo ważna jest również zmiana diety na niskotłuszczową oraz przyjmowanie leków hipolipemicznych, obniżających stężenie cholesterolu lub triglicerydów w surowicy krwi. Istnieją również domowe sposoby na kępki żółte. Sprawdź, co możesz zrobić zanim udasz się do lekarza.

Domowe sposoby na kępki żółte

Oto najbardziej znane i sprawdzone domowe sposoby na kępki żółte.

Skórka banana

Pokrój skórkę na kawałki wielkości zmian powstałych wokół oczu, i przyłóż je wewnętrzną stroną do skóry. Trzymaj na powiekach przez pół godziny, następnie przemyj oczy woda. Możesz też przykleić skórki od banana do skóry za pomocą plastra i zostawić na całą noc.

Migdały

Zjadaj dziennie 1 garść migdałów. Migdały są bogatym źródłem zdrowych kwasów nienasyconych omega-3, obniżają tzw. zły cholesterol, i podwyższają tzw. dobry cholesterol. Pomocne są również okłady z migdałów. Migdały rozdrobnij w moździerzu, a powstały proszek wymieszaj z mlekiem. Pastę nałóż na kępki żółte i pozostaw na 20-30 min, potem usuń i umyj skórę.

Sok pomarańczowy

Sok pomarańczowy obniża poziom cholesterolu dlatego warto pić szklankę dziennie.

Czosnek

2 ząbki czosnku ugnieć na miazgę, następnie dodaj łyżkę gęstej śmietany. Powstałą mieszankę nałóż na kępki żółte. Po 10 min. usuń, i delikatnie przemyj skórę wodą.

Cebula

Rozdrobnij cebulę, wyciśnij jej sok przez gazę i dodaj odrobinę soli. Powstałą miksturę nałóż na żółtaki i pozostaw na 2-3 godziny, a najlepiej na noc. Rano spłucz oczy dużą ilością wody.

Kolendra

Łyżeczką owoców kolendry zalej wrzącą wodą i odstaw pod przykryciem na 30 minut, a następnie jeszcze na 15 minut. Odcedź. Napar pij 2 razy dziennie po szklance. Kolendra, dzięki wysokiej zawartości błonnika oraz przeciwutleniaczy, jest skuteczna w profilaktyce i zwalczaniu miażdżycy, obniża również poziom cholesterolu oraz szkodliwych trójglicerydów.

Kozieradka

Garść nasion kozieradki zalej wodą i pozostaw na noc. Rano wypij przed śniadaniem. Powtarzaj, aż grudki znikną.

Ocet jabłkowy

Namocz wacik w occie i przyłóż do żółtaków. Ocet możesz również pić – jego spożywanie reguluje poziom cholesterolu i zapobiega tworzeniu się złogów.

Olej rycynowy

Bawełniane waciki zamocz w oleju rycynowym, odciśnij i delikatnie wcieraj w żółtaki. Następnie przyłóż wacik do kępek, zabezpiecz plastrem, i pozostaw na cała noc. W ten sposób zmniejszysz nieładne grudki. Kwas rycynolowy obecny w oleju rycynowym obniża poziom cholesterolu we krwi.