Kindergeld i alimenty. Co Ci się należy po rozwodzie?

Kindergeld i alimenty, i 500+. To Ci się należy, gdy jesteś po rozwodzie z osobą pracującą w Niemczech i pracujesz w Polsce. Z Kindergeld w takiej sytuacji należy Ci się różnica między 500+ i Kindergeld, tzw. dodatek dyferencyjny. Gdy jesteś bez prawa do zasiłku, np. zajmujesz się domem, to po rozwodzie należy Ci się pełne Kindergeld oraz alimenty.

KINDERGELD/ALIMENTY

Zdarza się, że biologiczni rodzice, którzy pracują za granicą wpisują w opis przelewu: “Kindergeld/Alimenty”. Czyli Kindergeld łamane przez alimenty. Otóż nie istnieje coś takiego. Alimenty jednoznacznie płacone są za kieszeni rodzica, który nie żyje z dzieckiem. Z pieniędzy, które zarobi. Kindergeld jest wypłacane z budżetu państwa Niemieckiego. Rodzic wychowujący dziecko w Polsce nie ma dziecka z państwem Niemieckim, tylko z konkretnym Janem Kowalskim. Próba łączenia obowiązku alimentacyjnego z Kindergeld jest bardzo kusząca dla rodzica pracującego za granicą. Przyjmując takie założenia, musielibyśmy się zgodzić, że osoby pracujące za granicą nie płacą alimentów wcale.

KINDERGELD TO KINDERGELD, ALIMENTY TO ALIMENTY

Adwokat strony przeciwnej będzie Ci proponował przed wejściem na salę sądową wyższe alimenty w zamian za to, że zrezygnujesz z Kindergeld. To słaba propozycja. Bezczelna. Bo Kindergeld (lub dodatek dyferencyjny) należy Ci się w całości. 100%. Nie tu przestrzeni na negocjacje. Czym innym są pewne pieniądze od państwa, a czym innym alimenty od rodzica pracującego za granicą. Nie daj się zmanipulować.

SIEĆ PEŁNA BZDUR

Kiedy czyta się artykuły w sieci, w których jest mowa o tym, że po rozwodzie 50% Kindergeld należy się rodzicowi pracującemu za granicą, to trudno nie odnieść wrażenia, że to artykuły sponsorowane. Artykuły sponsorowane zamówione przez rodziców pracujących za granicą. Jeśli wychowujesz dziecko w Polsce, to Twojemu byłemu/Twojej byłej nie należy się nic z Kindergeld (nic z dodatku dyferencyjnego i nic z 500+). Mają płacić alimenty regularnie. To jest ich obowiązek. I nie przeszkadzać w uzyskaniu zasiłku z Niemiec lub innego kraju. Kropka. Dowiedz się więcej na temat, komu należy się Kindergeld.

NIE ROZWÓD A ROZSTANIE

Od kiedy należy Ci się Kindergeld? Od momentu rozstania. Rodzic pracujący za granicą, w momencie, gdy związek się kończy powinien jako wnioskodawca, poinformować Familienkasse, że nie stanowicie już rodziny, nie tworzycie związku. Prawie nikt tego nie robi. Bo przecież jeszcze jesteśmy w trakcie rozwodu. To naiwne podejście. Kindergeld należy Ci się od momentu rozstania. Mamy wyroki sądowe, które potwierdzają ten fakt. Nikt Ci tego nie powie, bo na rękę jest rodzicowi pracującemu za granicą, że do momentu rozwodu siedzisz cicho. Czekasz na alimenty, czekasz na rozwód. O Kindergeld nawet nie marzysz. Ale to nic, bo nawet jeśli już dawno jesteś po rozwodzie, możesz odzyskać pieniądze z Kindergeld, które rodzic pracujący za granicą przywłaszczył sobie od momentu rozstania. Niezależnie od tego, że płaci alimenty.